Skip to content

Co jest zainstalowane i dlaczego działa na moim Macu?

27 de lipiec de 2021
installd featured fun

Słyszysz, jak pracują wentylatory Twojego Maca, więc sprawdzasz Monitor aktywności. Okazuje się, że coś, co nazywa się „zainstalowanym”, zajmuje dużo mocy procesora. Co się dzieje?

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy znajdujące się w Monitorze aktywności, takie jak kernel_task, hidd, mdsworker i wiele innych. Nie wiesz, co to za usługi? Lepiej zacznij czytać!

Zasadniczo komputer Mac instaluje, aktualizuje lub usuwa program. Proces „zainstalowany”, podobnie jak większość procesów z „d” na końcu, jest demonem, co oznacza, że ​​działa w tle i obsługuje funkcje systemowe. Ten konkretny demon obsługuje instalowanie i aktualizowanie aplikacji znalezionych w Mac App Store, a także aktualizacje samego systemu operacyjnego.

Jeśli niedawno kliknąłeś „Zainstaluj” w Mac App Store, zobaczysz, że zainstalowana jest uruchomiona. To samo dotyczy sytuacji, gdy odinstalowałeś aplikację Mac pobraną ze Sklepu: installd również obsługuje usuwanie takich aplikacji.

Jeśli nie zainstalowałeś ani nie usunąłeś żadnych aplikacji, installd prawdopodobnie działa z powodu aktualizacji. Jeśli chcesz zobaczyć, co jest aktualizowane, możesz przejść do Mac App Store, a następnie do zakładki „Aktualizacje”.

1627385856 743 Co jest zainstalowane i dlaczego dziala na moim Macu


Zobaczysz listę aktualnie przetwarzanych aktualizacji. W większości przypadków instalacja kończy pracę po kilku minutach. Jedynym prawdziwym wyjątkiem jest sytuacja, gdy Apple aktualizuje jednocześnie kilka dużych aplikacji — na przykład pakiet iWork. Kiedy tak się stanie, installd może działać przez chwilę. Jak długo zależy od szybkości procesora i dysku twardego, ale na nowoczesnym komputerze Mac, installd prawdopodobnie nie powinien działać dłużej niż dziesięć minut.

Domyślnie takie aktualizacje są instalowane automatycznie — jeśli Ci się to nie podoba, możesz kontrolować, które aktualizacje są instalowane w Preferencjach systemowych w App Store.

1627385856 912 Co jest zainstalowane i dlaczego dziala na moim Macu

Nie zalecamy jednak wyłączania automatycznych aktualizacji: są one niezbędne do ochrony komputera Mac przed złośliwym oprogramowaniem i innymi potencjalnymi problemami. Jeśli koniecznie musisz je wyłączyć, możesz wyświetlić listę oczekujących aktualizacji, klikając logo Apple na pasku menu: liczba dostępnych aktualizacji zostanie podana obok słów „App Store”. Pamiętaj, aby regularnie aktualizować.

1627385856 922 Co jest zainstalowane i dlaczego dziala na moim Macu

Jeśli wolisz nie uruchamiać App Store, aby instalować rzeczy, możeszzaktualizować oprogramowanie Mac App Store z terminala. Jest dużo szybszy i po prostu fajny. Łatwiej jest utrzymać automatyczne aktualizacje: w ten sposób nie zapomnisz ich zainstalować. Ale jeśli chcesz mieć kontrolę, masz opcje.

Czy ten post był pomocny?