Skip to content

Co to jest aplikacja logowania do systemu Windows (winlogon.exe) i dlaczego działa na moim komputerze?

5 de sierpień de 2021
img 5995ee2c08f37

Proces winlogon.exe jest krytyczną częścią systemu operacyjnego Windows. Ten proces zawsze działa w tle w systemie Windows i odpowiada za niektóre ważne funkcje systemowe.

Ten artykuł jest częścią naszej ciągłej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, takie jak svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, mDNSResponder.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych. Nie wiesz, czym są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Co to jest aplikacja do logowania Windows?

Proces winlogon.exe jest bardzo ważną częścią systemu operacyjnego Windows i bez niego system Windows będzie bezużyteczny.

Ten proces wykonuje szereg krytycznych zadań związanych z procesem logowania do systemu Windows. Na przykład podczas logowania proces winlogon.exe jest odpowiedzialny za załadowanie profilu użytkownika do rejestru. Dzięki temu programy mogą używać kluczy w kluczu HKEY_CURRENT_USER, które są różne dla każdego konta użytkownika systemu Windows.

Co to jest aplikacja logowania do systemu Windows winlogonexe i

Winlogon.exe ma specjalne zaczepy do systemu i obserwuje, czy naciśniesz Ctrl + Alt + Delete. Jest to znane jako „sekwencja bezpiecznej uwagi” i dlatego niektóre komputery mogą być skonfigurowane tak, aby przed zalogowaniem się nacisnąć Ctrl+Alt+Delete. Ta kombinacja skrótów klawiaturowych jest zawsze przechwytywana przez winlogon.exe, co zapewnia logujesz się na bezpiecznym pulpicie, na którym inne programy nie mogą monitorować wpisywanego hasła ani podszywać się pod okno dialogowe logowania.

Aplikacja logowania do systemu Windows monitoruje również aktywność klawiatury i myszy oraz odpowiada za blokowanie komputera i uruchamianie wygaszaczy ekranu po okresie bezczynności.


Podsumowując, Winlogon jest krytyczną częścią procesu logowania i musi działać w tle. Microsoft udostępnia również bardziej szczegółową, techniczną listę Obowiązki Winlogon, Jeśli jesteś zainteresowany.

Czy mogę to wyłączyć?

1628156120 731 Co to jest aplikacja logowania do systemu Windows winlogonexe i

Nie możesz wyłączyć tego procesu. Jest to kluczowa część systemu Windows i musi być uruchomiona przez cały czas. W każdym razie nie ma powodu, aby go wyłączać, ponieważ po prostu wykorzystuje niewielką ilość zasobów w tle do wykonywania krytycznych funkcji systemu.

Jeśli spróbujesz zakończyć proces z Menedżera zadań, zobaczysz komunikat informujący, że zakończenie procesu „spowoduje, że system Windows stanie się bezużyteczny lub zamknięty”. Jeśli pominiesz ten komunikat, ekran stanie się czarny, a komputer nawet nie zareaguje na Ctrl+Alt+Delete. Proces winlogon.exe jest odpowiedzialny za obsługę Ctrl+Alt+Delete, więc nie ma możliwości odzyskania sesji po jej zatrzymaniu. Aby kontynuować, musisz ponownie uruchomić komputer.

System Windows zawsze uruchomi ten proces po uruchomieniu komputera. Jeśli system Windows nie może uruchomić winlogon.exe, csrss.exe lub innych krytycznych procesów systemowych użytkownika, komputer wyświetli niebieski ekran z kodem błędu0xC000021A.

Czy to może być wirus?

To normalne, że proces winlogon.exe jest zawsze uruchomiony w systemie. Prawdziwy plik winlogon.exe znajduje się w katalogu C:WindowsSystem32 w twoim systemie. Aby sprawdzić, czy działa prawdziwa aplikacja logowania do systemu Windows, kliknij ją prawym przyciskiem myszy w Menedżerze zadań i wybierz „Otwórz lokalizację pliku”.

1628156120 237 Co to jest aplikacja logowania do systemu Windows winlogonexe i

Menedżer plików powinien otworzyć katalog C:WindowsSystem32 zawierający plik winlogon.exe.


Jeśli ktoś powiedział ci, że plik winlogon.exe znajdujący się w C:WindowsSystem32 jest złośliwy, jest to mistyfikacja. Jest to prawidłowy plik, którego usunięcie spowoduje uszkodzenie instalacji systemu Windows.

Oszuści pomocy technicznej wskazali na winlogon.exe i inne krytyczne procesy systemowe i powiedzieli „Jeśli widzisz to na swoim komputerze, masz złośliwe oprogramowanie”. Na każdym komputerze jest uruchomiona aplikacja logowania do systemu Windows i to po prostu normalne. Nie daj się nabrać na ich oszustwa!

1628156120 216 Co to jest aplikacja logowania do systemu Windows winlogonexe i

Z drugiej strony, jeśli widzisz plik winlogon.exe znajdujący się w innym katalogu, masz problem. Wirus lub inny rodzaj złośliwego oprogramowania może się kamuflować podczas tego procesu, próbując ukryć się w tle. Wysokie użycie procesora lub pamięci przez winlogon.exe to kolejny znak ostrzegawczy, ponieważ ten proces nie powinien zużywać dużo procesora ani pamięci w normalnych sytuacjach.

Jeśli widzisz plik winlogon.exe w innym katalogu lub obawiasz się, że złośliwe oprogramowanie może działać na Twoim komputerze, powinieneś przeprowadzić pełne skanowanie systemu za pomocą preferowanego oprogramowania antywirusowego. Twoje oprogramowanie zabezpieczające usunie wszelkie znalezione złośliwe oprogramowanie.

Czy ten post był pomocny?