Skip to content

Bycie produktem niekoniecznie jest złe

1 de sierpień de 2021
shutterstock 721985524

To internetowy frazes: „jeśli nie płacisz za coś, nie jesteś klientem, jesteś sprzedawanym produktem”. I to prawda, ale nie wyjaśnia, dlaczego firmy internetowe stale Cię obserwują.

Tak, nie płacisz firmom takim jak Google i Facebook za wyszukiwanie i sieci społecznościowe. Ludzie, którzy im płacą — ich klienci — to firmy, które kupują reklamy. Możliwe jest jednak „bycie produktem” i ogólne korzyści, a firmy, którym płacisz, mogą naruszać Twoją prywatność w przerażający sposób. Współczesna sieć ma oczywiście wiele problemów, ale to nie użytkownicy będący produktem są głównymi problemami.

Bycie produktem nie jest nowe

Reklama nie jest unikalna w internecie. Telewizja i radio mają reklamy od dziesięcioleci i przez większość tego czasu były w 100 procentach bezpłatne dla publiczności. Gazety, choć nie są bezpłatne, zazwyczaj nie pobierają opłat wystarczających na pokrycie kosztów drukowania i wysyłki: reklama jest tam, gdzie prawdziwe pieniądze są (a przynajmniej były).

We wszystkich tych przypadkach publiczność była produktem praktycznie od samego początku, a publiczność na tym skorzystała: rozrywkę i informacje otrzymywały za darmo, a przynajmniej za znacznie niższą cenę niż w innym przypadku. Konsumenci zrozumieli, że robią handel i uznali, że jest to opłacalne.

Internet jest taki sam: usługi takie jak Google i Facebook są bezpłatne z powodu reklam. Miliony ludzi nie miałyby do nich dostępu, gdyby tak nie było.


Teraz model reklamy internetowej nie jest bezproblemowy. Reklamy ukierunkowane są bardziej wartościowe niż ogólne, a zachęty rynkowe oznaczają, że firmy gromadzą jak najwięcej informacji o Tobie, aby lepiej zarabiać na swoich usługach. Rezultatem jest nadzór na niespotykaną dotąd skalę.

Ale czy to oznacza, że ​​każda reklama jest zła? Nie kłóciłbym się. Problemem jest nadzór, a nie reklama, i uważam, że społeczeństwo powinno traktować go poważnie i próbować się nim zająć. Ale wyeliminowanie reklam nie jest praktyczną odpowiedzią.

Firmy, za które płacisz, również komercjalizują Twoje dane

Można by argumentować, że się mylę i powiedzieć, że nic z tego by się nie wydarzyło, gdyby konsumenci płacili za produkty bezpośrednio za usługi. O tym: wiele firm, za które płacisz, również zbiera dane o Tobie i wykorzystuje je, aby zarobić więcej pieniędzy.

1627816698 697 Bycie produktem niekoniecznie jest zle

Na przykład Amazon uważnie obserwuje wszystko, co robisz w witrynie i wykorzystuje te dane, aby ustalić, jakie rzeczy lubisz kupować. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy płacisz za Amazon Prime.

I nie możesz uciec przed śledzeniem, robiąc zakupy offline. Target obserwuje Twoje nawyki zakupowena przykład, a gromadzone przez nich dane mogą być wręcz inwazyjne. Czasami Target dowiaduje się, że kobiety są w ciąży, zanim same się zorientują.

Netflix obsesyjnie monitoruje Twoje nawyki oglądania i wykorzystuje je do polecania Ci programów i podejmowania decyzji dotyczących rodzaju programów, które powinni robić. Pokazują nawet różne miniatury i zwiastuny programów w oparciu o Twoje nawyki oglądania, wszystko po to, aby lepiej przekonać Cię do dalszego oglądania.


To są wszystkie firmy, którym regularnie przekazujesz pieniądze i stosują te same taktyki nadzoru, co Facebook i Google. Możesz nie być ich produktem, ale mimo wszystko jesteś obserwowany.

Twoja uwaga jest cenna

Nic z tego nie oznacza argumentowania, że ​​„jesteś produktem” jest złą rzeczą, o której należy pamiętać. Wręcz przeciwnie: myślę, że to niezbędne. Twoja uwaga jest cenna, dlatego firmy technologiczne tego chcą i o tym powinieneś pamiętać.

Każda firma technologiczna ma swój program i projektuje swoje produkty, aby służyć temu programowi. Firmy korzystające z reklam mają motywację, aby zająć jak najwięcej Twojej uwagi. Ale czasami to, co najlepiej służy takiej firmie, to zaprojektowanie najlepszego możliwego produktu.

Zrozumienie, co motywuje firmę technologiczną, jest przydatne, ale jeszcze ważniejsze jest, aby wiedzieć, co Twój porządek dzienny jest. Kiedy przeglądasz Facebooka, zadaj sobie pytanie, co z tego czerpiesz, i zastanów się, czy warto poświęcić na to czas. To samo dotyczy każdej usługi, z której korzystasz lub mediów, z których korzystasz, niezależnie od tego, czy za to płacisz, czy nie.

Kredyt zdjęciowy:Brat82/Shutterstock.com, Hadrian/Shutterstock.com

Czy ten post był pomocny?