Skip to content

CCleaner po cichu aktualizuje użytkowników, którzy wyłączyli automatyczne aktualizacje

28 de lipiec de 2021
image 480

CCleaner wymusza aktualizacje na użytkownikach, którzy specjalnie zrezygnowali z automatycznych aktualizacji. Użytkownicy dowiedzą się o tych niechcianych aktualizacjach dopiero po sprawdzeniu numeru wersji.

Zmiana była zauważony przez użytkownika forum zeszły tydzień. Niechciana aktualizacja odbywa się w tle, bez wiedzy użytkownika, a także powoduje, że Piriform gromadzi anonimowe informacje o użytkowniku.

Można by pomyśleć, że jest to błąd, ponieważ z pewnością firma niedawno oskarżona o nieprzestrzeganie ustawień użytkownika nigdy nie zrobiłaby wszystkiego, aby zaktualizować oprogramowanie użytkowników, którzy konkretnie zdecydują się nie otrzymywać takich aktualizacji. Nie jest to jednak błąd. Piriform potwierdził, że zmiana była celowa w odpowiedzi na post:

Od czasu wydania wersji 5.46 zaktualizowaliśmy niektórych użytkowników do tej wersji, aby spełnić wymagania prawne i zapewnić użytkownikom większą autonomię i przejrzystość ustawień prywatności. Ta aktualizacja gwarantuje, że użytkownicy korzystają z wersji zgodnej z RODO, która zawiera najbardziej aktualne dostępne ustawienia prywatności.

Zgadza się: użytkownicy, którzy zdecydowali się nie otrzymywać aktualizacji, zostali zmuszeni do aktualizacji by mieli dostęp do lepszych ustawień prywatności. Nawiasem mówiąc, te nowe ustawienia domyślnie służą do zbierania danych. Oto Lawrence Abrams, pisanie dla Bleeping Computer:

Co gorsza, po zaktualizowaniu użytkowników do najnowszej wersji ich ustawienia prywatności zostały przywrócone do domyślnych, co ma umożliwić wysyłanie anonimowych danych dotyczących użytkowania do Avast/Piriform.

To naprawdę brzmi jak firma, która szanuje prywatność.

Oto wideo z Bleeping Computer pokazujące wymuszoną aktualizację w akcji:


Wcześniej dzisiaj próbowałem powiedzieć coś miłego o CCleanerze, wskazując, że publiczna beta może pomóc użytkownikom wyłapywać szkicowe rzeczy przed wydaniem. To było zbyt optymistyczne z mojej strony.

Wiem, że wielu z was kocha CCleaner. Ja też. Pod koniec 2000 roku CCleaner był fantastycznym darmowym programem od niezależnego programisty, któremu zależało na budowaniu zaufania wśród geeków. Avast kupił tę firmę i ma nadzieję na nostalgiczną dobrą wolę. Nie pozwól im. Takie bzdury nie są w porządku, a program pierwotnie nazwany Crap Cleaner nie powinien tego robić.

Czy ten post był pomocny?