Skip to content

Beginner Geek: Jak podłączyć laptopa do telewizora

20 de lipiec de 2021
1 banner

Podłączenie komputera stacjonarnego do monitora jest proste; po prostu podłączasz i działa. Podłączanie laptopa do telewizora powinno być równie proste, prawda? Cóż, nie zawsze. Czytaj dalej, ponieważ wyjaśniamy kilka sposobów podłączenia laptopa do telewizora.

Typy połączeń

Telewizory, przynajmniej te nowsze, zazwyczaj obsługują wiele różnych połączeń, więc chodzi o znalezienie takiego, które pozwoli komputerowi się do niego podłączyć. Im nowszy laptop i telewizor, tym łatwiejszy będzie ten proces i lepsza jakość obrazu i dźwięku.

Połączenia HDMI

1626794875 812 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora

Wszystkie nowoczesne telewizory mają wejścia HDMI i jest to obecnie najlepszy sposób na podłączenie dowolnego urządzenia do telewizora. HDMI zapewnia doskonały dźwięk i obraz w lekkim kablu, który można łatwo podłączyć i schować. Jeśli próbujesz podłączyć laptopa do telewizora kupionego w ciągu ostatnich kilku lat (HDMI było powszechnie używane już w 2005 r.), HDMI będzie dobrym rozwiązaniem.

HDMI na HDMI

Najpopularniejszym i podstawowym sposobem podłączenia do portu HDMI telewizora będzie port HDMI w laptopie. Podobnie jak w przypadku telewizorów, większość niedawno wyprodukowanych laptopów będzie miała port HDMI. Kable HDMI są tanie, a podłączenie urządzeń tą metodą będzie dziecinnie proste, zwłaszcza że są niezwykle łatwe do zdobycia.

DVI do HDMI

Prawdopodobnie nigdy nie zobaczysz laptopa lub telewizora z portem DVI. Jednak dość często można je znaleźć na komputerach stacjonarnych. DVI wykorzystuje sygnały cyfrowe do wysyłania sygnału wideo, dzięki czemu można je łatwo dostosować do HDMI, zachowując przy tym doskonałą jakość. Największą wadą korzystania z DVI zamiast HDMI jest to, że nie przenosi dźwięku.

HDMI na Thunderbolt lub Mini DisplayPort


Thunderbolt i Mini DisplayPort używają identycznych połączeń, a każde z nich może służyć do dostarczania wysokiej jakości obrazu i dźwięku do telewizora przez HDMI. Ponieważ oba połączenia są cyfrowe, można je również przekonwertować na DVI. Możesz także zakupić przejściówkę, aby przekonwertować jedno z tych połączeń na VGA. Pamiętaj, że jeśli pójdziesz drogą DVI lub VGA, stracisz dźwięk.

HDMI do DisplayPort

DisplayPort można łatwo przekonwertować na DVI lub HDMI (wszystkie trzy są cyfrowe). Zachowasz doskonałą jakość obrazu i dźwięku, korzystając ze złącza DisplayPort, więc jest ono na tym samym poziomie, co w przypadku korzystania z HDMI, ale kabel jest oczywiście mniej powszechny.

Połączenia VGA

1626794875 171 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora

VGA na VGA

Połączenia VGA są powszechne w komputerach i telewizorach, ale stają się przestarzałe, więc możesz ich nie widzieć w nowszych modelach laptopów. VGA może dawać dobrze wyglądający obraz, ale nie należy do tej samej ligi, co jej cyfrowe odpowiedniki (HDMI, DVI). VGA również nie może przenosić dźwięku. Port na powyższym obrazku jest oznaczony jako „RGB” – RGB i VGA są kompatybilne, ale to wyjaśnienie wykracza poza zakres tego artykułu.

VGA do DVI

Nieco nietypowe byłoby uciekanie się do tego połączenia, ponieważ jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będziesz w stanie podłączyć swoje urządzenia tylko za pomocą VGA lub przynajmniej DVI do HDMI. Jednak w niektórych przypadkach będziesz musiał użyć tego typu połączenia. Uzyskasz jakość analogową zapewnianą przez VGA i będziesz musiał znaleźć inny sposób, aby dźwięk działał poprawnie.

Połączenia audio

Jeśli używasz złącza VGA lub DVI do podłączenia komputera do telewizora, musisz znaleźć inny sposób na odtwarzanie dźwięku. Zasadniczo masz dwie możliwości: możesz użyć zewnętrznych głośników, które podłączysz do komputera (lub użyj głośników wbudowanych w laptopa) lub możesz użyć oddzielnego kabla audio, aby wyprowadzić dźwięk z komputera do telewizora.

1626794876 637 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora

Zwykle telewizor akceptuje kabel 3,5 mm, który może być używany w połączeniu z sygnałem wideo.

1626794876 508 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora

Połączenia bezprzewodowe

Jeśli wolisz odciąć przewód i przejść na łączność bezprzewodową, dostępnych jest wiele produktów, które mogą przesyłać sygnał wideo z komputera do telewizora przez sieć Wi-Fi. Netgear Push2TV jest jednym z takich przykładów, ale istnieje wiele alternatyw, więc rozejrzyj się za dobrą ceną i wysoko ocenianymi recenzjami.

1626794876 289 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora


Te produkty to małe urządzenia, które można podłączyć do telewizora przez HDMI, a następnie bezprzewodowo połączyć z komputerem. Może to nie być idealne rozwiązanie do przesyłania strumieniowego wideo o naprawdę wysokiej wydajności, na przykład jeśli planujesz używać go do grania w gry wideo. Jednak przy dobrym połączeniu z routerem nie powinieneś mieć problemu ze strumieniowaniem wideo 1080p w ten sposób.

Są podłączone, co teraz?

Gdy laptop jest podłączony do telewizora, oba urządzenia powinny rozpoznać połączenie i dostosować się automatycznie. Na telewizorze może pojawić się monit z pytaniem, czy chcesz przełączyć się na nowe wykryte wejście.

1626794876 724 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora

Jeśli telewizor nie wykryje i nie dostosuje się automatycznie do nowego połączenia, konieczne będzie ręczne wybranie odpowiedniego wejścia w telewizorze. Jeśli korzystasz z właściwego wejścia i nadal nie widzisz obrazu, musisz dostosować ustawienia wyświetlania na komputerze.

Najprostszym sposobem jest naciśnięcie klawisza Start + P. Stamtąd możesz zdecydować, w jaki sposób chcesz używać ekranu telewizora (klonowanie, rozszerzanie itp.).

Windows 8:

1626794876 861 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora

System Windows 7:

1626794876 962 Beginner Geek Jak podlaczyc laptopa do telewizora

Czy ten post był pomocny?