Skip to content

Co oznacza „Kto jest właścicielem tego komputera?” Oznacza to w konfiguracji systemu Windows 10?

27 de lipiec de 2021
img 56fd8dab278a1

Wersja Professional systemu Windows 10 pyta, kto jest właścicielem komputera podczas procesu pierwszej instalacji. Nie jest jednak do końca jasne, co robi to ustawienie.

Ta opcja pojawia się tylko w wersjach Professional, Education i Enterprise systemu Windows 10. Wersje Home systemu Windows 10 nie mają dostępu do funkcji przyłączania do domeny.

„Kto jest właścicielem tego komputera” kontroluje, czy łączysz się z domeną, czy nie

Twoja odpowiedź na pytanie „Kto jest właścicielem tego komputera?” po prostu kontroluje, czy twój komputer jest podłączony do domeny, czy nie. Obejmuje to domenę usługi Azure AD (Active Directory) hostowaną na serwerach firmy Microsoft lub tradycyjną domenę systemu Windows hostowaną na serwerach organizacji. Domena umożliwia organizacji centralne zarządzanie ustawieniami komputera i udostępnianie mu zasobów.

Jeśli należysz do organizacji, która oferuje domenę, wybierz opcję „Moja organizacja” i możesz dołączyć komputer do domeny podczas początkowego procesu konfiguracji. Jeśli nie należysz do organizacji oferującej domenę, wybierz opcję „Jestem właścicielem”, aby utworzyć normalne konto użytkownika systemu Windows.

Możesz mieć urządzenie dostarczone przez organizację, która nie oferuje domeny. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał wybrać „Jestem właścicielem”, mimo że Twoja organizacja faktycznie jest właścicielem urządzenia. Jeśli wybierzesz „Moja organizacja”, będziesz musiał zalogować się do domeny, aby kontynuować. To mylące, ale pytanie tak naprawdę nie dotyczy tego, o co wydaje się pytać.


Innymi słowy: jeśli chcesz połączyć urządzenie z domeną podczas konfiguracji lub bezpośrednio po niej, wybierz „Moja organizacja”, a zobaczysz opcje dołączenia do usługi Azure AD lub domeny.

Jeśli nie chcesz od razu łączyć urządzenia z domeną, wybierz „Jestem właścicielem”, a Twój komputer zostanie skonfigurowany bez łączenia się z domeną. Podajesz konto Microsoft lub utworzysz lokalne konto użytkownika, aby się zalogować, tak jak zwykle.

1627367693 674 Co oznacza „Kto jest wlascicielem tego komputera Oznacza to w

Tak, tę decyzję możesz zmienić później

Pomimo ostrzeżenia, że ​​„przełączenie później nie jest łatwe”, możesz w niektórych przypadkach. Nawet jeśli Twój pracodawca jest właścicielem urządzenia i musisz podłączyć je do domeny, możesz bezpiecznie wybrać opcję „Jestem właścicielem”, aby pominąć łączenie się z domeną.

Po skonfigurowaniu systemu Windows 10 możesz otworzyć aplikację Ustawienia, wybrać „System” i wybrać „Informacje”. Zobaczysz przyciski „Dołącz do domeny” i „Dołącz do usługi Azure AD”, których możesz użyć do dołączenia komputera do domeny w dowolnym momencie. Jednak po wykonaniu tej czynności pliki i ustawienia konta użytkownika nie są migrowane do profilu domeny . Możesz też opuścić domenę później, ale Twoje pliki i ustawienia mogą nie zostać przeniesione na nowe konto lokalne. Możliwe jest przenoszenie plików i ustawień tam iz powrotem, ale może to być czasochłonny proces. Dlatego Microsoft twierdzi, że „nie jest to łatwe do późniejszej zmiany”.

Innymi słowy, możesz zmienić tę decyzję w dowolnym momencie, ale nie możesz łatwo migrować plików i ustawień między profilem domeny a normalnym profilem użytkownika systemu Windows. Będziesz chciał natychmiast połączyć się z domeną, jeśli w ogóle planujesz połączyć się z domeną. To pozwoli ci uniknąć kłopotów.

1627367693 350 Co oznacza „Kto jest wlascicielem tego komputera Oznacza to w

„Dostęp do pracy” działa inaczej

System Windows 10 oferuje inny sposób dołączenia urządzenia do sieci i zasobów organizacji. Ta funkcja nazywa się dostęp do pracy. Jest przeznaczona dla urządzeń, które osobiście posiadasz, ale którymi musi w jakiś sposób zarządzać pracodawca lub szkoła. Jest to lżejsza alternatywa dla tradycyjnych domen Windows.


Jeśli musisz zalogować się do usługi Azure AD lub zarejestrować się w zarządzaniu urządzeniami mobilnymi za pomocą programu Work Access, nadal musisz wybrać opcję „Jestem właścicielem” podczas procesu instalacji systemu Windows 10. Po zakończeniu konfigurowania systemu Windows 10 musisz przejść do ekranu Ustawienia i zalogować się z niego na konto służbowe lub szkolne. Konta te możesz dodawać lub usuwać w dowolnym momencie.

Innymi słowy, nie musisz mówić, że Twoja organizacja jest właścicielem urządzenia, aby korzystać z tych nowych funkcji Work Access. Logowanie do domeny usługi Azure AD i rejestrowanie się na serwerze zarządzania urządzeniami mobilnymi to czynności, które możesz wykonać, mówiąc, że jesteś właścicielem urządzenia. Można je również łatwo cofnąć później, w przeciwieństwie do procesu dołączania do domeny.

Tak, usługa Azure AD jest wymieniona w obu miejscach. Możesz dołączyć urządzenie do domeny usługi Azure AD lub po prostu zalogować się do usługi Azure AD na własnym urządzeniu. System Windows 10 umożliwia stosowanie różnych zasad do tych różnych typów urządzeń. Dołączanie do domeny jest przeznaczone dla urządzeń należących do Twojej organizacji, a dodanie konta usługi Azure AD jest przeznaczone dla posiadanych urządzeń.

1627367693 512 Co oznacza „Kto jest wlascicielem tego komputera Oznacza to w

Sformułowanie może być nieco mylące, jeśli jesteś częścią mniejszej organizacji, która zapewnia urządzenie, ale nie domenę. W takim przypadku możesz po prostu pomyśleć o pytaniu „Czy musisz dołączyć swój komputer do domeny?” z odpowiedziami „Tak” i „Nie”.

Czy ten post był pomocny?