Skip to content

BitTorrent dla początkujących: maksymalne wykorzystanie połączenia internetowego

25 de lipiec de 2021
datacenterpipescropped

Właśnie zacząłeś używać BitTorrenta i chcesz, aby pobierał torrenty szybciej? Dzięki prostej konfiguracji możesz maksymalnie wykorzystać przepustowość, nawet jeśli nie masz w domu grubych rur.

To jest piąty artykuł z naszej serii wyjaśniający BitTorrenta — koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem dla początkujących, jak tworzyć własne torrenty, chronić swoją prywatność i jak prywatnie udostępniać duże pliki znajomym.

Obraz autorstwa Planeta

Najpierw przetestuj swoje połączenie

Aby to było najbardziej efektywne, powinieneś przetestować szybkość połączenia, a także możesz chcieć sprawdzić, czy Twój dostawca usług internetowych dławi (sztucznie spowalnia) transfery BitTorrent, dzięki czemu możesz dostosować ustawienia, aby spróbować obejść ten problem.

Oba te cele można osiągnąć za pomocą Test kształtowania ruchu Glasnost ISP, który wykorzystuje środowisko Java Runtime Environment do testowania różnych rzeczy. Gdy już wiesz, nad czym pracujesz, możesz skorzystać z poniższych wskazówek, aby w pełni wykorzystać przepustowość.

BitTorrent dla poczatkujacych maksymalne wykorzystanie polaczenia internetowego

Jeśli pojawi się błąd „brakującej wtyczki”, być może nie masz zainstalowanego środowiska JRE. Postępuj zgodnie z instrukcjami przeglądarki, aby zainstalować Javę, a następnie wykonaj test.

Optymalizacja połączeń i ograniczeń prędkości

Ponieważ BitTorrent działa, tworząc wiele połączeń dla każdego pobieranego torrenta, rzeczy mogą się ugrzęznąć. W zależności od tego, ile torrentów aktywnie pobierasz na raz, możesz zmienić maksymalną liczbę połączeń wychodzących i przychodzących oraz skonfigurować pewne reguły, aby zarządzać prędkościami.


W uTorrent przejdź do Opcje> Preferencje, a następnie kliknij kartę Przepustowość.

Zakładka Przepustowość

Globalne ograniczenie szybkości przesyłania/pobierania umożliwia ustawienie „limitów prędkości” dla transferów. Opcja „Alternatywna szybkość przesyłania” umożliwia zmianę szybkości przesyłania, gdy nie pobierasz, dzięki czemu możesz ustawić jeden limit na czas pobierania, a po jego zakończeniu przełączy się na drugą szybkość. Jest to świetne rozwiązanie dla osób o niższej przepustowości, ponieważ po zakończeniu pobierania można ustawić wyższą szybkość wysiewu. Pomaga to utrzymać dobry stosunek bez poświęcania zbyt dużej szybkości pobierania.

Zmiana liczby połączeń zmienia maksymalną liczbę połączeń, które są nawiązywane łącznie (globalnie) lub przez każdy torrent. Możesz także zmienić liczbę osób do jednoczesnego przesyłania. Jeśli masz dobre połączenie z przepustowością lub przez jakiś czas będziesz głównie torrentować, możesz zwiększyć liczbę slotów przesyłania. Ponadto, jeśli przepustowość jest niska, możesz zmniejszyć liczbę wykonanych połączeń, aby usprawnić i uzyskać lepsze prędkości lub obejść dławienie przez dostawcę usług internetowych.

Wybór dobrego klienta

Nienawidzimy skupiać się na tym, ale jeśli jeszcze nie jesteś, zacznij używać uTorrent (w systemie Windows) lub Transmission (w systemie Linux i Mac OS). Obaj klienci wspierają korzystanie z zaawansowanych systemów zarządzania połączeniami, takich jak DHT i PEX (wymiana równorzędna), a także wielu innych, i mają je domyślnie włączone. Inni klienci, tacy jak Vuze, nie obsługują obu typów PEX, a jeszcze inni obciążają zasoby lub zrywają połączenia. Niezależnie od tego, z którego klienta korzystasz, poznaj tajniki swojego klienta i wykorzystaj to na swoją korzyść.

Jeśli chcesz wyłączyć lub ponownie włączyć DHT lub PEX w uTorrent, przejdź do Opcje > Preferencje, a następnie kliknij kartę BitTorrent.

1627227750 25 BitTorrent dla poczatkujacych maksymalne wykorzystanie polaczenia internetowego


Niektórzy prywatni trackerzy preferują wyłączenie DHT i/lub PEX (ze względu na prywatność), więc koniecznie przeczytaj sekcję zasad wybranego przez siebie trackera.

Ratio i kolejka pobierania

Wiele trackerów – zwłaszcza prywatnych trackerów – działa w oparciu o minimalny stosunek ilości przesłanej do pobranej, aby móc nadal z nich korzystać. Załóżmy na przykład, że Twój tracker ma minimalny współczynnik 0,75. Aby zapobiec zbanowaniu, musisz przesłać co najmniej 75% tego, co pobierasz, według rozmiaru pliku. Działa to w oparciu o ogólną średnią wszystkich pobranych i przesłanych danych, więc nie ma znaczenia, ile pojedynczych torrentów pobierasz lub wysyłasz, ani jakie są proporcje poszczególnych torrentów.

Reguły te są sposobem na zapewnienie, że oddajesz się społeczności, i aby zobowiązać się do tego, jednocześnie nie martwiąc się o przepustowość, w uTorrent istnieją opcje zasiewania do współczynnika zdefiniowanego przez użytkownika przed zamknięciem torrenta .

Przejdź do Opcje > Preferencje, a następnie kliknij kartę Kolejkowanie (sic).

1627227750 333 BitTorrent dla poczatkujacych maksymalne wykorzystanie polaczenia internetowego

Tutaj możesz ustawić współczynnik, do którego uTorrent nada priorytet seedowaniu. Jeśli dostosujesz poniższe opcje, będziesz mógł ograniczyć szybkość przesyłania po osiągnięciu minimalnego współczynnika.

Zauważysz również ustawienia kolejki w górnej części tego panelu. Możesz zmienić maksymalną liczbę aktywnych pobrań i łącznych transferów, aby nie dławić połączenia internetowego lub korzystać z niego w pełnym zakresie.

Przeniesienie ograniczenia

Jeśli masz miesięczny limit przepustowości, możesz skonfigurować uTorrent tak, aby nie przekraczał skonfigurowanej kwoty, więc nie musisz stale nią zarządzać.

Otwórz zakładkę Transfer Cap w ustawieniach uTorrent.

1627227750 655 BitTorrent dla poczatkujacych maksymalne wykorzystanie polaczenia internetowego


Zaznacz opcję „Włącz limit transferu” i skonfiguruj kryteria, abyś nie musiał już oglądać swoich torrentów jak jastrząb.

Skorzystaj z tych sztuczek, aby w pełni wykorzystać połączenie o niskiej przepustowości lub zautomatyzować szybkie połączenie. W mgnieniu oka zapełnisz miejsce na dysku! Koniecznie sprawdź nasze inne artykuły z tej serii i podziel się własnymi wskazówkami i sztuczkami w komentarzach.

  • BitTorrent dla początkujących: jak zacząć pobierać torrenty
  • Jak tworzyć własne torrenty za pomocą uTorrent
  • BitTorrent dla początkujących: ochrona prywatności
  • BitTorrent dla początkujących: udostępniaj duże pliki za pomocą własnego prywatnego narzędzia śledzącego

Czy masz jakieś świetne wskazówki dotyczące korzystania z BitTorrenta? Podziel się swoją wiedzą z innymi czytelnikami w komentarzach.

Czy ten post był pomocny?