Skip to content

Apple usunęło aplikacje Sketchy Mac z App Store, ale dopiero po opublikowaniu badaczy

15 de lipiec de 2021
mac app store removed 1024x469 1

Popularne aplikacje ze sklepu Mac App Store rutynowo pobierały historię online użytkowników, ale Apple usunął je tylko wtedy, gdy analitycy bezpieczeństwa upublicznili.

W zeszłym tygodniu okazało się, że Adware Doctor przechwytuje historię sieci użytkowników. Firma Apple wycofała tę aplikację. Krótko po Thomasie Reed, długoletnim blogerze zajmującym się bezpieczeństwem komputerów Mac, który obecnie pracuje dla Malwarebytes, wskazany kilka innych aplikacji robi to samo: Otwórz dowolne pliki, Dr Antywirus i Dr Cleaner.Malwarebytes zgłosił firmie Apple Open Any Files w grudniu 2017 r. i nic się nie wydarzyło.

Aż do posta Reeda. Od dziś wszystkie trzy aplikacje zostały usunięte z amerykańskiego App Store. Oto Reedpisanie dla Malwarebytes:

W tym momencie jest oślepiająco oczywiste, że Mac App Store nie jest bezpieczną przystanią renomowanego oprogramowania, którego Apple chce, aby był. Mówię to od kilku lat, ponieważ wykrywamy niepotrzebne oprogramowanie w App Store prawie tak długo, jak ja jestem w Malwarebytes. Nie są to nowe informacje, ale te kwestie ujawniają głębię problemu, o której większość ludzi nie zdaje sobie sprawy.

Oprogramowanie takie jak to zgłaszaliśmy do Apple od lat, za pośrednictwem różnych kanałów, i rzadko kiedy przynosi to natychmiastowy efekt. W niektórych przypadkach zaobserwowaliśmy szybkie usuwanie obraźliwych aplikacji, chociaż czasami te same aplikacje szybko wracały (tak jak w przypadku Adware Doctor). W innych przypadkach usunięcie zgłoszonej aplikacji trwało nawet sześć miesięcy.

Najwyraźniej jedynym sposobem na usunięcie aplikacji jest napisanie publicznego posta na blogu o problemie. To prawdopodobnie nie jest precedens, który Apple chce ustanowić.

Czy ten post był pomocny?