Skip to content

Błyskawicznie przeszukuj historię terminala za pomocą skrótu klawiaturowego

5 de sierpień de 2021
terminal search history

Każdy, kto regularnie korzysta z wiersza poleceń, ma co najmniej jeden długi ciąg, który regularnie wpisuje. Zamiast wpisywać to wszystko raz za razem, szybko przeszukuj historię, aby znaleźć kompletne polecenie.

Nawet jeśli wiesz, że używasz historii Bash w terminalu Linux lub macOS, możesz nie wiedzieć o wbudowanej funkcji wyszukiwania, która pozwala szybko znaleźć najnowsze polecenie, które wpisałeś przy użyciu dowolnej serii znaków. I jest łatwy w użyciu: wystarczy otworzyć Terminal w systemie macOS lub Linux.

1628145673 338 Blyskawicznie przeszukuj historie terminala za pomoca skrotu klawiaturowego

Teraz naciśnij Ctrl+R; zobaczysz (reverse-i-search).

1628145673 224 Blyskawicznie przeszukuj historie terminala za pomoca skrotu klawiaturowego

Po prostu zacznij pisać: pojawi się najnowsze polecenie zawierające wpisane znaki.

1628145673 685 Blyskawicznie przeszukuj historie terminala za pomoca skrotu klawiaturowego

Podaj tyle szczegółów, ile to konieczne, aż pojawi się dokładnie to, czego szukasz. Kiedy to zrobi, naciśnij Enter, a polecenie zostanie natychmiast uruchomione.

1628145673 714 Blyskawicznie przeszukuj historie terminala za pomoca skrotu klawiaturowego

Tak, mogłem znaleźć bardziej przydatny przykład, ale masz pomysł: naciśnij Ctrl + R, pisz, aż zobaczysz dopasowanie, a następnie naciśnij Enter.


Zrzuty ekranu nie pokazują, jak szybko to wszystko działa, więc oto GIF, w którym wyciągam zwykłe polecenie za pomocą kilku naciśnięć klawiszy:

Zachowaj ten skrót klawiaturowy pod ręką, jeśli regularnie wpisujesz kilka długich poleceń, ponieważ jest to ogromna oszczędność czasu.

Aha, a jeśli martwisz się, że ktoś inny natknie się na jakieś zawstydzające polecenia, możesz wyczyścić historię terminala. Nikomu nie powiem.

Czy ten post był pomocny?