Skip to content

Co decyduje o tym, czy komputer może być serwerem internetowym, czy nie?

10 de lipiec de 2021
what determines if a pc is able to be a web server or not 00 1024x469 1

Jeśli myślisz o skonfigurowaniu serwera internetowego, czy potrzebujesz komputera specjalnie zaprojektowanego do tego celu, czy możesz użyć bardziej popularnego typu komputera? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser VincentTheonardo chce wiedzieć, co decyduje o tym, czy komputer może być serwerem internetowym, czy nie:

Mam kilka pytań dotyczących używania komputera jako serwera WWW. Dlaczego niektóre komputery mogą działać jako serwery internetowe i jakie funkcje umożliwiają im to? Czy są przypadki, w których komputer nie może pełnić roli serwera WWW?

Co decyduje o tym, czy komputer może być serwerem WWW, czy nie?

Odpowiedź

Kontrybutor SuperUser davidgo ma dla nas odpowiedź:

Prawie każdy komputer może być używany jako serwer WWW, pod warunkiem, że może połączyć się z siecią i uruchomić oprogramowanie serwera WWW. Ponieważ serwer sieciowy może być dość prosty i dostępne są bezpłatne serwery internetowe o otwartym kodzie źródłowym, w praktyce każde urządzenie może działać jako serwer sieciowy.

Większym problemem jest strona sieciowa. Aby system działał jako serwer, inne maszyny muszą mieć do niego dostęp. Jeśli jest przeznaczony tylko do użytku w konfiguracji LAN, nie ma obaw. Jeśli jednak ma być używany z szerszym Internetem, dane muszą być do niego kierowane. Wymaga to statycznego adresu IP skojarzonego z serwerem (lub przekierowania portu przez router) lub usługi zewnętrznej, która może mapować nazwę domeny/poddomenę na zmieniający się dynamiczny adres IP.

Za to, co warto, możesz kupić Komputery za 10 USD które mogą działać jako podstawowy serwer WWW. Oczywiście, chociaż każde urządzenie może działać jako serwer WWW, funkcjonalność stron internetowych może się znacznie różnić, a tanie urządzenie (lub wolne połączenie) może nie być w stanie nadążyć za popytem w zależności od tego, jaka jest konkretna strona internetowa.

Zauważ, że wszystko powyżej mówi o serwerach internetowych, ale to samo można powiedzieć o prawie każdym typie serwera.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: Mike Shelby (flickr)

Czy ten post był pomocny?