Skip to content

Co to jest APN i jak go zmienić na moim telefonie z Androidem?

15 de lipiec de 2021
cell tower

Android daje użytkownikom wiele opcji dostosowywania, z których niektóre są przydatne dla wszystkich, a inne są przeznaczone tylko dla zaawansowanych użytkowników. Jednym z tych ustawień niższego poziomu jest nazwa punktu dostępu — lepiej znana jako APN.

APN to coś, o co większość użytkowników nie musi się martwić. Wkładasz kartę SIM do telefonu, może go ponownie uruchamiasz i łączy się z siecią operatora. Będziesz mógł dzwonić, wysyłać wiadomości, przeglądać wilgotne memy i inne ważne rzeczy. Ale jeśli nadal bawisz się niestandardowymi ROM-ami lub używasz MVNO, może się okazać, że rzeczy nie działają automatycznie.

Co to jest nazwa punktu dostępu (APN)?

APN to wszystkie informacje, których telefon używa do łączenia się z siecią operatora. Zawiera on adres, którego telefon używa do łączenia się z siecią, porty używane do obsługi wiadomości MMS (Multimedia Messaging Service), typ danych używanych przez dany APN oraz inne informacje, które pozwalają upewnić się, że telefon działa poprawnie.

Niektóre ustawienia – takie jak „Typ APN” – mogą być opcjonalne, a Twój telefon będzie nadal działał bez 100% poprawności. Inne, takie jak „MMSC” i „APN” są znacznie ważniejsze, a Twój telefon nie będzie działał, jeśli nie zostaną wprowadzone poprawnie.

Na szczęście większość telefonów ma wbudowaną funkcję APN dla popularnych operatorów, więc wystarczy włożyć kartę SIM i pozwolić telefonowi działać magicznie. Dotyczy to również niektórych operatorów przedpłaconych: używam Mint Mobile, który działa w sieci T-Mobile. Kiedy wkładam kartę SIM do mojego Google Pixel 2 XL lub mojego Samsunga Galaxy S8, po prostu działa. Telefony mają już APN i wie, który załadować, aby połączyć się z daną siecią.

Jak dodać lub zmienić swój APN

Jeśli nie musisz zmienić ustawień APN, jest to dość łatwe. Zacznij od otwarcia aplikacji Ustawienia na telefonie. Dokładna etykieta menu będzie się różnić, ale dotknij dowolnego menu, które obsługuje ustawienia sieciowe. W Pixel 2 XL z systemem Android 9.0 jest to oznaczone jako „Sieć i Internet”. Następnie dotknij „Sieć komórkowa”.

dotknij sieci i internetu, a następnie dotknij sieci komórkowej


Dotknij „Zaawansowane”. Przewiń na dół menu, a następnie wybierz „Nazwy punktów dostępu”.

dotknij zaawansowane, a następnie dotknij nazw punktów dostępu

Stuknij menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie wybierz „Nowy APN”.

dotknij menu z trzema kropkami, a następnie wybierz nowy apn

Twoje ustawienia APN mogą być zawarte w pakiecie z przedpłaconą kartą SIM lub może być konieczne ich wyszukanie. Wprowadź szczegóły dokładnie tak, jak są wymienione, a następnie dotknij menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu i wybierz „Zapisz”.

dotknij menu z trzema kropkami, a następnie wybierz Zapisz

Może być również konieczne wprowadzenie zmian w istniejącym APN. Aby wprowadzić te zmiany, dotknij APN, który chcesz zmienić. Stuknij w każdą kategorię, a następnie w razie potrzeby zaktualizuj szczegóły. Dotknij menu z trzema kropkami i wybierz „Zapisz”, gdy skończysz.

stuknij apn, którą chcesz zmienić, a następnie stuknij zapisz

Wstępnie załadowanych nazw APN prawdopodobnie nie można zmienić, a jeśli otworzysz je, aby zobaczyć szczegóły, każdy element będzie wyszarzony. Dotknięcie ich, aby je zmienić, nic nie da, więc jeśli chcesz coś zmienić, musisz utworzyć zupełnie nowy APN.

ekran edycji punktu dostępu z przyciemnionymi opcjami


Po ustawieniu APN nie będziesz musiał go ponownie zmieniać, chyba że zmienisz operatora lub zresetujesz telefon do ustawień fabrycznych. Możesz swobodnie dzwonić, przeglądać internet i nie tylko!

Czy ten post był pomocny?