Skip to content

Co to jest Apple CarPlay i czy jest to lepsze niż zwykłe używanie telefonu w samochodzie?

19 de lipiec de 2021
IMG 0023 650x300 1024x469 1

Wsiadasz do samochodu, podłączasz telefon do jednostki głównej Bluetooth i wrzucasz go do stacji dokującej. Przez kolejne dziesiątki minut/godzin jest to Twoje źródło muzyki, nawigacji i wszystkiego innego. CarPlay firmy Apple ma na celu ponowne wymyślenie sposobu korzystania z telefonu w samochodzie dzięki konfiguracji „drugiego ekranu”.

Co to jest CarPlay?

Zasadniczo CarPlay to iOS dla twojego samochodu. Niekoniecznie jest to przesadzona wersja telefonu (co naprawdę nie miałoby sensu), ale raczej uproszczony interfejs do łatwego użytkowania w pojeździe. Wykonuje wszystkie podstawowe rzeczy: rozmowy telefoniczne, mapy, muzykę i wiadomości tekstowe za pomocą głosu. Chodzi o to, aby patrzeć na drogę, a nie na telefon.

Jeśli chodzi o korzystanie z CarPlay podczas jazdy, można to zrobić na dwa sposoby: kupić samochód z już zainstalowanym systemem obsługującym CarPlay lub kupić radioodtwarzacz na rynku wtórnym. Chociaż zakup nowego pojazdu będzie najwyraźniej najłatwiejszym sposobem na zdobycie CarPlay, jest to również najdroższy – nie wspominając o tym, że jeśli nie jesteś na rynku, aby kupić nowy samochód, cóż, jest to bardzo niepraktyczne. W takim przypadku po prostu tocz z nieoryginalną jednostką główną — używam Kenwood DDX9903S i nie mogę powiedzieć o tym wystarczająco dużo dobrych rzeczy. Pioneer i JBL są również liderami w zakresie jednostek CarPlay na rynku wtórnym.

Jednak niezależnie od kierunku, w którym pójdziesz, podstawowe doświadczenie będzie prawie takie samo. Interfejs jest bardzo podobny do Apple (oczywiście), więc przejście z telefonu do samochodu jest dość płynne. CarPlay zasadniczo składa się z ekranu głównego ze skrótami do wszystkich aktualnie zainstalowanych aplikacji. Na pasku bocznym po lewej stronie zawsze znajduje się przycisk „Home”, a także aplikacje działające w tle, które wymagają uwagi, takie jak Mapy.

1626683356 959 Co to jest Apple CarPlay i czy jest to lepsze

Największą zaletą CarPlay jest, co zaskakujące, Siri. Jeśli masz włączoną opcję „Hej Siri”, CarPlay dostajenieskończenie bardziej przydatne — nie musisz już dotykać samej jednostki głównej w przypadku większości czynności. Zamiast tego po prostu powiedz „hej Siri,zrób to” i zrobi to… przez większość czasu. Czasami ma trudności z ustaleniem, czego chcesz, ale do tego dojdę za chwilę.


Teraz nie przekręcaj tego: CarPlay to nie samodzielny produkt. Jednostka główna będzie miała wejście USB, w którym użyjesz własnego kabla Lightning, aby podłączyć telefon do jednostki głównej. Z drugiej strony powoduje to również ładowanie telefonu. To całkiem niesamowite. A ponieważ CarPlay jest wbudowany we wszystkie nowoczesne urządzenia z systemem iOS, nie musisz niczego instalować, aby rozpocząć — po prostu podłącz i możesz zacząć.

1626683357 70 Co to jest Apple CarPlay i czy jest to lepsze

Co więc robi Twój telefon, gdy działa CarPlay? To samo, co robi CarPlay. Na przykład, jeśli korzystasz z Map w CarPlay, pojawią się one również na ekranie Twojego iPhone’a. To samo dotyczy Pandory lub Spotify. Nie dotyczy to jednak aplikacji, które nie są kompatybilne z CarPlay — na przykład, jeśli używasz Map w CarPlay, a następnie otwórz Pokemon Go na telefonie, CarPlay powróci do ekranu głównego i nic nie zrobi, gdy telefon się otworzy gra. Nie możesz zrobić jednej rzeczy w CarPlay, a innej przez telefon.

1626683357 694 Co to jest Apple CarPlay i czy jest to lepsze

Gdzie CarPlay nie działa?

Wszystko to brzmi całkiem pożytecznie i tak jest – ale jest kilka miejsc, w których CarPlay wciąż jest trochę chytry. Na przykład „Hej Siri” to bardzo fajna funkcja, ale interpretacja po prostu nie jest zbyt dobra w połowie przypadków. Na przykład, powiedziałem Mapom, aby nawigowały do ​​apteki CVS na określonej ulicy i zwróciły wyniki dla wielu różnych aptek CVS — żadna z nich nie była tą, której chciałem. Nie miał pojęcia, dokąd chcę się udać, dopóki nie podałem dokładnego adresu. To nie jest zbyt przydatne.

1626683357 450 Co to jest Apple CarPlay i czy jest to lepsze

To prowadzi mnie do drugiego punktu: aplikacje innych firm są dość ograniczone. Na przykład zasadniczo utknąłeś w Mapach Apple – Mapy Google w CarPlay po prostu nie są opcją. Chociaż Mapy Apple są znacznie lepsze niż kiedyś, wciąż nie zbliżają się do poziomu Map Google. Powyższy scenariusz w zasadzie to potwierdza – spróbuj powiedzieć Mapom Apple lokalizację z bardzo małą ilością informacji, a następnie wypróbuj to samo z Mapami Google. Zobaczysz, o co mi chodzi.

1626683357 517 Co to jest Apple CarPlay i czy jest to lepsze

Aby dodać obrazę do obrażeń, istnieje również temat kosztów: jednostki główne kompatybilne z CarPlay są dość drogie. Na przykład ten, którego używam, przekroczył granicę 1000 USD, jeśli uwzględnisz koszt instalacji. To dość drogie ulepszenie, aby trochę uprościć twoje życie. Jeśli jednak masz dodatkowy dochód, to więc miło mieć, niedociągnięcia do cholery.

Oczywiście prowadzi to nas do większego pytania.

Czym się różni od używania telefonu ze stacją dokującą?

Jeśli jednostka CarPlay kosztuje 1000 USD, dlaczego nie po prostu kupić uchwyt za 7 USD na telefon i nazwij to dzień? CarPlay zdecydowanie ma swoje zalety: większy ekran i prostszy interfejs są po prostu bardziej przyjazne dla samochodu. Możesz łatwiej dzwonić do ludzi i kontrolować swoje utwory bez odrywania wzroku od drogi. Zasadniczo jest bezpieczniej, co jest miłe.


Ale Twój telefon nadal robi więcej, a CarPlay jest świetny, gdy masz włączoną opcję „Hej Siri”, podobnie jak iPhone! Zasadniczo, jeśli masz już jednostkę główną Bluetooth w samochodzie i przyzwoitą konfigurację dokującą, jesteś prawdopodobnie w wystarczająco dobrej sytuacji, że niekoniecznie potrzebujesz CarPlay. To powiedziawszy, kiedy nadejdzie czas, aby kupić nowy samochód, nie zaszkodzi zrobić z tego jedną z rzeczy na liście życzeń.

Jeśli jednak często korzystasz z nawigacji, może to być inna historia. Nawigacja zużywa dużo koni mechanicznych: zarówno baterii, jak i procesora. W sytuacji, gdy telefon znajduje się w stacji dokującej na desce rozdzielczej, może się dość łatwo przegrzać (oczywiście w zależności od temperatury zewnętrznej) podczas naciskania muzyki i nawigacji. CarPlay łatwo temu zaradzi.

Czy CarPlay jest tego wart?

Ostatecznie CarPlaylepiej niż tylko telefon, ale jest też dość drogi, jeśli nie chcesz kupować nowego samochodu. Prawie na pewno nie jest to o ponad 1000 USD lepsze niż używanie telefonu w stacji dokującej, ale jeśli masz pieniądze do spalenia, idź po to.

Jeśli jednak szukasz nowego samochodu, zrób sobie przysługę i kup samochód kompatybilny z CarPlay. Naprawdę nie ma powodu nie w końcu zdobyć jeden, ponieważ nawet podstawowe modele pojazdów są dostarczane z materiałami na rok 2017. Będziesz szczęśliwy, że to zrobiłeś.

Czy ten post był pomocny?