Skip to content

12 najlepszych ustawień komputera w systemie Windows 8.1, które powinieneś wiedzieć

29 de lipiec de 2021
sshot133

Od czasu uruchomienia systemu Windows 8.1 wiele się zmieniło. Nie tyle z Panelem sterowania, ale z „ustawieniami komputera” w stylu Metro, które zdecydowanie przejęły coraz więcej obowiązków; wiele paneli kontrolnych zostało wreszcie wprowadzonych do ustawień komputera i prawdopodobnie możemy spodziewać się kontynuacji tego trendu, gdy Microsoft wprowadza nowe wersje Windows 8.

Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł o tym, jak znaleźć Panel sterowania w Windows 8. Ku naszemu zaskoczeniu, a może nie zaskoczeniu, zebrał on całkiem sporo wyświetleń. Biorąc pod uwagę oczywiste zamieszanie, jakie użytkownicy Windows 8 mają z poruszaniem się po nowym interfejsie, uznaliśmy, że nadszedł czas, aby zaktualizować lub wzmocnić nasz pierwotny zakres i skupić się i wyjaśnić niektóre nowe funkcje w „ustawieniach komputera”, a także porównać wszelkie podobieństwa może to wymagać oldschoolowych paneli sterowania pulpitu.

Niestety, objęcie wszystkich tych ustawień wymagałoby znacznie więcej czasu, niż chcemy poświęcić na prosty artykuł, a wiele – takich jak ustawienia „ekranu blokady” – jest dość oczywistych. Oto, co uważamy za 12 najważniejszych ustawień komputera z systemem Windows 8.1, o których powinieneś wiedzieć (w dowolnej kolejności) i, w razie potrzeby, w porównaniu z równoważnym panelem sterowania na pulpicie.

Ale najpierw krótki przegląd…

Znalezienie Panelu sterowania w systemie Windows 8.1 jest łatwe, a tutaj zamierzamy to jeszcze ułatwić. Jeśli używasz klawiatury/myszy, kliknij prawym przyciskiem myszy „przycisk” Start lub użyj „KLAWISZ WIN + X”.

W wyświetlonym menu wybierz „Panel sterowania”:

1627541711 885 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Jeśli używasz ekranu dotykowego (na pulpicie), przesuń palcem w lewo od prawej krawędzi ekranu, dotknij panelu „Ustawienia”, a następnie „Panel sterowania”:

1627541711 151 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

A co to było z „ustawieniami komputera”?

„Ustawienia komputera”, których nie przedstawiliśmy w poprzednim artykule, to wersja „Metro” Panelu sterowania. Wiele z tych ustawień komputera jest unikalnych dla interfejsu ekranu startowego i wszystkie mają na celu ułatwienie użytkownikom tabletów lub ekranów dotykowych manipulowanie i konfigurowanie urządzeń bez kłopotów z próbą naciśnięcia mniejszych elementów sterujących pulpitu, takich jak przyciski i suwaki.


Aby otworzyć ustawienia komputera za pomocą myszy (na ekranie startowym), przesuń wskaźnik w prawy górny lub prawy dolny róg ekranu, kliknij panel „Ustawienia”, a następnie kliknij „Ustawienia komputera” na dole – w tym celu dotknij, aktywuj Charms, przesuwając w lewo od prawej krawędzi ekranu.

Poruszanie się po ustawieniach komputera za pomocą klawiatury jest proste. Możesz przejść do chase, naciśnij „WIN KEY + W” i wyszukaj bezpośrednio żądane ustawienie lub „WIN KEY + I”, a następnie użyj strzałki w dół, aby wybrać „Zmień ustawienia komputera” i naciśnij „Enter”, aby otworzyć.

1627541711 960 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

PC i urządzenia

Ustawienia komputera są podzielone na dziewięć kategorii, a te kategorie są dalej podzielone na odpowiednie tematy. Na przykład „PC i urządzenia” dzieli się na następujące dziewięć obszarów ustawień:

1627541712 977 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Jeśli masz urządzenie z systemem Windows 8.1, powinieneś poświęcić trochę czasu na dokładne zbadanie wszystkich ustawień komputera. Pamiętaj, że Twój system może mieć ustawienia, które nie pojawiają się na innych Twoich urządzeniach i na odwrót. Na przykład, jeśli masz adapter Bluetooth, pojawią się ustawienia „Bluetooth”, tak jak ustawienia „Wpisywanie” będą wyświetlać więcej opcji, jeśli masz ekran dotykowy, niż jeśli używasz fizycznej klawiatury.

Wyświetlacz

Ustawienia „Wyświetlania” są tym, do czego przywykłeś w „Panel sterowania -> Ekran -> Rozdzielczość ekranu” – możesz również uzyskać do nich dostęp, klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierając „Rozdzielczość ekranu”.

1627541712 215 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes


Chociaż wersja Metro wygląda ładnie i jest łatwa w obsłudze za pomocą dotyku, wolimy starą wersję. Nowe ustawienia wyświetlacza nie wykryły trzeciego wyświetlacza podłączonego do karty graficznej (wyświetlacz nr 1 na zrzucie ekranu), przez co konieczne było odwołanie się do starej metody.

1627541712 197 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Urządzenia

Ustawienia „Urządzenia” są podobne do ustawień „Urządzenia i drukarki”, z wyjątkiem tego, że „Urządzenia” są bardziej uproszczone i nie pokazują urządzeń multimedialnych, takich jak wersja Panelu sterowania.

1627541712 760 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Panel sterowania w zasadzie robi to samo, co jego odpowiednik w Metro, chociaż urządzenia Bluetooth mają własne ustawienia, gdy są umieszczane w „Urządzeniach i drukarkach”.

1627541712 824 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Narożniki i krawędzie

Hurra ustawienia „Narożniki i krawędzie”! Krótko mówiąc, możesz wyłączyć gorące narożniki i przełączanie aplikacji w stylu Metro (przesuń palcem od lewej krawędzi), co jest niesamowite, szczególnie na komputerach stacjonarnych!

1627541712 671 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Zasługuje to również na nową zakładkę „Nawigacja” w panelu sterowania „Pasek zadań i nawigacja” (kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku zadań -> Właściwości).

1627541712 904 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Moc i sen

Menu ustawień zasilania i uśpienia jest niezwykle proste w porównaniu do jego odpowiednika w Panelu sterowania. Możesz użyć tego, aby dokonać najbardziej podstawowych zmian w schemacie zasilania urządzenia.

1627541712 660 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes


Jeśli jednak naprawdę chcesz regulować zużycie energii i wydajność urządzenia, nadal będziesz chciał użyć panelu sterowania „Opcje zasilania” i kliknąć „Opcje zaawansowane”.

1627541713 418 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Konta

Ustawienia „Konta” i panel sterowania „Konta użytkowników” mają podobieństwa, ale firma Microsoft wprowadziła najbardziej podstawową funkcjonalność (dodawanie i usuwanie użytkowników) do ustawień komputera, usuwając ją z panelu sterowania. Tak więc nie jest konieczne używanie wersji panelu sterowania do wszystkich, oprócz najbardziej zaawansowanej administracji kontami użytkowników.

Twoje konto

Możesz „odłączyć” swoje konto od firmy Microsoft (uczyń je kontem lokalnym) i zmienić/utworzyć obraz konta. Ustawienia „Twoje konto” dodają opcję zmiany istniejącego konta na konto dziecka, choć jak na ironię, Microsoft Family Safety jest nadal opcją tylko w Panelu sterowania.

1627541713 2 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Jeśli rzeczywiście chcesz zaokrąglić swoje konto, na przykład dodać więcej informacji umożliwiających identyfikację, musisz zalogować się na swoje konto Microsoft w witrynie Live.com – użyj opcji „więcej ustawień konta online”.

Opcje logowania

Ustawienia „Opcje logowania” byłyby nieco jaśniejsze, gdyby nazywano je „Opcjami hasła”, ale co kryje się w nazwie? Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie ustawienia zabezpieczeń urządzenia są tutaj, więc można powiedzieć, że jest to jedna z najważniejszych grup ustawień, jeśli nie.

12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Wygląda na to, że jest to jedyny sposób na zmianę hasła i dodanie innych opcji logowania. Jest to jedno z niewielu ustawień komputera, które ma konsekwencje dla całego systemu, ale nie ma odpowiednika w Panelu sterowania, więc chcesz wiedzieć, gdzie to jest i jak z niego korzystać.

1627541713 552 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes


Warto również zwrócić uwagę na opcję „PIN”, która umożliwia szybki dostęp do urządzenia za pomocą 4-cyfrowego numeru, oraz bardzo popularne „Hasło do obrazu”, które umożliwia otwieranie urządzenia za pomocą gestów rysowanych na obrazie (znacznie skuteczniejszy na ekranie dotykowym niż przy użyciu myszy).

1627541713 764 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Ogólnie rzecz biorąc, nie możesz użyć dwóch ostatnich opcji, chyba że masz hasło główne, które oczywiście masz, ponieważ hasło każdego chroni ich systemy, prawda?

Inne konta

Tutaj, w ustawieniach „innych kont”, możesz dodawać, edytować i usuwać konta użytkowników. Pamiętaj, że kiedy „edytujesz” konto, możesz zmienić konto na jeden z trzech typów: administrator, standardowe lub podrzędne.

1627541713 628 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Na koniec możesz założyć konto dla przypisanego dostępu, który naszym zdaniem najlepiej opisuje tryb kiosku. Zasadniczo, jeśli chcesz, aby użytkownik lub użytkownicy korzystali z jednej aplikacji, przypisz tego użytkownika za pomocą tego ustawienia. Jest to najprawdopodobniej przydatne, jeśli chcesz ograniczyć dostęp dzieci lub korzystać z tabletu w firmie, takiego jak urządzenie w punkcie sprzedaży.

Wyszukiwarka i aplikacje

Większość rzeczy w „wyszukiwarce i aplikacjach” jest powiązana z ekranem Start (aplikacje Windows Store), jednak niektóre ustawienia wpływają również na zachowanie pulpitu (w szczególności „domyślne”).

Szukaj

Ku przerażeniu każdego, kto woli Google (prawie wszyscy), Bing jest wyszukiwarką z wyboru w Windows 8.1 (jest to produkt Microsoftu, więc nie możemy powiedzieć, że nas zaskakuje). Oznacza to, że masz teraz opcję wyświetlania wyników Bing w wyszukiwaniach systemu Windows.

1627541713 878 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Na szczęście możesz to wszystko wyłączyć i utrzymywać wyszukiwania lokalne, co oznacza, że ​​nie wyślesz wyszukiwanych haseł na serwery Bing. Nie jesteśmy pewni, czy i jak długo Bing przechowuje wyszukiwania lokalne, ale zakładamy, że są to takie same zasady, jak w przypadku korzystania z Bing.com.


Możesz także wyczyścić swoją „historię wyszukiwania”, jeśli chcesz zatrzeć swoje ślady.

1627541713 416 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Powiadomienia

Powiadomienia aplikacji, czyli powiadomienia toastowe, to małe kolorowe paski w stylu metra, które wysuwają się z prawego górnego rogu, aby poinformować Cię o datach kalendarza, alarmach i tym podobnych.

1627541714 242 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Nic skomplikowanego się tu nie dzieje i szczerze mówiąc, powiadomienia toastowe są trochę denerwujące. Więc możesz je wszystkie wyłączyć za jednym zamachem.

1627541714 885 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Jeśli uważasz, że niektóre powiadomienia są przydatne, takie jak wydarzenia w kalendarzu, ale nie chcesz otrzymywać wyskakujących powiadomień dla każdego otrzymanego „polubienia” z Facebooka lub nowej wiadomości e-mail, możesz je wyłączyć dla poszczególnych aplikacji.

1627541714 113 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Te ustawienia dotyczą tylko aplikacji ze Sklepu Windows, więc nadal musisz używać panelu sterowania „ikony obszaru powiadomień”, aby dostosować sposób powiadamiania aplikacji komputerowych.

1627541714 249 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Rozmiary aplikacji

„Rozmiary aplikacji” są podobne do panelu sterowania „Programy i funkcje”, tylko dla aplikacji ze Sklepu Windows. Wyświetla rozmiar aplikacji i pozwala szybko je odinstalować, jeśli zajmują zbyt dużo miejsca. Jest to również szybki i niezawodny sposób na wyrzucenie wszystkich bezużytecznych aplikacji, które są fabrycznie zainstalowane w twoim systemie (po prostu je tam umieścisz).

1627541714 443 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Domyślne

Ustawienia „Domyślne” robią to, co robi panel sterowania „Programy domyślne”. Ten pierwszy ekran pozwala ustawić najpopularniejsze domyślne ustawienia aplikacji (przeglądarka internetowa, poczta e-mail, odtwarzacz muzyki itp.), ale…

1627541714 946 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes


… na dole znajdują się również linki do „wybierz domyślne aplikacje według typu” oraz protokoły.

1627541714 150 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Pamiętaj, że możesz ustawić aplikacje komputerowe jako domyślne, więc te ustawienia mają wpływ na cały system.

Sieć

Ogólnie uważamy, że sieć Windows nieco się cofnęła. Wystarczy powiedzieć, że możesz zrobić tylko tyle z ustawieniami „Sieć”, ale podobnie możesz zrobić to samo w panelu sterowania „Centrum sieci i udostępniania”.

Znajomości

Ustawienia „Połączeń” umożliwiają przeglądanie i konfigurowanie istniejących połączeń sieciowych, zarówno przewodowych, bezprzewodowych, jak i wirtualnych sieci prywatnych (VPN).

1627541714 223 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Możesz także ustawić wykrywalność połączenia (w sieciach publicznych lub prywatnych), co oznacza, że ​​Twoje urządzenie pojawia się lub pozostaje ukryte przed innymi urządzeniami, takimi jak Microsoft HomeGroup, lub w sieci publicznej. Jeśli wykonujesz dużo pracy w Starbucks, najlepiej wyłączyć funkcję „znajdź urządzenia i zawartość” i włącz ją ponownie, gdy jesteś w domu lub w sieci prywatnej.

1627541715 234 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes


Na koniec możesz skopiować właściwości dowolnego połączenia do schowka, a także wyświetlić szczegóły użycia danych (dla sieci komórkowych, tj. z pomiarem).

1627541715 788 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

SkyDrive

Wszystko dzisiaj jest pochmurne z szansą na branding: Apple ma iCloud, Google ma Dysk, a Microsoft ma SkyDrive (Na razie).

SkyDrive jest dość dobrze zintegrowany z Windows 8.1 i tak jak iCloud synchronizuje wszystkie rodzaje danych i ustawień z pulpitu Maca, tak samo SkyDrive dla Windows. Ogólnie rzecz biorąc, SkyDrive jest ogromnym atutem dla tych, którzy zawsze marzyli o rzeczywistym profilu roamingowym. Nie jest to całkowicie idealne (na przykład nie można synchronizować aplikacji na komputery stacjonarne), ale jest to duży krok naprzód dla użytkowników systemu Windows, którzy chcą bardziej spójnego środowiska na wielu urządzeniach z systemem Windows.

Ustawienia synchronizacji

Ustawienia „SkyDrive” zapewniają dużą kontrolę nad rolą, jaką SkyDrive odgrywa w twoim systemie, na przykład liczbą ustawień i plików, które synchronizuje z każdym systemem używanym z twoim profilem.

„Ustawienia synchronizacji” pozwalają na szeroki zakres synchronizacji w środowiskach Metro i Desktop – kolory, motywy, układy, historia aplikacji i inne. W „ustawieniach synchronizacji” dzieje się wiele rzeczy, a jeśli zalogujesz się za pomocą konta Microsoft, musisz wiedzieć, co wszystko robi.

Z jednej strony synchronizacja to wspaniała rzecz. Z drugiej strony przechowuje wiele danych osobowych w SkyDrive, co może mieć niezamierzone konsekwencje. Na przykład możesz mieć pasek zadań u góry na komputerze stacjonarnym, ale może to nie działać na twoim laptopie. Więc chcesz wyłączyć synchronizację paska zadań.


Zwróć także szczególną uwagę na „inne ustawienia”, w szczególności „Przeglądarka internetowa” i „Hasła”, ponieważ przechowują one potencjalnie poufne informacje.

1627541715 217 12 najlepszych ustawien komputera w systemie Windows 81 ktore powinienes

Wreszcie, „Ustawienia kopii zapasowej” umożliwiają utworzenie kopii zapasowej ustawień w SkyDrive i przywrócenie ich na komputerze, jeśli chcesz odświeżyć system. Pamiętaj, że możesz wyłączyć ustawienia synchronizacji i nadal tworzyć kopie zapasowe ustawień.

Koniec Panelu Sterowania?

Czy te nowomodne ustawienia komputera oznaczają koniec Panelu sterowania? Prawdopodobnie. Trudno sobie wyobrazić, że Microsoft będzie nadal inwestował czas i wysiłki w zakresie kodowania w tego typu elementy pulpitu, chyba że zdecyduje się na 180 i całkowicie zrezygnuje z ekranu startowego. W tym momencie warto zainwestować trochę czasu i energii i lepiej zrozumieć nowe ustawienia komputera, ponieważ prawdopodobnie nie będzie to ostatnia, jaką zobaczymy. I oczywiście, jeśli chcesz spersonalizować i udoskonalić wrażenia z ekranu startowego, ustawienia komputera są jedynym sposobem, aby to osiągnąć.

Czy ten post był pomocny?