Skip to content

6 rzeczy, które powinni mieć wszyscy nowi użytkownicy serwerów domowych

24 de lipiec de 2021
server rack copy

Niezależnie od tego, czy prowadzisz serwer multimediów Plex, mnóstwo maszyn wirtualnych, czy po prostu utrzymujesz własny system przechowywania w chmurze, jest kilka rzeczy, które aspirujący miłośnicy serwerów domowych powinni mieć w swoim arsenale.

Kalkulator RAID

1627143298 265 6 rzeczy ktore powinni miec wszyscy nowi uzytkownicy serwerow domowych

Jeśli zamierzasz mieć małą garść dysków twardych w swoim serwerze, nie jest zbyt trudno zdecydować, z jaką konfiguracją RAID powinieneś się wybrać. Jednak po rozpoczęciu dodawania kolejnych dysków dobrym pomysłem jest poeksperymentowanie z różnymi konfiguracjami RAID na papierze przed oficjalną odbudową macierzy.

Dla tego, Kalkulator RAID to bardzo proste, ale bardzo pomocne narzędzie. Wystarczy wpisać liczbę posiadanych dysków, rozmiar dysków (pojedynczo), a następnie typ konfiguracji RAID, o której myślisz. Stamtąd uzyskasz przegląd tego, ile miejsca do przechowywania będziesz mieć do pracy, wydajność macierzy i jej odporność na uszkodzenia.

Stacja dokująca do dysku twardego

1627143298 409 6 rzeczy ktore powinni miec wszyscy nowi uzytkownicy serwerow domowych

Wymiana na nowe dyski twarde i pozbycie się starych? Wystarczy przeprowadzić kilka testów na problematycznym dysku twardym? A stacja dokująca do dysków twardych przydaje się w takich sytuacjach.


Zasadniczo działa jak zewnętrzny dysk twardy, ale można szybko podłączyć do niego dowolny wewnętrzny dysk twardy i uruchomić go na dowolnym komputerze. Używam go do czyszczenia starych dysków twardych, których chcę się pozbyć, a także do diagnozowania ewentualnych problemów z dyskami w odizolowanym środowisku, które eliminuje inne czynniki. Są na tyle tanie, że nawet jeśli nie używasz ich często, świetnie jest je mieć, gdy naprawdę ich potrzebujesz.

Zapasowy dysk zawsze gotowy do pracy

1627143298 634 6 rzeczy ktore powinni miec wszyscy nowi uzytkownicy serwerow domowych

Kiedy masz rząd dysków twardych pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jeden z nich w pewnym momencie się zepsuje — w końcu do tego służy konfiguracja RAID. Ale poza tym zawsze dobrze jest mieć pod ręką zapasowy dysk twardy.

Zamiast czekać na awarię dysku twardego i nie być na to gotowym, najlepiej mieć zapasowy dysk twardy na miejscu i gotowy do przejęcia, aby można było rozpocząć odbudowę macierzy JAK NAJSZYBCIEJ, zamiast kupować nowy dysk i poczekaj, aż dotrze na twój ganek. Większość systemów operacyjnych dla serwerów pozwala na podłączenie zapasowego dysku, ale trzymaj go oddzielnie od wszystkiego innego. A kiedy będziesz tego potrzebować, możesz z łatwością włożyć go do zakładki.

Zawsze kuszące jest korzystanie z dodatkowej przestrzeni dyskowej, którą właśnie tam siedzisz, ale podziękujesz sobie później, gdy jeden z twoich dysków nieuchronnie zakończy pracę.

Umiejętności zaciskania Ethernet

1627143298 4 6 rzeczy ktore powinni miec wszyscy nowi uzytkownicy serwerow domowych

Posiadanie serwera domowego wymaga uruchomienia kabla Ethernet w każdą stronę. Możesz po prostu kupić kable Ethernet o określonej długości, w której ich potrzebujesz, ale zaoszczędzisz dużo pieniędzy, jeśli zamiast tego stworzysz własne kable Ethernet.

Możesz dostać 1000-metrowa szpula kabla Ethernet za około 60, co powinno ci trochę potrwać. Oczywiście będziesz też musiał wydać trochę więcej pieniędzy na buble i trochę narzędzi do zaciskania kabli, ale i tak wyjdziesz daleko.


Co więcej, zaciskanie własnych kabli Ethernet pozwala na wykonanie ich w dokładnie takiej długości, jakiej potrzebujesz, co może sprawić, że wszystko będzie wyglądać schludnie i czysto w konfiguracji serwera domowego.

Różne narzędzia wiersza poleceń

1627143298 931 6 rzeczy ktore powinni miec wszyscy nowi uzytkownicy serwerow domowych

Niektóre systemy operacyjne dla serwerów domowych są dość łatwe w użyciu, nawet dla początkujących. Ale bez wątpienia w pewnym momencie użyjesz wiersza poleceń, a istnieją naprawdę świetne narzędzia wiersza poleceń, z których warto korzystać.

Jeśli w ogóle jesteś gromadzącym dane, pokochasz korzystanie z Wget, który jest narzędziem do pobierania opartym na wierszu poleceń. Możesz go użyć do pobrania pojedynczego pliku lub całej witryny i wszystkich jej zasobów, a wszystko to za pomocą prostego polecenia.

Jest także iPerf i Speedtest-cli. Pierwsza z nich może przetestować prędkość odczytu i zapisu w sieci lokalnej, a druga może przetestować połączenie internetowe. Oba są przydatne, gdy potrzebujesz serwera domowego, aby zawsze działał w doskonałej formie.

Utwórz kopię zapasową swoich danych!

6 rzeczy ktore powinni miec wszyscy nowi uzytkownicy serwerow domowych

Ok, to nie jest rzecz, którą powinieneś mieć, ale rzecz, którą powinieneś zrobić. Ale tak naprawdę, wykonaj kopię zapasową swoich danych. To powszechna wiedza, ale naprawdę łatwo jest robić wszelkiego rodzaju głupie rzeczy i eksperymentować z nowymi rzeczami na serwerze w trakcie procesu uczenia się — nigdy nie wiesz, czy przypadkowo coś zepsujesz i musisz zacząć od zadraśnięcie.

I nie, twoja konfiguracja RAID nie jest kopią zapasową. Jest tam tylko wtedy, gdy dysk twardy kiedykolwiek ulegnie awarii. Zamiast tego utwórz kopię zapasową wszystkiego na oddzielnym, izolowanym dysku twardym, który można przechowywać w bezpiecznym miejscu, najlepiej poza siedzibą firmy.

Obraz z Shutterstock

Czy ten post był pomocny?