Skip to content

Co oznaczają etykiety na portach HDMI telewizora (i kiedy ma to znaczenie)

21 de lipiec de 2021
img 5910a052b716e 1024x469 1

Port HDMI to tylko port HDMI, prawda? Z wyjątkiem przypadku, gdy przyjrzysz się uważnie z tyłu telewizora HDTV i innych elementów kina domowego obsługujących HDMI, zauważysz sporo małych etykiet, które wskazują, że nie wszystkie porty są równe. Co oznaczają te etykiety i czy ma znaczenie, którego portu używasz?

Dowolny port dla podstaw, określone porty dla określonych funkcji

Jeśli chodzi o wybór portu HDMI, który ma być używany dla danego urządzenia, należy pamiętać tylko o kilku prostych rzeczach. Przede wszystkim, jeśli masz wątpliwości, zawsze kieruj się instrukcją swojego urządzenia: dobre oznakowanie, złe oznakowanie lub brak oznakowania w ogóle, ostatecznym autorytetem jest drobny druk, który producent przedstawił w instrukcji. Nie tylko może się okazać, że ogólnie oznaczony port „HDMI 2” faktycznie ma dodatkowe funkcje, ale może się również okazać, że trzeba przełączyć ustawienie gdzieś w menu ustawień telewizora, aby je włączyć.

Drugą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że w przypadku starszych urządzeń HDMI, takich jak stary odtwarzacz Blu-ray lub dekoder telewizji kablowej, każdy port HDMI będzie działał ze względu na kompatybilność wsteczną — ale niektóre porty oferują dodatkowe funkcje, które omówimy w następnym Sekcja.

Wreszcie, podczas gdy każdy port wykona zadanie dla starszych urządzeń obsługujących HDMI, absolutnie będziesz chciał mieć pewność, że używasz najlepszego portu na swoim telewizorze HD, jeśli masz nowsze urządzenie obsługujące wejście 4K. Jeśli sparujesz nowe urządzenie ze starszym portem, stracisz znaczną jakość.

Odkodowane etykiety HDMI

Na typowym telewizorze HDTV znajdziesz niektóre (choć rzadko wszystkie) z poniższych etykiet. Chociaż znaczenie etykiet waha się od „dość znormalizowane” do „w kamieniu” w tym momencie, nie ma wymogu, aby producenci w ogóle oznaczali swoje porty – jeśli twój zestaw ma po prostu „HDMI 1”, „HDMI 2” i tak dalej, ponownie sprawdź instrukcję, aby sprawdzić, czy którykolwiek z portów ma następujące funkcje.

STB: dekoder

1626877848 127 Co oznaczaja etykiety na portach HDMI telewizora i kiedy ma

Port STB jest przeznaczony do użytku z dekoderem: urządzeniem wejściowym dostarczonym przez dostawcę telewizji kablowej lub satelitarnej. Jedyną korzyścią płynącą z używania tego portu do tego celu jest to, że 1) jest to zwykle pierwszy port, HDMI 1, co oznacza, że ​​łatwo jest przejść do niego przy użyciu przycisku wyboru wejścia oraz 2) telewizory HD z tym oznaczeniem portu zazwyczaj mają dodatkowe przyciski dla dekoder (lub dodatkowa funkcjonalność z nim związana). Na przykład, twój konkretny telewizor może używać HDMI-CEC do komunikowania się z dekoderem telewizji kablowej przez port STB, aby przyciski przełączania kanałów w górę / w dół na pilocie telewizora działały z dekoderem telewizji kablowej.

DVI: cyfrowe wejście wideo

Porty DVI są starym rozwiązaniem z początków HDMI i oferują kompatybilność wsteczną z urządzeniami, które mogą przesyłać cyfrowe wideo na jednym kablu, ale potrzebują innego kabla do dźwięku. Zaletą korzystania z portu DVI jest to, że telewizor akceptuje wejście audio z jednego (lub więcej) analogowych wejść audio z tyłu telewizora i dopasowuje je do wideo z portu HDMI oznaczonego jako DVI.

Kiedy użyjesz tej funkcji? Załóżmy, że masz stary komputer stacjonarny, który chcesz podłączyć do telewizora, aby służyć jako centrum multimedialne. Możesz użyć kabla DVI-do-HDMI, aby wyprowadzić sygnał wideo z komputera do telewizora, a następnie kabla męskiego-męskiego do słuchawek, aby połączyć wyjście audio w komputerze z wejściem audio w telewizorze. Aby uzyskać więcej informacji na temat podłączania komputera do telewizora, zapoznaj się z naszym przewodnikiem tutaj.

Nie martw się, jeśli nie potrzebujesz sztuczki DVI/analogowego dźwięku, podobnie jak wszystkie inne porty, możesz po prostu użyć portu HDMI (DVI) jako zwykłego portu HDMI.

ARC: kanał zwrotny audio

Historycznie, jeśli miałeś telewizor z zewnętrznymi głośnikami, miałeś odbiornik siedzący na półce pod telewizorem. Wszystkie wejścia szły do ​​odbiornika, a odbiornik przesyłał sygnał wideo do telewizora. Teraz, gdy telewizory stają się coraz bardziej koncentratorami, ludzie podłączają wszystko do banku portów z tyłu telewizora i potrzebują sposobu na przesłanie dźwięku do dodatkowych głośników, takich jak, powiedzmy, soundbar.

Tutaj wkracza HDMI (ARC): jeśli połączysz ze sobą dwa urządzenia obsługujące ARC (takie jak wspomniany wyżej telewizor HDTV i listwa dźwiękowa), telewizor HDTV może przesyłać dźwięk do urządzenia zewnętrznego, bez osobnego kabla audio (takiego jak optyczny kabel audio TOSlink) wymagany.

MHL: mobilne łącze o wysokiej rozdzielczości

Biorąc pod uwagę, jak potężne stały się urządzenia mobilne, takie jak smartfony i stoły, sensowne jest, aby producenci opracowali sposób przesyłania wideo z nich do telewizorów HDTV. Jeśli masz kompatybilne urządzenie i telewizor, a także specjalny kabel MHL (który umożliwia połączenie USB-HDMI), możesz podłączyć urządzenie bezpośrednio do telewizora i używać go do przesyłania wideo.

Standard to przede wszystkim funkcja urządzenia z Androidem, ponieważ MHL nigdy nie został przyjęty przez Apple. Jeśli chcesz osiągnąć podobną funkcjonalność na swoim iPhonie lub iPadzie, musisz kupić specjalny adapter od Apple i używaj tego adaptera ze zwykłym portem HDMI.

HDCP 2.2: szerokopasmowa ochrona treści cyfrowych

W nowszych telewizorach możesz zobaczyć porty oznaczone jako „HDCP 2.2”. To oznaczenie wskazuje, że ten port obsługuje najnowszą wersję schematu ochrony treści cyfrowych o wysokiej przepustowości. (HDCP może być dość uciążliwy, zwłaszcza jeśli masz starszy telewizor HD, przy okazji, więc zapoznaj się z naszym przewodnikiem po problemach z HDCP, jeśli masz problemy).

Jeśli masz nowsze urządzenia, które mogą odtwarzać wideo w ultrawysokiej rozdzielczości, prawdopodobnie będziesz musiał użyć tego portu (lub sprawdź w instrukcji obsługi, czy wszystkie porty telewizora obsługują HDCP 2.2), aby uzyskać sygnał i cieszyć się treściami UHD.

10bit/UHD/4K: ulepszony port dla ulepszonego wideo

Nowsze telewizory obsługujące 4K, nazywane przez niektórych producentów również Ultra HD (UHD), nie zawsze obsługują 4K na wszystkich portach HDMI. Czasami znajdziesz tylko jeden port oznaczony etykietą wskazującą, że to ten, którego powinieneś użyć dla swojego nowego, błyszczącego urządzenia do przesyłania strumieniowego obsługującego 4K. Sposób oznaczenia tych portów zależy od producenta, a zobaczysz etykiety takie jak „10bit” (w odniesieniu do rozszerzonego 10-bitowego zakresu kolorów, który może obsługiwać niektóre, ale nie wszystkie treści 4K), „UHD” lub 4K ( często w połączeniu z dodatkowymi informacjami, takimi jak 4K przy 30 Hz lub 4 K przy 60 Hz, aby wskazać, z jakiej częstotliwości odświeżania może korzystać wejście). Wideo Ultra High Definition to wciąż całkiem nowe terytorium, a producenci starają się zarówno zarobić, jak i odróżnić się od siebie, więc sprawdź instrukcję obsługi telewizora, aby upewnić się, że masz odpowiedni port i odpowiednie ustawienia, aby uzyskać większość treści UHD.

NAJLEPSZE: Względne oznaczenie

Wreszcie, jest jeszcze jedna etykieta, którą możesz zobaczyć przy porcie HDMI, która nie ma nic wspólnego ze standardami HDMI, ale jest po prostu sposobem, w jaki niektórzy producenci oznaczają porty z tyłu swoich telewizorów. W wielu zestawach zobaczysz sekwencję porównań i najwyższych przymiotników, takich jak „Dobry”, „Lepszy” i „Najlepszy” dołączony do różnych portów.

1626877848 722 Co oznaczaja etykiety na portach HDMI telewizora i kiedy ma


Możesz na przykład zobaczyć wejście komponentowe oznaczone jako „Dobre”, zwykłe wejście HDMI oznaczone jako „Lepsze” oraz wejście HDMI 4K oznaczone jako „Najlepsze”. Etykiety te nie mają znormalizowanego znaczenia i są po prostu dostępne, aby producent mógł wskazać Ci najlepszy port (jeśli jest zgodny z Twoim urządzeniem), aby uzyskać najlepszą jakość obrazu.

Chociaż wszystkie porty HDMI zapewniają podstawową i kompatybilną wstecznie funkcjonalność, parując odpowiedni port z właściwym urządzeniem, uzyskasz najlepszy możliwy obraz z najlepszymi możliwymi funkcjami.

Czy ten post był pomocny?