Skip to content

Beginner Geek: Czy potrzebuję karty graficznej na moim komputerze?

1 de sierpień de 2021
img 57c0ad7df39eb

O komputerowych kartach graficznych zawsze jest dużo gadania, dzięki większym i lepszym modelom co kilka miesięcy. Nie zawsze jest jasne, kto właściwie wymagania jednak jeden. Przyjrzyjmy się, czym one są i czy dobrze pasują do Twojego komputera.

Różnica między zintegrowanymi a dedykowanymi procesorami graficznymi

Nagłówek tego artykułu jest w pewnym sensie podchwytliwym pytaniem. Każdy komputer stacjonarny i laptop wymaga pewnego rodzaju procesora graficznego (Graphics Processing Unit). Bez GPU nie byłoby możliwości wyświetlenia obrazu na wyświetlaczu. Prawdziwym sednem naszego dzisiejszego zapytania nie jest to, czy potrzebujesz GPU, ale czy potrzebujesz dedykowanego (lub oddzielnego) GPU, który większość ludzi nazywa „kartą graficzną”.

Zintegrowane GPU: pieniądze za nic, a nasze piksele za darmo

Większość płyt głównych w dzisiejszych czasach jest wyposażona w procesory graficzne zintegrowane z płytą główną lub nawet z samym procesorem. Od dziesięcioleci producenci płyt głównych często włączają sprawny (choć niezbyt wydajny) procesor graficzny wbudowany bezpośrednio w chipset płyty głównej – nie jest wymagany żaden dodatkowy sprzęt. Kup płytę główną, zdobądź prosty wbudowany procesor graficzny, który może wyświetlać obraz na ekranie. W ciągu ostatnich sześciu lat ten zintegrowany procesor graficzny został zamiast tego zintegrowany z procesorem.

1627821201 670 Beginner Geek Czy potrzebuje karty graficznej na moim komputerze

Zintegrowane procesory graficzne są świetne, ponieważ są bezpłatne (i bezproblemowe). Nie musisz nawet o nich myśleć — wystarczy połączyć płytę główną i procesor klasy konsumenckiej (lub kupić wstępnie zmontowany komputer od sprzedawcy takiego jak Dell lub Best Buy ) i, bum, masz gdzie podłączyć monitor.

Zintegrowana grafika jest również bardzo wydajna energetycznie, ponieważ zużywa bardzo mało energii poza tym, co już używał procesor. A dzięki ich standaryzacji rzadko będziesz mieć problemy ze sterownikami lub kompatybilnością. Na nowoczesnym komputerze z systemem Windows wszystko zostanie załatwione za Ciebie.


Oczywiście zintegrowana grafika ma też swoje wady. Po pierwsze, są słabe. Są przeznaczone dla użytkowników komputerów stacjonarnych, którzy czytają pocztę e-mail, przeglądają strony internetowe, sporządzają szkice dokumentów, a nie użytkowników, którzy zajmują się bardziej wymagającymi czynnościami, takimi jak gry.Rzuć nowoczesną grę na zintegrowany procesor graficzny, a może się przez nią zacinać lub, co gorsza, po prostu wręcz nie udaje się załadować gry.

Ponadto zintegrowany procesor graficzny współdzieli wszystkie zasoby współdzielone przez procesor, w tym pulę pamięci RAM. Oznacza to, że każde ciężkie zadanie graficzne, które rzucisz na zintegrowany system, takie jak renderowanie wideo, granie w grę wideo 3D obecnej generacji lub tym podobne, pochłonie sporą część zasobów systemowych i może nie wystarczyć.

Dedykowane procesory graficzne: wysoka jakość pikseli w doskonałej cenie

Po przeciwnej stronie spektrum GPU, zarówno pod względem ceny, jak i wydajności, znajdziesz dedykowane procesory graficzne. Dedykowane procesory graficzne, jak sama nazwa wskazuje, to oddzielne elementy sprzętu przeznaczone wyłącznie do obsługi przetwarzania graficznego. Gdy słyszysz, jak ktoś mówi „Kupiłem nową kartę graficzną do mojego komputera” lub „Potrzebuję nowej karty graficznej do gry Symulator Super Żołnierza Strzelaj Strzelaj 9000„, mówią o dedykowanym GPU.

1627821201 246 Beginner Geek Czy potrzebuje karty graficznej na moim komputerze

Największą zaletą dedykowanego procesora graficznego jest wydajność. Dedykowana karta graficzna ma nie tylko zaawansowany układ komputerowy zaprojektowany specjalnie do przetwarzania wideo, procesor graficzny, ale także ma dedykowaną pamięć RAM do tego zadania (która jest zwykle szybsza i lepiej zoptymalizowana pod kątem zadania niż ogólna pamięć RAM systemu) . Ten wzrost mocy przynosi korzyści nie tylko oczywistym zadaniom (takim jak granie w gry wideo), ale także sprawia, że ​​zadania takie jak przetwarzanie obrazów w programie Photoshop są płynniejsze i szybsze.

Oprócz radykalnego wzrostu wydajności, dedykowane karty GPU zazwyczaj oferują również szerszą i nowocześniejszą gamę portów wideo niż Twoja płyta główna. Podczas gdy twoja płyta główna może mieć tylko port VGA i DVI, twój dedykowany procesor graficzny może mieć te porty oraz port HDMI, a nawet zduplikowane porty (takie jak dwa porty DVI, co pozwala łatwo podłączyć wiele monitorów).

Brzmi dobrze, prawda? O wiele lepsza wydajność, porty, porty i więcej portów, co może być lepsze? Chociaż wszystkie te rzeczy są niesamowite, nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. Przede wszystkim kwestia kosztów. Średniej klasy procesor graficzny może działać w dowolnym miejscu od 250 do 500 USD, a najnowocześniejsze modele mogą kosztować nawet 1000 USD (choć rzadko są warte stosunku ceny do wydajności, który oferują). Jeśli wszystko, czego potrzebujesz, to coś prostego do uruchomienia dwóch monitorów, procesory graficzne oparte na starszych projektach będą kosztować około 50-100 USD.

1627821202 829 Beginner Geek Czy potrzebuje karty graficznej na moim komputerze


Co więcej, potrzebujesz wolnego gniazda rozszerzeń na płycie głównej komputera – i to nie tylko starego gniazda, ale gniazda PCI-Express x16 (patrz powyżej) dla zdecydowanej większości kart, a także zasilacza z wystarczającą ilością obu zapas mocy (GPU są energochłonne) i odpowiednie złącza zasilania dla twojego GPU (jeśli jest wystarczająco mocny, aby wymagać więcej mocy niż może zapewnić gniazdo PCI).

Mówiąc o zużyciu energii, zwiększony pobór mocy w elektronice oznacza zwiększone wydzielanie ciepła — nie bez powodu wysokiej klasy procesory graficzne mają ogromne wentylatory, które utrzymują je w chłodzie. Przygotuj się na większy hałas i więcej ciepła – być może będziesz musiał nawet ulepszyć swoją obudowę i / lub wentylatory obudowy, aby utrzymać temperaturę. Nawet jeśli nie musisz uaktualniać obudowy pod kątem przepływu powietrza, być może będziesz musiał uaktualnić obudowę tylko ze względu na miejsce – ostatni zakupiony przez nas procesor graficznyledwie zmieści się w naszej obudowie mid-tower PC, a nawet ułamek cala dodatkowej długości radiatora GPU wymagałoby aktualizacji.

Czy potrzebujesz dedykowanego procesora graficznego?

Więc teraz wiesz, jak dedykowana karta graficzna wypada w porównaniu ze zintegrowanym kuzynem, ale kiedy powinieneś przeskoczyć na dedykowaną kartę graficzną?

Chociaż proces wyboru konkretnej karty graficznej zamiast jakiejkolwiek innej karty graficznej jest dość złożony i możesz spędzić sporo czasu na porównywaniu statystyk i załamywaniu rąk w nadziei, że uzyskasz najlepszą możliwą ofertę, proces decydowania, czy potrzebujesz dedykowana karta graficzna jest przede wszystkim bardzo prosta. Przyjrzyjmy się dwóm pytaniom, które naprawdę mają znaczenie w procesie podejmowania decyzji.

Czy Twoja bieżąca konfiguracja obsługuje gry i aplikacje graficzne, z których korzystasz?

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego ludzie otrzymują dedykowaną kartę graficzną, jest granie. Nie potrzebujesz dedykowanego procesora graficznego do oglądania wideo (nawet ostrego jak brzytwa wideo HD). Nie potrzebujesz dedykowanego procesora graficznego do obsługi poczty e-mail, przetwarzania tekstu ani żadnych aplikacji typu pakietu Office. Nie potrzebujesz nawet procesora graficznego do grania w starsze gry, ponieważ dzisiejsza zintegrowana grafika jest znacznie lepsza niż dedykowane karty wideo sprzed dziesięcioleci.

1627821202 856 Beginner Geek Czy potrzebuje karty graficznej na moim komputerze

tyrobićPotrzebujesz jednak dedykowanego procesora graficznego do grania w wymagające obliczenia nowoczesne tytuły 3D w całej ich jedwabistej gładkości. Chce grać Skyrim z dziesiątkami modów i dodatków, a jednocześnie ciesząc się płynną podróżą po świecie fantasy? Potrzebujesz porządnego dedykowanego procesora graficznego. Chcesz kupić dowolny tytuł z najwyższej półki, który pojawi się w tym roku i cieszyć się płynnym odtwarzaniem na nowym monitorze 4K? Potrzebujesz świetnego dedykowanego procesora graficznego.


Karty graficzne są również przydatne dla niektórych osób nie będących graczami. Jeśli wykonujesz dużo edycji zdjęć (nie tylko przycinanie i naprawianie rzeczy związanych z balansem bieli, ale intensywną pracę w Photoshopie), edycję wideo lub wszelkiego rodzaju renderowanie (sztuka 3D, projektowanie itp.), z pewnością dostaniesz doładowanie z dedykowanego procesora graficznego. Zadania w Photoshopie, takie jak aplikacja filtrująca, wypaczanie/przekształcanie itp., Wszystkie korzystają z dodatkowej mocy zapewnianej przez GPU.

Czy Twoja bieżąca konfiguracja może obsługiwać tyle monitorów, ile chcesz?

Chociaż większość ludzi kupuje procesor graficzny do gier, jest również spora (choć znacznie mniejsza) liczba osób, które kupują dedykowaną kartę graficzną, aby zwiększyć liczbę monitorów obsługiwanych przez ich komputer.

Bez dedykowanej karty graficznej dodawanie dodatkowych monitorów do komputera to rodzaj bzdur. Niektóre płyty główne obsługują wiele portów wideo — np. płyta główna ma port VGA i DVI i można zmienić ustawienie w BIOS-ie, aby korzystać z obu — ale większość płyt głównych tego nie robi. Inne płyty główne pozwolą ci utrzymać włączoną zintegrowaną grafikę i dodać dedykowaną kartę graficzną niższej klasy, dzięki czemu możesz zdobyć dodatkowy port, ale wiele tego nie robi (a nawet jeśli ta sztuczka działa, może być królewskim bólem, aby uzyskać dwa zupełnie inne chipsety GPU pracujące równolegle).

1627821202 984 Beginner Geek Czy potrzebuje karty graficznej na moim komputerze

Rozwiązaniem dla miłośników wielu monitorów jest dedykowany procesor graficzny, który obsługuje wystarczającą liczbę portów wideo dla liczby monitorów, z których chcą korzystać. W przypadku mojego własnego komputera stacjonarnego, jako przykład, chciałem trzy monitory 1080p i nie chciałem, aby żaden z tych monitorów był podłączony przez stare analogowe złącza VGA. W tym celu potrzebowałem dedykowanego procesora graficznego z trzema lub więcej połączeniami cyfrowymi (DVI, HDMI itp.).

Jeśli chcesz obsługiwać dwa lub więcej monitorów bez obciążania komputera, majstrowania przy ustawieniach BIOS lub uciekania się do poświęceń ze zwierząt, aby spełnić marzenia o monitorze, najłatwiej to zrobić po prostu kupić kartę, która obsługuje odpowiednią konfigurację monitora po wyjęciu z pudełka. Nie musi to być drogi — wystarczy taki, który ma odpowiednią liczbę i typ portów.

Kredyty obrazkowe: Nvidia, Jason Fitzpatrick,GBPublic_PR,ŚmiałJason Fitzpatrick, Brett Morrison.

Czy ten post był pomocny?