Skip to content

Co sprawia, że ​​pamięć flash eMMC jest opłacalna w urządzeniach mobilnych, ale nie w komputerach PC?

29 de lipiec de 2021
what makes emmc flash memory viable in mobile devices but not pcs 00

Używanie pamięci flash do uruchamiania systemów stacjonarnych, takich jak Windows, było od dłuższego czasu odradzane. Ale co sprawiło, że jest to pożądana i realna opcja dla urządzeń mobilnych? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser RockPaperLizard chce wiedzieć, co sprawia, że ​​pamięć flash eMMC jest opłacalna na urządzeniach mobilnych, ale nie na komputerach:

Odkąd wynaleziono dyski flash USB, ludzie zastanawiali się, czy mogą na nich uruchamiać swoje systemy operacyjne. Odpowiedź zawsze brzmiała „nie”, ponieważ liczba zapisów wymaganych przez system operacyjny szybko je zużyje.

Ponieważ dyski SSD stały się bardziej popularne, technologia niwelowania zużycia uległa poprawie, aby umożliwić działanie na nich systemów operacyjnych. Różne tablety, netbooki i inne szczupłe komputery używają pamięci flash zamiast dysku twardego lub SSD, a system operacyjny jest na niej przechowywany.

Jak to nagle stało się praktyczne? Czy na przykład zazwyczaj wdrażają technologie niwelujące zużycie?

Co sprawia, że ​​pamięć flash eMMC jest opłacalna w urządzeniach mobilnych, ale nie w komputerach PC?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Speeddymon i Journeyman Geek mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, Speeddymon:

Wszystkie urządzenia pamięci flash, od tabletów po telefony komórkowe, inteligentne zegarki, dyski SSD, karty SD w aparatach i pamięci USB, korzystają z technologii NVRAM. Różnica polega na architekturze NVRAM i sposobie, w jaki system operacyjny montuje system plików na dowolnym nośniku pamięci, na którym się znajduje.

W przypadku tabletów i telefonów komórkowych z systemem Android technologia NVRAM jest oparta na technologii eMMC. Dane, które mogę znaleźć na temat tej technologii, sugerują od 3k do 10k cykli zapisu. Niestety, nic z tego, co znalazłem do tej pory, nie jest ostateczne, ponieważ Wikipedia jest pusta w cyklach zapisu tej technologii. Wszystkie inne miejsca, które odwiedziłem, były różnymi forami, więc trudno nazwać to wiarygodnym źródłem.

Dla porównania, cykle zapisu na innych technologiach NVRAM, takich jak dyski SSD, które wykorzystują technologię NAND lub NOR, wynoszą od 10k do 30k.

Teraz, jeśli chodzi o wybór systemu operacyjnego, jak zamontować system plików. Nie mogę powiedzieć, jak Apple to robi, ale w przypadku Androida chip jest podzielony na partycje, jak dysk twardy. Masz partycję systemu operacyjnego, partycję danych i kilka innych zastrzeżonych partycji w zależności od producenta urządzenia.

Prawdziwa partycja główna znajduje się w bootloaderze, który jest spakowany jako skompresowany plik (jffs2, cramfs, itp.) razem z jądrem, tak że po zakończeniu pierwszego etapu rozruchu urządzenia (zwykle ekran z logo producenta), wtedy jądro uruchamia się, a partycja główna jest jednocześnie montowana jako dysk RAM.

Podczas uruchamiania system operacyjny montuje system plików partycji podstawowej (/system, który jest jffs2 na urządzeniach przed Androidem 4.0, ext2/3/4 na urządzeniach od Androida 4.0 i xfs na najnowszych urządzeniach) jako tylko do odczytu, więc że nie można w nim zapisać żadnych danych. Można to oczywiście obejść poprzez tzw. „rootowanie” urządzenia, co daje dostęp jako superużytkownik i umożliwia ponowne zamontowanie partycji w trybie odczytu/zapisu. Twoje dane „użytkownika” są zapisywane na innej partycji na chipie (/data, zgodnie z tą samą konwencją, jak powyżej, w oparciu o wersję Androida).

Ponieważ coraz więcej telefonów komórkowych rezygnuje z gniazd kart SD, możesz pomyśleć, że szybciej osiągniesz limit cyklu zapisu, ponieważ wszystkie twoje dane są teraz zapisywane w pamięci eMMC zamiast na karcie SD. Na szczęście większość systemów plików wykrywa nieudane zapisy w określonym obszarze pamięci. Jeśli zapis nie powiedzie się, dane są dyskretnie zapisywane w nowym obszarze pamięci, a uszkodzony obszar (znany jako uszkodzony blok) jest odgradzany przez sterownik systemu plików, dzięki czemu dane nie są już tam zapisywane w przyszłości. Jeśli odczyt się nie powiedzie, dane są oznaczane jako uszkodzone i albo użytkownik otrzymuje polecenie sprawdzenia systemu plików (lub sprawdzenia dysku), albo urządzenie automatycznie sprawdza system plików podczas następnego rozruchu.

W rzeczywistości Google ma patent na automatyczne wykrywanie i obsługę uszkodzonych bloków: Zarządzanie uszkodzonymi blokami w pamięci flash dla elektronicznej karty flash z danymi

Aby przejść do sedna sprawy, twoje pytanie, jak to nagle stało się praktyczne, nie jest właściwym pytaniem. Przede wszystkim nigdy nie było to niepraktyczne. Zdecydowanie odradzano instalowanie systemu operacyjnego (Windows) na dysku SSD (prawdopodobnie) ze względu na liczbę zapisów, jakie wykonuje na dysku.

Na przykład rejestr otrzymuje dosłownie setki odczytów i zapisów na sekundę, co można zobaczyć za pomocą Narzędzie Microsoft-SysInternals Regmon.

Odradzano instalowanie systemu Windows na dyskach SSD pierwszej generacji, ponieważ ze względu na brak niwelowania zużycia dane zapisywane w rejestrze co sekundę (prawdopodobnie) w końcu docierały do ​​wczesnych użytkowników i powodowały, że systemy nie dawały się uruchomić z powodu uszkodzenia rejestru.

W przypadku tabletów, telefonów komórkowych i prawie każdego innego urządzenia wbudowanego nie ma rejestru (oczywiście urządzenia z systemem Windows Embedded są wyjątkami), a zatem nie ma obaw, że dane są stale zapisywane w tych samych częściach nośnika flash.

W przypadku urządzeń z systemem Windows Embedded, takich jak wiele kiosków znajdujących się w miejscach publicznych (takich jak Walmart, Kroger itp.), w których od czasu do czasu można zobaczyć losowy BSOD, nie można wykonać zbyt wielu konfiguracji, ponieważ są wstępnie zaprojektowane z konfiguracjami, które mają się nigdy nie zmieniać. Jedyne zmiany czasu mają miejsce w większości przypadków przed zapisaniem chipa. Wszystko, co trzeba zapisać, na przykład płatność do sklepu spożywczego, odbywa się za pośrednictwem sieci do baz danych sklepu na serwerze.

Następnie odpowiedź od Journeyman Geek:

Odpowiedź zawsze brzmiała „nie”, ponieważ liczba zapisów wymaganych przez system operacyjny szybko je zużyje.

W końcu stały się opłacalne w powszechnym użyciu. To „zużycie” jest jedynym problemem, to trochę założenie. Od dłuższego czasu zdarzały się systemy, które nie korzystały z pamięci półprzewodnikowej. Wielu ludzi, którzy budowali komputery samochodowe, uruchamiało się z kart CF (które były elektrycznie kompatybilne z PATA i trywialne w instalacji w porównaniu z dyskami twardymi PATA), a komputery przemysłowe miały małe, wytrzymałe pamięci masowe oparte na pamięci flash.

To powiedziawszy, nie było wielu opcji dla przeciętnego człowieka. Można było kupić kosztowną kartę CF i adapter do laptopa lub znaleźć mały, bardzo drogi dysk przemysłowy na module modułu do komputera stacjonarnego. Nie były one zbyt duże w porównaniu ze współczesnymi dyskami twardymi (współczesne moduły IDE DOM mają pojemność 8 GB lub 16 GB, jak sądzę). Jestem prawie pewien, że można było skonfigurować dyski półprzewodnikowe na długo, zanim standardowe dyski SSD stały się powszechne.

O ile mi wiadomo, tak naprawdę nie było żadnych uniwersalnych/magicznych ulepszeń w wyrównywaniu zużycia. W czasie odchodzenia od drogiego SLC do MLC, TLC, a nawet QLC, wraz z mniejszymi rozmiarami procesów, nastąpiło stopniowe usprawnienie (wszystko to obniża koszty przy pewnym wyższym ryzyku zużycia). Flash stał się znacznie tańszy.

Było też kilka alternatyw, które nie miały problemów ze zużyciem. Na przykład uruchamianie całego systemu z pamięci ROM (która jest prawdopodobnie pamięcią półprzewodnikową) i pamięci RAM podtrzymywanej bateryjnie, z których korzystało wiele wczesnych dysków SSD i urządzeń przenośnych, takich jak Palm Pilot. Żadne z nich nie są dziś powszechne. Dyski twarde kołysały się w porównaniu do, powiedzmy, pamięci RAM zasilanej bateryjnie (zbyt drogie), wczesnych urządzeń półprzewodnikowych (nieco drogie) lub chłopi z flagami (nigdy nie przyłapany z powodu strasznej gęstości danych). Nawet nowoczesna pamięć flash jest potomek szybko kasujących eepromów a eepromy od wieków są używane w urządzeniach elektronicznych do przechowywania takich rzeczy jak oprogramowanie układowe.

Dyski twarde po prostu były na ładnym skrzyżowaniu dużej objętości (co jest ważne), niskich kosztów i stosunkowo wystarczającej ilości pamięci.

Powodem, dla którego znajdują się eMMC w nowoczesnych, słabszych komputerach, jest to, że komponenty są stosunkowo tanie, wystarczająco duże (dla systemów operacyjnych na komputery stacjonarne) przy tej cenie i mają wspólne cechy z komponentami telefonów komórkowych, więc są produkowane masowo ze standardowym interfejsem. Dają również dużą gęstość przechowywania dla ich objętości. Biorąc pod uwagę, że wiele z tych maszyn ma kiepski dysk 32 GB lub 64 GB, na równi z dyskami twardymi sprzed prawie dekady, są one rozsądną opcją w tej roli.

W końcu dochodzimy do punktu, w którym można przechowywać rozsądną ilość pamięci w przystępnej cenie iz rozsądnymi prędkościami na eMMC i flashu, dlatego ludzie wybierają je.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: Martin Voltri (Flickr)

Czy ten post był pomocny?