Skip to content

Chromebooki mogą teraz ostrzegać o uszkodzonych kablach USB typu C

28 de maj de 2022
Chromebook overview screen

USB Type-C to jedyne złącze, które rządzi wszystkimi, ale może to stać się problemem, gdy nie masz pewności, czy dany kabel obsługuje wszystkie funkcje USB. Na szczęście Chromebooki mają teraz częściowe rozwiązanie tego problemu.

Google ogłosiło w dzisiejszym poście na blogu, że „wiele kabli USB-C wygląda identycznie, ale działa inaczej. Teraz możesz uruchomić swój dodatkowy monitor bez bólu głowy. Kwalifikujące się Chromebooki powiadomią Cię, jeśli używany kabel USB-C nie obsługuje wyświetlaczy lub nie działa idealnie na laptopie. Otrzymasz też powiadomienie, jeśli używany kabel nie obsługuje standardów wysokiej wydajności USB4/Thunderbolt 3, które obsługuje Twój Chromebook”.

„Kabel może nie obsługiwać wyświetlaczy: kabel USB-C może nie być prawidłowo podłączony do wyświetlaczy”

Nowa funkcja z pewnością przyda się, ponieważ Chromebooki z obsługą Thunderbolt i USB 4.0 (który jest prawie identyczny z Thunderbolt 4) stają się coraz bardziej popularne. Mimo że wszystkie kable USB typu C wyglądają tak samo, mogą obsługiwać dowolną liczbę różnych standardów (USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 Gen 1 itp.) z różnymi prędkościami. Najlepsze kable USB typu C zwykle obsługują przynajmniej USB 3.0 i zewnętrzny wyświetlacz, ale jest to bardziej ryzykowne, jeśli chodzi o zasilanie większych wyświetlaczy przy wyższych częstotliwościach odświeżania.

Alerty dotyczące kabla USB są wprowadzane w ramach nowej aktualizacji Chrome OS 102. Jednak obecnie są one ograniczone do Chromebooków z procesorami Intel Core 11. lub 12. generacji, które obsługują USB 4 lub Thunderbolt. Innymi słowy, prawdopodobnie nie zobaczysz tych alertów na swoim Chromebooku za 200 USD — przynajmniej jeszcze nie.

Źródło: Google

Czy ten post był pomocny?