Skip to content

8 rzeczy, o których nie wiedziałeś, że możesz zrobić w Menedżerze zadań Windows 7 7

9 de lipiec de 2021
image84 1024x442 1

Menedżer zadań systemu Windows jest często używany do rozwiązywania problemów — na przykład do zamykania aplikacji, która nie działa poprawnie lub monitorowania wykorzystania zasobów systemowych. Jednak dzięki Menedżerowi zadań systemu Windows 7 możesz zrobić o wiele więcej.

Aby szybko otworzyć Menedżera zadań, kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz Uruchom Menedżera zadań. Możesz także nacisnąć Ctrl + Shift + Esc, aby szybko uruchomić Menedżera zadań za pomocą skrótu klawiaturowego. Windows 8 może mieć świetny nowy menedżer zadań, ale Windows 7 nadal jest przydatny.

Wyślij wiadomość do innego zalogowanego użytkownika

Na karcie Użytkownicy w Menedżerze zadań możesz zobaczyć, którzy użytkownicy są aktualnie zalogowani na Twoim komputerze. Mogą to być połączenia zdalne lub zablokowane sesje lokalne.

Z tego miejsca możesz również wysłać wiadomość do innego zalogowanego użytkownika – wystarczy wybrać użytkownika i kliknąć Wyślij wiadomość. Jeśli użytkownik aktualnie korzysta z komputera, na jego pulpicie pojawi się komunikat z Twoją wiadomością.

1625841156 807 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Rozmieszczanie i zarządzanie oknami

Karta Aplikacje w Menedżerze zadań Windows pokazuje otwarte okna programów. Możesz dwukrotnie kliknąć jeden, aby się do niego przełączyć, lub kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać Minimalizuj lub Maksymalizuj, aby go pokazać lub ukryć.


Możesz także wybrać wiele okien (przytrzymaj klawisz Ctrl podczas klikania każdego okna na liście), kliknij je prawym przyciskiem myszy i ułóż je obok siebie poziomo lub pionowo.

Czytaj więcej: Stupid Geek Tricks: Tile lub Cascade Multiple Windows w Windows 7

1625841157 865 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Zobacz, które aplikacje najbardziej wykorzystywały Twój procesor

Karta Procesy pokazuje, które procesy aktualnie używają procesora na twoim komputerze, ale to tylko niewielka część obrazu. Aby zobaczyć, które procesy zużywały najwięcej procesora na twoim komputerze, możesz użyć kolumny Czas procesora, która jest domyślnie ukryta.

Aby go wyświetlić, kliknij menu Widok, kliknij opcję Wybierz kolumny i włącz opcję Czas procesora.

1625841157 344 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Kliknij kolumnę Czas procesora, aby posortować procesy według czasu procesora — procesy z największym czasem procesora wykorzystały najwięcej zasobów procesora.

Zauważ, że pokazuje to tylko zasoby procesora używane przez uruchomione programy – jeśli program już nie działa, nie zobaczysz, ile procesora jest używane.

1625841157 325 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Zarządzaj priorytetami procesów

Każdy proces systemu Windows ma ustawienie priorytetu – proces o wysokim priorytecie jest pierwszy w kolejce do użycia procesora, gdy ma coś do zrobienia, podczas gdy proces o niskim priorytecie będzie musiał poczekać na końcu linii.


Jeśli aplikacji należy przydzielić więcej zasobów procesora – lub mniej zasobów procesora – możesz zmienić jej priorytet w Menedżerze zadań. Wystarczy kliknąć proces prawym przyciskiem myszy, wskazać Ustaw priorytet i wybrać priorytet.

(Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy aplikację na karcie Aplikacje i wybrać Przejdź do procesu, aby szybko wybrać proces aplikacji).

1625841157 627 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Ogranicz aplikacje do określonych procesorów

Jeśli używasz procesora wielordzeniowego – lub procesora z hiperwątkowością – system Windows daje każdemu procesowi możliwość wykorzystania wszystkich procesorów. Jednak niektóre programy – szczególnie starsze gry – mogą nie działać poprawnie, jeśli są w stanie działać na wszystkich rdzeniach procesora.

Aby ograniczyć aplikację do określonego procesora, kliknij prawym przyciskiem myszy jej proces i wybierz opcję Ustaw powinowactwo. W oknie Powinowactwo procesora wybierz procesory, które powinny mieć możliwość uruchomienia procesu.

Przeczytaj więcej: Uruchom aplikację przypisaną do określonego procesora w systemie Windows 7, 8 lub Vista

1625841157 555 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Zmień ustawienia zgodności

Jeśli masz problem z aplikacją, możesz zmienić jej ustawienia zgodności bezpośrednio z Menedżera zadań. Po prostu wybierz proces, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Użyj opcji na karcie Zgodność, aby zmodyfikować ustawienia zgodności programu.

Czytaj więcej: Korzystanie z trybu zgodności programów w systemie Windows 7

1625841157 913 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w


Jeśli chcesz zrobić coś innego z plikiem .exe programu, możesz kliknąć jego proces prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Otwórz lokalizację pliku, aby szybko otworzyć jego folder w Eksploratorze Windows.

Zobacz powiązane procesy i usługi

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym właściwie jest „svchost.exe”? Jeśli klikniesz Pokaż procesy wszystkich użytkowników zobaczysz wiele procesów svchost.exe wykorzystujących różne ilości pamięci i procesora.

Svchost.exe to w rzeczywistości proces systemu Windows, który uruchamia usługi systemu Windows — jeśli chcesz dokładnie zobaczyć, które usługi są uruchomione przez proces svchost.exe, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Przejdź do usług.

1625841157 907 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Spowoduje to przejście do zakładki Usługi, z podświetlonymi usługami, z którymi powiązany jest Twój proces.

Możesz także kliknąć usługę prawym przyciskiem myszy na karcie Usługi i wybrać Przejdź do procesu, aby wyświetlić powiązany proces.


Przeczytaj więcej: Co to jest svchost.exe i dlaczego to działa?

1625841158 574 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Monitoruj użycie procesora

Menedżer zadań zawiera ikonę w zasobniku systemowym, dzięki czemu można go używać do monitorowania wykorzystania procesora.

Jego ikona w zasobniku systemowym jest prawdopodobnie domyślnie ukryta – będziesz musiał kliknąć strzałkę obok zasobnika systemowego, a następnie przeciągnąć i upuścić ikonę do obszaru powiadomień. Gdy to zrobisz, będziesz mieć stale aktualizowany licznik procesora na ekranie, gdy Menedżer zadań jest otwarty.

1625841158 436 8 rzeczy o ktorych nie wiedziales ze mozesz zrobic w

Czy masz jakieś wskazówki dotyczące Menedżera zadań, którymi możesz się podzielić? Zostaw komentarz!

Aby uzyskać Menedżera zadań z jeszcze większą liczbą funkcji, sprawdź Sysinternals Process Explorer.

Czy ten post był pomocny?