Skip to content

10 ustawień aparatu, które powinieneś opanować w swoim aparacie Canon

3 de sierpień de 2021
preview 11

Twój aparat jest narzędziem i powinieneś być w stanie z niego korzystać z całkowitą pewnością. Nigdy nie powinieneś przekopywać się przez instrukcję lub bawić się przypadkowymi przyciskami, próbując wymyślić, jak zrobić coś na zdjęciu. Oto najważniejsze ustawienia, które musisz opanować.

Zmień tryb fotografowania

1628002440 154 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

W How-To Geek jesteśmy wielkimi fanami ręcznych i półautomatycznych trybów fotografowania, takich jak Priorytet przysłony. Zapewniają znacznie bardziej twórczą kontrolę nad zdjęciami niż pozostawienie aparatu w trybie automatycznym lub programowym i umożliwienie mu podejmowania każdej decyzji.

W aparatach Canon przełączasz się między różnymi trybami fotografowania za pomocą pokrętła na górze. Kamery na poziomie podstawowym często mają o wiele więcej trybów niż aparaty średniego poziomu lub profesjonalne – takie jak portret, makro i sport – więc zapoznaj się z naszym przewodnikiem po tym, co oznaczają wszystkie różne symbole.

Ustaw przysłonę, czas otwarcia migawki i kompensację ekspozycji

1628002440 501 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Gdy używasz trybu ręcznego lub półautomatycznego, musisz ustawić kombinację przysłony, czasu otwarcia migawki i kompensacji ekspozycji. W wysokiej klasy aparatach Canon każde ustawienie ma osobne pokrętło. W aparatach klasy podstawowej jest tylko jedno pokrętło znajdujące się tuż za przyciskiem migawki; przytrzymanie wciśniętego przycisku kompensacji ekspozycji z tyłu aparatu i obracanie pokrętła steruje drugim ustawieniem.

 • W trybie Program pokrętło zmienia przysłonę, chociaż aparat może to zmienić sam. Przycisk i pokrętło kompensacji ekspozycji zmieniają kompensację ekspozycji.
 • W trybie priorytetu przysłony pokrętło zmienia przysłonę. Przycisk i pokrętło kompensacji ekspozycji zmieniają kompensację ekspozycji.
 • W trybie priorytetu migawki pokrętło zmienia czas otwarcia migawki. Przycisk i pokrętło kompensacji ekspozycji zmieniają kompensację ekspozycji.
 • W trybie ręcznym pokrętło zmienia czas otwarcia migawki. Przycisk i pokrętło kompensacji ekspozycji zmieniają przysłonę.

Ustaw ISO

1628002441 965 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

ISO to trzecia część trójkąta ekspozycji. Aby to ustawić, naciśnij przycisk ISO na górze aparatu, a następnie użyj pokrętła czasu otwarcia migawki lub pada kierunkowego z tyłu aparatu, aby wybrać czułość ISO, której chcesz użyć. Naciśnij ponownie przycisk ISO, naciśnij spust migawki do połowy lub użyj przycisku SET na D-pad, aby dokonać wyboru.

Ustaw balans bieli

1628002441 164 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

W zależności od pory dnia, pogody i źródła światła światło ma różną „temperaturę barwową”, od ciepłego pomarańczu o zachodzie słońca do chłodnego błękitu w cieniu w słoneczny dzień. Twój aparat ma automatyczny tryb „balansu bieli”, ale powinieneś wiedzieć, jak ustawić go ręcznie, choćby po to, aby zachować spójność między zdjęciami.

Naciśnij przycisk WB z tyłu aparatu i użyj pada kierunkowego, aby wybrać:

 • Automatyczny balans bieli
 • Światło dzienne
 • Cień
 • Pochmurny
 • Światło wolframu
 • Białe światło fluorescencyjne
 • Błysk
 • Zwyczaj

Ustaw tryb autofokusa i punkt autofokusa

1628002441 137 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Twój aparat Canon ma trzy różne tryby automatycznego ustawiania ostrości: One Shot, AI Focus i AI Servo. Każdy z nich służy nieco innemu celowi i który z nich należy wybrać, zależy od tego, co kręcisz.

Aby przełączać się między tymi trybami, naciśnij przycisk AF z tyłu aparatu, a następnie użyj pada kierunkowego, aby wybrać żądany tryb.

Twój aparat ma również wiele różnych punktów autofokusa na czujniku. Domyślnie kamera automatycznie wybiera to, co według niej powinno być ogniskiem obrazu. Aby ręcznie wybrać punkt autofokusa, naciśnij przycisk wyboru punktu AF z tyłu aparatu i użyj pada kierunkowego, aby wybrać jeden z punktów. Cokolwiek znajduje się pod tym punktem, gdy patrzysz przez wizjer, jest miejscem, w którym twój aparat spróbuje teraz ustawić ostrość.

1628002441 265 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Ustaw samowyzwalacz i tryb fotografowania

1628002441 13 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Gdy zdobędziesz reputację fotografa grupowego, będziesz regularnie wzywany do wykonywania grupowych portretów. Jeśli też chcesz w nich być, musisz skorzystać z samowyzwalacza. Każdy aparat Canon ma dwusekundowy i dziesięciosekundowy licznik czasu.


Przycisk samowyzwalacza/tryb fotografowania zwykle znajduje się z tyłu aparatu. Możesz zobaczyć ikonę powyżej. Naciśnij go i wybierz ikonę z „2” obok niej dla dwusekundowego timera lub zwykłą ikonę dla dziesięciosekundowego timera za pomocą pada kierunkowego.

Gdy skończysz korzystać z trybu samowyzwalacza, zechcesz ponownie przełączyć aparat w tryb zdjęć pojedynczych lub zdjęć seryjnych (serii). Ponownie naciśnij przycisk samowyzwalacza/tryb fotografowania i wybierz żądany. W ten sposób ustawiasz aparat w trybie Burst.

Przełącz aparat w tryb filmowy

1628002441 239 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Twoja lustrzanka cyfrowa prawie na pewno może nagrywać filmy i filmy. W każdej podstawowej lustrzance cyfrowej firmy Canon wydanej w ciągu ostatnich kilku lat przełącznik zasilania pełni również funkcję przełącznika trybu filmowego. Przesuń go do przodu o dodatkowe kliknięcie, aby przełączyć aparat w tryb wideo.

Aby rozpocząć nagrywanie wideo, naciśnij przycisk Podgląd na żywo/Nagrywanie. Nawet w trybie wideo przycisk migawki nadal robi zdjęcia.

Zmień jakość obrazu

1628002442 584 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Camera RAW to plik obrazu o wyższej jakości, który mogą nagrywać wszystkie lustrzanki cyfrowe. Aby w pełni wykorzystać możliwości aparatu, powinieneś używać go zamiast JPEG. Aby przełączać się między tymi dwoma formatami, naciśnij przycisk Menu z tyłu aparatu. Pierwsza opcja to zwykle Jakość obrazu. Wybierz go, a następnie wybierz opcję RAW.

Przejrzyj swoje obrazy

1628002442 578 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Podczas kręcenia ważne jest, aby od czasu do czasu zatrzymywać się i sprawdzać swoją pracę. Pod koniec dnia nie chcesz zdawać sobie sprawy, że wszystkie Twoje zdjęcia były niedoświetlone lub nieostre.


Aby przejrzeć zdjęcia, naciśnij przycisk Odtwórz z tyłu aparatu. Poruszaj się po nich za pomocą pada kierunkowego. Upewnij się, że używasz przycisków Powiększ i Pomniejsz, aby sprawdzić szczegóły obrazów. To, co wygląda dobrze na małym ekranie, może wyglądać okropnie na twoim komputerze.

Formatuj karty SD zamiast usuwać obrazy

1628002442 826 10 ustawien aparatu ktore powinienes opanowac w swoim aparacie Canon

Złą praktyką jest usuwanie obrazów z kart SD, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia danych. Zamiast tego chcesz sformatować (lub ponownie sformatować) swoje karty między sesjami lub po ich zapełnieniu.

Opcja formatowania kart SD jest trochę ukryta w menu aparatu. Naciśnij przycisk Menu, a następnie przejdź do pierwszego ekranu opcji (tych z ikoną klucza). Wybierz Formatuj kartę, a następnie OK, aby wyczyścić kartę SD w aparacie i przygotować ją do następnej sesji.

To nie jest pełna lista wszystkich ustawień aparatu, którymi możesz sterować, ale obejmuje najważniejsze ustawienia. Gdy dowiesz się więcej o swoim aparacie, będziesz musiał zagłębić się w bardziej niszowe ustawienia, ale na razie powinieneś być ustawiony.

Czy ten post był pomocny?