Skip to content

Co oznacza „AMA” i jak go używać?

25 de lipiec de 2021
HTG BG 1

Termin „AMA” jest podstawą Reddit i rozprzestrzenił się w najdalszych zakątkach Internetu. Ale co oznacza AMA, kto wymyślił to słowo i jak go używać?

Zapytaj mnie o cokolwiek

AMA to skrót od „pytaj mnie o cokolwiek”. Używają go ludzie, którzy otwierają się na wszelkiego rodzaju pytania — zwłaszcza pytania osobiste. I chociaż AMA można używać w dowolnym miejscu w Internecie, zwykle używa się jej w Reddit AMA forum(który jest bardziej otwarty dla nieznajomych niż wątek na Facebooku czy Twitterze).

Forum AMA na Reddit ma bardzo prosty format. Ludzie rozpoczynają wątek od osobistego szczegółu swojego życia, a inni zadają pytania, które dotyczą tego szczegółu. Jeden wątek może zaczynać się od: „Jestem kierowcą dostawy Amazon, AMA”, podczas gdy inny może powiedzieć: „Jestem byłym agentem FBI, AMA”. (W ten sposób forum AMA jest trochę jak interaktywna wersja talk show Oprah czy Ellen.)

Oczywiście największe wątki AMA to rozpoczęte przez celebrytów. Kto nie chciałby zadać pytania swojej ulubionej celebrycie? Te wątki są bardzo nagłośnione i zwykle zaczynają wspierać nowe programy lub filmy. Wymagają również dowodu tożsamości (zdjęcia, filmy lub posty związane z AMA na oficjalnych kontach na Twitterze i Facebooku), więc fani nie muszą się martwić, że zostaną oszukani.

(Nawiasem mówiąc, forum AMA Reddita nazywa się /r/IAmA, ponieważ format AMA zaczyna się od „Jestem…” i kończy się „Zapytaj mnie o cokolwiek”. Gdyby wiedzieli, że „AMA” będzie definiować forum, prawdopodobnie nazwałbym to /r/AMA.)

AMA powstała na Reddicie, ale pomysł nie jest niczym nowym

W 2008 lub 2009 roku pracownicy Reddit zdali sobie sprawę, że ich strona internetowa może wypełnić lukę między celebrytami a zwykłymi ludźmi. Zaczęli gościć Pytania i odpowiedzi dotyczące celebrytów, które były bardzo ciężkie wideo i nosiły oderwany ”Właśnie dostaliśmy list” klimat.


Wydaje się to teraz trochę banalne, ale skupienie Reddita na filmach z pytaniami i odpowiedziami było ogromnym punktem sprzedaży. Pytania i odpowiedzi oparte na tekście mogą być fałszywe, ale filmy nie kłamały (przynajmniej nie kłamały w 2009 r.). W końcu pracownicy Reddita utworzyli forum /r/IAmA, na którym można było zadawać pytania i odpowiedzi. Porzucili filmy na rzecz interakcji tekstowych na żywo, ale trzymali się mocno pomysłu weryfikacji tożsamości celebrytów, co wyjaśnia, dlaczego format był tak udany.

Z tej perspektywy widać wyraźnie, że format AMA nie jest niczym nowym. Rozwinął się z formatu Q&A magazynów i gazet i można go nawet porównać do talk show, rozmów radiowych, paneli fanów Star Trek i innych form komunikacji między fanami a celebrytami.

To powiedziawszy, AMA jest bardzo szczególnym osiągnięciem w tego rodzaju komunikacji. Wczorajsze pytania i odpowiedzi były mediowane przez dziennikarzy lub prezenterów radiowych, podczas gdy reddit AMA jest całkowicie niezapośredniczony. Dodatkowo możesz zadawać pytania każdemu, kto ma ciekawe życie, nie tylko bogatym celebrytom i serowającym politykom.

(Nawiasem mówiąc, The Atlantic ma niesamowity opis historia /r/IAmA. Jeśli interesuje Cię wczesny internet, zdecydowanie powinieneś przeczytać ten artykuł.)

Jak korzystać z AMA?

Mężczyzna wpatruje się w laptopa, zastanawiając się, jak rozpocząć AMA na temat swojego dodatkowego pępka.

Forum AMA jest dość łatwe w użyciu. Każdy może czytać posty na Reddicie bez konta, więc nie ma nic złego w przeglądaniu wątków AMA, aby sprawdzić, czy jest coś interesującego. Jeśli chcesz zadawać pytania, utwórz konto Reddit i przejdź do niego. Twoje pytania mogą pozostać bez odpowiedzi (nawet jeśli są to dobre pytania), ale to tylko część doświadczenia.

Chcesz założyć własny wątek AMA? To proste, po prostu upewnij się, że postępujesz zgodnie z Format AMAi mieć dowód potwierdzający wszelkie roszczenia. Wątek typu „w mojej czaszce jest gwóźdź, AMA” jest interesujący, ale nie można go opublikować bez prześwietlenia lub innej formy dowodu. (Sprawdź /r/IAmA FAQ dla najbardziej solidnych instrukcji.)


Jeśli chcesz używać AMA poza Reddit, po prostu wiedz, że jest to bezpośredni skrót „zapytaj mnie o cokolwiek”. Możesz rozpocząć wątek na Facebooku lub Twitterze w formacie AMA, a nawet używać skrótu „AMA” w codziennych rozmowach — „Potrzebujesz pomocy z komputerem? Zapraszam do AMA!”

Termin „AMA” nie zawsze odnosi się również do Reddit czy nawet formalnych wątków AMA. Na przykład możesz żartobliwie powiedzieć „Właśnie zjadłem całą pizzę, AMA” na czacie lub w mediach społecznościowych. Możesz też sarkastycznie skomentować: „Będę bogaty teraz, gdy moje kilka centów Pieniądze rozliczeniowe Equifax wszedł, AMA.

Czy ten post był pomocny?