Skip to content

Co to jest błąd niedostępności usługi 503 (i jak go naprawić)?

22 de lipiec de 2021
shutterstock 395459926 1024x469 1

Błąd niedostępności usługi 503 występuje, gdy serwer sieci Web tymczasowo nie jest w stanie obsłużyć złożonego żądania. Prawie zawsze błąd znajduje się w samej witrynie i nic nie możesz na to poradzić, ale spróbuj ponownie później. Jest jednak kilka szybkich rzeczy, które możesz wypróbować na swoim końcu.

Co to jest błąd niedostępności usługi 503?

Błąd niedostępności usługi 503 wskazuje, że serwer WWW tymczasowo nie może obsłużyć żądania. Może to być serwer sieciowy, do którego próbujesz uzyskać bezpośredni dostęp, lub inny serwer, do którego z kolei próbuje uzyskać dostęp. Nazywa się to błędem 503, ponieważ jest to kod stanu HTTP, którego serwer WWW używa do zdefiniowania tego rodzaju błędu. Błąd może wystąpić z wielu powodów, ale dwa najczęstsze powody to przeciążenie serwera żądaniami lub przeprowadzanie na nim konserwacji.

Błąd 503 różni się od błędu wewnętrznego serwera 500. Błąd 500 pojawia się, gdy coś uniemożliwia serwerowi obsługę żądania, podczas gdy błąd 503 faktycznie oznacza, że ​​serwer działa poprawnie — jest w stanie przetworzyć żądanie i zwraca błąd 503 zgodnie z projektem.

Podobnie jak w przypadku innych takich błędów, projektanci witryn mogą dostosować wygląd błędu 503. Możesz więc zobaczyć różnie wyglądające 503 strony na różnych stronach internetowych. Strony internetowe mogą również używać nieco innych nazw dla tego błędu. Na przykład możesz zobaczyć takie rzeczy jak:

  • Http/1.1 Usługa niedostępna
  • 503 Błąd
  • Usługa 503 tymczasowo dostępna
  • 503 Usługa niedostępna
  • Usługa niedostępna – awaria DNS
  • Błąd HTTP 503
  • HTTP 503
  • Błąd 503 Usługa Niedostępna

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że błąd 503 jest błędem po stronie serwera. Oznacza to, że problem dotyczy witryny, do której próbujesz uzyskać dostęp, a nie komputera. To zarówno dobre, jak i złe wieści. To dobra wiadomość, ponieważ z twoim komputerem nie ma nic złego, a zła, ponieważ zwykle nie możesz nic zrobić, aby rozwiązać problem.

Niemniej jednak, oto kilka szybkich rzeczy, które możesz wypróbować.

Odśwież stronę

Jak wspomnieliśmy, błąd 503 wskazuje na tymczasowy problem, a czasami ten problem jest bardzo tymczasowy. Witryna może być na przykład przytłoczona ruchem. Dlatego zawsze warto spróbować odświeżenia strony. Większość przeglądarek używa klawisza F5 do odświeżania, a także udostępnia przycisk Odśwież gdzieś na pasku adresu. Nie rozwiązuje problemu zbyt często, ale próba zajmuje tylko sekundę.

1626971308 18 Co to jest blad niedostepnosci uslugi 503 i jak go


Ostrzeżenie: Zwróć szczególną uwagę, jeśli błąd wystąpi podczas dokonywania płatności. Odświeżenie strony może spowodować dwukrotną opłatę, więc miej to na uwadze.

Sprawdź, czy witryna nie działa dla innych osób

Za każdym razem, gdy nie uda Ci się dotrzeć do witryny (z jakiegokolwiek powodu), możesz również sprawdzić, czy to tylko Ty masz problem z połączeniem, czy też inne osoby mają ten sam problem. Istnieje wiele narzędzi do tego celu, ale naszymi ulubionymi są isitdownrightnow.com i downforeveryonelubjustme.com. Oba działają prawie tak samo. Wprowadź adres URL, który chcesz sprawdzić, a otrzymasz taki wynik.

1626971308 829 Co to jest blad niedostepnosci uslugi 503 i jak go

Jeśli otrzymasz raport, że witryna jest niedostępna dla wszystkich, niewiele możesz zrobić, ale spróbuj ponownie później. Jeśli raport pokazuje, że witryna działa, problem może leżeć po Twojej stronie. Bardzo rzadko zdarza się to w przypadku błędu 503, ale jest to możliwe i możesz wypróbować niektóre z rzeczy, które opisaliśmy w następnych kilku sekcjach.

Uruchom ponownie swoje urządzenia

Użyłeś więc narzędzia do sprawdzania witryn i stwierdziłeś, że witryna jest właśnie dla Ciebie. Przetestowałeś inną przeglądarkę i masz ten sam problem. Oznacza to, że problem prawdopodobnie leży po Twojej stronie, ale nie jest to Twoja przeglądarka.

Możliwe, że występują jakieś dziwne, tymczasowe problemy z komputerem lub sprzętem sieciowym (Wi-Fi, router, modem itp.). Proste ponowne uruchomienie komputera i urządzeń sieciowych może pomóc w rozwiązaniu problemu.


Inną możliwością jest to, że błąd jest spowodowany problemem z DNS, ale w DNS serwer zamiast komputera. W takim przypadku możesz spróbowaćprzełączyć serwery DNS i sprawdzić, czy problem zostanie rozwiązany.

Skontaktuj się ze stroną internetową

Inną opcją jest bezpośredni kontakt z właścicielem witryny. Wyszukaj ich dane kontaktowe w witrynie i skontaktuj się z nimi w sprawie danej strony. Jeśli nie ma formularza kontaktowego, możesz spróbować wejść na stronę w ich mediach społecznościowych.

Źródło obrazu: Michał/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?