Skip to content

6 rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zabezpieczyć swój NAS

15 de lipiec de 2021
IMG 4171 copy

Twój NAS jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych urządzeń w Twojej sieci domowej, ale czy poświęcasz mu uwagę, na jaką zasługuje, jeśli chodzi o bezpieczeństwo?

Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest to, aby Twój NAS został zhakowany i/lub zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie, takie jak Ransomware SynoLocker który kilka lat temu wpełzł na urządzenia Synology NAS. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na ochronę przed przyszłymi atakami i zapobieganie włamaniu się do urządzenia NAS.

Uwaga: Większość poniższych kroków i obrazów jest oparta na moim serwerze Synology NAS, ale możesz to zrobić również na większości innych urządzeń NAS.

Pilnuj aktualizacji About

1626336820 447 6 rzeczy ktore powinienes zrobic aby zabezpieczyc swoj NAS

Być może najłatwiejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zabezpieczyć swój serwer NAS, jest aktualizowanie oprogramowania. W urządzeniach Synology NAS działa program DiskStation Manager, a co kilka tygodni zwykle pojawia się nowa aktualizacja.


Powodem, dla którego chcesz być na bieżąco z aktualizacjami, są nie tylko fajne nowe funkcje, ale także poprawki błędów i łatki bezpieczeństwa, które zapewniają bezpieczeństwo Twojego NAS.

Jako przykład weźmy ransomware SynoLocker. Nowsze wersje DiskStation Manager są przed tym bezpieczne, ale jeśli nie aktualizowałeś się przez kilka lat, możesz być narażony na niebezpieczeństwo. Ponadto zawsze pojawiają się nowsze exploity — kolejny powód, aby być na bieżąco z aktualizacjami.

Wyłącz domyślne konto administratora

1626336820 844 6 rzeczy ktore powinienes zrobic aby zabezpieczyc swoj NAS

Twój NAS ma domyślne konto administratora, a nazwa użytkownika to najprawdopodobniej „admin” (prawdziwy kreatywny, co?). Problem polega na tym, że zwykle nie można zmienić nazwy użytkownika tego domyślnego konta. Zalecamy wyłączenie domyślnego konta administratora i utworzenie nowego konta administratora z niestandardową nazwą użytkownika.

Powodem tego jest zapewnienie hakerom kolejnej warstwy, przez którą muszą się przebić. Przy domyślnym koncie mogą używać „admin” jako nazwy użytkownika i po prostu skupić się na złamaniu hasła. Jest to podobne do tego, jak ludzie nigdy nie zmieniają danych logowania do swojego routera – domyślnie nazwa użytkownika to zwykle „admin”, a hasło to „hasło”, dzięki czemu bardzo łatwo jest się włamać.

Tworząc konto administratora z nazwą użytkownika, taką jak „BeefWellington”, a następnie używając silnego hasła, znacznie zmniejszasz ryzyko złamania danych uwierzytelniających konta przez leniwego dzieciaka skryptowego.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

1626336821 246 6 rzeczy ktore powinienes zrobic aby zabezpieczyc swoj NAS

Jeśli nie korzystasz już z uwierzytelniania dwuskładnikowego dla różnych kont online, powinieneś to zrobić. Twój NAS prawdopodobnie również ma do tego możliwość, więc skorzystaj z tego.


Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest świetne, ponieważ do logowania potrzebujesz nie tylko nazwy użytkownika i hasła, ale także innego posiadanego urządzenia (np. smartfona), aby potwierdzić logowanie. To sprawia, że ​​haker prawie nie może włamać się na Twoje konto (chociaż nigdy nie mów nigdy).

Użyj HTTPS

1626336821 660 6 rzeczy ktore powinienes zrobic aby zabezpieczyc swoj NAS

Kiedy uzyskujesz zdalny dostęp do swojego NAS, prawdopodobnie robisz to przez HTTP, jeśli nie mieszałeś z żadnymi ustawieniami. Nie jest to bezpieczne i może sprawić, że Twoje połączenie będzie szeroko otwarte. Aby to naprawić, możesz zmusić NAS do korzystania z połączenia HTTPS przez cały czas.

Jednak najpierw musisz zainstalować certyfikat SSL na swoim NAS, co może być całkiem proces. Na początek potrzebujesz nazwy domeny, z którą chcesz połączyć certyfikat SSL, a następnie powiąż adres IP NAS z nazwą domeny.

Będziesz także musiał zapłacić za certyfikat SSL, ale zwykle nie są one więcej niż 10 USD rocznie od dowolnego renomowanego rejestratora domen. A Synology ma nawet wsparcie dla Szyfrujmy certyfikaty SSL za darmo jeśli chcesz iść tą drogą.

Skonfiguruj zaporę sieciową

1626336821 7 6 rzeczy ktore powinienes zrobic aby zabezpieczyc swoj NAS

Zapora ogniowa jest ogólnie dobrą ochroną, ponieważ może automatycznie blokować każde połączenie, którego Twój NAS nie rozpoznaje. Zwykle możesz dostosować reguły, których używa, aby niektóre połączenia były otwarte, jednocześnie odcinając wszystkie inne połączenia.

Domyślnie większość zapór na dowolnym urządzeniu nie jest nawet włączona, co pozwala każdemu i wszystkim przejść bez inspekcji, a to generalnie zły pomysł. Dlatego upewnij się, że sprawdziłeś ustawienia zapory sieciowej na serwerze NAS i dostosuj wszelkie reguły do ​​swoich potrzeb.

Na przykład możesz mieć regułę, która blokuje wszystkie adresy IP z niektórych krajów lub regułę, która zezwala tylko na niektóre porty z adresów IP w USA – świat jest twoją ostrygą.

Trzymaj to z dala od Internetu na pierwszym miejscu

1626336821 477 6 rzeczy ktore powinienes zrobic aby zabezpieczyc swoj NAS

Chociaż wszystkie powyższe kroki są świetnymi rzeczami do zrobienia, aby zapewnić bezpieczeństwo NAS, w żaden sposób nie są one w 100% bezpieczne. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to po prostu całkowicie odłączyć serwer NAS od świata zewnętrznego.


Oczywiście nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli na serwerze NAS działają pewne programy, które korzystają ze zdalnego dostępu (np. używanie NAS jako własnej usługi przechowywania w chmurze).

Należy jednak pamiętać, że przynajmniej zdajesz sobie sprawę z zagrożeń związanych z wystawianiem NAS na świat zewnętrzny i że powyższe kroki niekoniecznie zapewnią bezpieczeństwo NAS w 100%. Jeśli szukasz Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa NAS, jest zapewnienie dostępu tylko do sieci lokalnej.

Czy ten post był pomocny?