Skip to content

7 sposobów, w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8 różnią się od aplikacji na komputery w systemie Windows

22 de lipiec de 2021
1626932412 image119 1024x469 1

Aplikacje dla systemu Windows 8 – pierwotnie znane jako aplikacje w stylu Metro, a obecnie znane jako aplikacje w stylu Windows 8, nowoczesny interfejs użytkownika lub aplikacje w stylu Windows Store, w zależności od tego, o którego pracownika Microsoft pytasz – bardzo różnią się od tradycyjnych aplikacji komputerowych.

Nowoczesny interfejs to nie tylko świeża warstwa farby. Nowa architektura aplikacji Windows Runtime lub WinRT (nie mylić z Windows RT) bardzo różni się od pulpitu Windows, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Dostępne tylko w Sklepie Windows

W przeciwieństwie do standardowych aplikacji komputerowych systemu Windows można instalować tylko aplikacje w stylu nowoczesnym ze Sklepu Windows. Wszelkie aplikacje, które chcesz zainstalować, muszą zostać przesłane do Sklepu Windows i zatwierdzone przez firmę Microsoft. Jeśli firma Microsoft usunie aplikację lub jej nie zatwierdzi, nie będzie można jej zainstalować w systemie.

Oczywiście ma to pewne zalety — użytkownicy nie mogą instalować złośliwego oprogramowania spoza Sklepu Windows, szczególnie w systemie Windows RT, gdzie użytkownicy nie mogą instalować żadnych aplikacji komputerowych.

Możliwe jest „pobieranie” i instalowanie niezatwierdzonych aplikacji tylko wtedy, gdy używasz systemu Windows w domenie (na przykład w sieci firmowej) lub jeśli używasz klucza programisty do bocznego ładowania aplikacji.

1626932411 800 7 sposobow w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8

Piaskownica

Tradycyjnie standardowe aplikacje desktopowe Windows mają dostęp do wszystkiego w systemie. Chociaż zmieniło się to wraz z wprowadzeniem Kontroli konta użytkownika, która uniemożliwia aplikacjom wykonywanie czynności wymagających dostępu administratora, aplikacje komputerowe nadal mają dużo miejsca na sianie spustoszenia. Mogą odczytywać Twoje osobiste pliki i przesyłać je do Internetu, usuwać pliki z Twojego komputera, aby spowodować spustoszenie, lub zalogować Cię na klucz w celu zapisania numerów kart kredytowych i haseł online. Podczas instalacji (z dostępem administratora) mogą nawet robić złośliwe rzeczy w reszcie systemu bez wkraczania UAC.


Nowoczesne aplikacje działają w piaskownicy. Mają system uprawnień podobny do Androida. Gdy zainstalujesz aplikację, zobaczysz wymagane przez nią uprawnienia. Chociaż zwiększa to bezpieczeństwo i pozwala użytkownikom pobierać aplikacje z mniejszym strachem – podobnie jak granie w grę Flash na stronie internetowej jest mniej ryzykowne niż pobieranie pliku .exe i uruchamianie go – może być również denerwujące. Na przykład nie możesz używać dołączonej aplikacji Zdjęcia do wyświetlania plików obrazów znajdujących się poza biblioteką Obrazy.

1626932411 325 7 sposobow w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8

Brak uruchamiania wielu aplikacji w tym samym czasie

Wszystkie tradycyjne aplikacje komputerowe działają jednocześnie. Możesz mieć jednocześnie otwartych i na ekranie wiele okien aplikacji. Wiele aplikacji może działać w tle.

Nowoczesne aplikacje działają bardziej jak aplikacje mobilne. Gdy otworzysz aplikację Modern, zajmuje ona cały ekran — nie możesz jednocześnie wyświetlić na ekranie pełnego interfejsu dwóch aplikacji Modern. (Nawet jeśli masz wiele monitorów.) Po przejściu z nowoczesnej aplikacji przechodzi ona w tryb zawieszonego tła, jak aplikacja mobilna na smartfonie.

Jednak nowy interfejs zawiera pewne możliwości wielozadaniowości. Możesz użyć funkcji Snap, aby jednocześnie wyświetlać na ekranie dwie aplikacje. Jednak jedna aplikacja zawsze zajmie 1/4 ekranu z uproszczonym interfejsem, podczas gdy główna aplikacja zajmie 3/4 ekranu. W nowoczesnym interfejsie nie ma podobnego do Aero, podzielonego ekranu, wielozadaniowości 50/50.

1626932411 414 7 sposobow w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8

Zawsze włączony, bez zamykania

Ponieważ nowoczesne aplikacje działają jak aplikacje mobilne, nie ma powodu, aby je zamykać, gdy już z nimi skończysz. Po prostu odejdź od aplikacji, a pozostanie ona w tle bez zużywania dużej ilości zasobów systemu. Chociaż możesz zamknąć nowoczesne aplikacje, Microsoft uczynił tę metodę nieoczywistą z jakiegoś powodu – nie chcą, aby użytkownicy zamykali aplikacje, gdy skończą z nimi. Dlatego w prawym górnym rogu aplikacji Modern nie ma przycisku X.

1626932411 735 7 sposobow w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8

Styl projektowania

Niezależnie od tego, czy lubisz nowoczesne aplikacje, czy ich nienawidzisz, nie można zaprzeczyć, że nowy interfejs systemu Windows 8 ma bardziej spójny, spójny styl projektowania niż aplikacje komputerowe systemu Windows.


Interfejs został pierwotnie nazwany „Metro” ze względu na skupienie się na typografii, takiej jak znaki na systemach transportu publicznego. Aplikacje mają spójny wygląd, który ukrywa „chrom” – paski narzędzi, przyciski, obramowania okien i inne elementy, które przeszkadzają treści, którą jesteś zainteresowany. Aplikacje zazwyczaj domyślnie ukrywają swoje opcje – na przykład nowoczesna wersja Internet Explorer 10 to przeglądarka pełnoekranowa, która ukrywa karty przeglądarki i pasek nawigacji, dopóki ich nie wywołasz.

Większość nowoczesnych aplikacji korzysta z przewijania od lewej do prawej, a także semantycznej funkcji powiększania, która pozwala pomniejszyć, uzyskać widok z lotu ptaka i powiększyć zawartość, która Cię interesuje.

7 sposobow w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8

Integracja interfejsu

Zamiast oferować własne menu i sposoby działania, nowoczesne aplikacje bardziej integrują się z opcjami wbudowanymi w system. Na przykład, jeśli chcesz zmienić ustawienia aplikacji, nie musisz przeszukiwać menu aplikacji (czy było to w Narzędzia -> Opcje, czy może Edycja -> Preferencje?). W aplikacji otwórz pasek zaklęć, kliknij Ustawienia, a zobaczysz opcje aplikacji. (Możesz także nacisnąć Ctrl+I, aby otworzyć zaklęcie Ustawienia).

1626932412 769 7 sposobow w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8

Aby przeszukać aplikację, rozwiń pasek paneli, wybierz Szukaj i wprowadź wyszukiwanie. Możesz przeszukiwać dowolną aplikację z jednego spójnego interfejsu — po prostu zacznij pisać na ekranie startowym, a zobaczysz opcję przeszukiwania każdej aplikacji w systemie.

1626932412 557 7 sposobow w jakie nowoczesne aplikacje w systemie Windows 8

Drukowanie i udostępnianie danych między aplikacjami działa podobnie – użyj paneli Urządzenia lub Udostępnianie.

Języki programowania

Podczas gdy nowoczesne aplikacje można nadal pisać w językach C/C++ lub .NET, JavaScript i HTML5 są teraz pierwszorzędnymi obywatelami. Podobnie jak na platformach mobilnych, Microsoft kontaktuje się z programistami internetowymi i zaprasza ich do tworzenia wersji swoich aplikacji dla systemu Windows 8 w znanych im językach programowania.


Aplikacje WinRT obsługują również architekturę x86 i ARM, dzięki czemu mogą działać zarówno w systemach Windows 8, jak i Windows RT.

Nie sposób spojrzeć na Windows 8 i nie dojść do wniosku, że Microsoft inspirował się platformami mobilnymi i sieciami – nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że Windows 8 to pierwsza wersja systemu Windows przeznaczona na tablety.

Czy ten post był pomocny?