Skip to content

Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolałby go od JPG?

24 de lipiec de 2021
camera raw

Powszechne ustawienie w wielu aparatach cyfrowych, RAW jest opcją typu pliku, którą wielu profesjonalnych fotografów preferuje od JPG, pomimo ogromnych różnic w rozmiarach plików. Dowiedz się, dlaczego, czym jest RAW i jakie korzyści możesz odnieść, korzystając z tego profesjonalnego typu pliku.

Co to jest Camera RAW?

Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

RAW jest odpowiedzią na ograniczenia formatu JPG, oryginalnego typu pliku opracowanego specjalnie dla fotografii cyfrowej przez Joint Photographic Experts Group. Podczas robienia zdjęć w formacie JPG to Ty i Twój aparat podejmujecie decyzje dotyczące rodzaju informacji uchwyconych i przechowywanych w postaci pliku cyfrowego. Podczas fotografowania w formacie JPG decyzje te są przetwarzane i renderowane, a następnie definiowane w ograniczonej liczbie kolorów przestrzeni kolorów RGB. Co to znaczy? Chociaż może się wydawać, że oznacza to, że jest to po prostu nieskompresowany format pliku, mylisz się. Cóż, miałbyś rację i błąd, ponieważ RAW nie jest skompresowany tak jak JPG, ale to znacznie więcej niż plik wolny od artefaktów JPG.

24-bitowy RGB, najpopularniejszy format cyfrowej fotografii JPG, jest bardziej ograniczony niż pełne spektrum kolorów, które widzisz oko. Dowolna przestrzeń kolorów (aka gama kolorów) będzie. W zależności od aparatu, pliki RAW dosłownie przechwytują większy zakres kolorów i zapewniają minimalne przetwarzanie w aparacie, co pozwala fotografom na późniejsze zagęszczanie informacji o obrazie, gdy uznają to za stosowne, a nie aparat uzna za stosowne w momencie fotografowania. Zdezorientowany? Czytaj dalej, ponieważ może być trudno wyjaśnić rozumowanie stojące za RAW w jednej sekcji.

Surowy jako cyfrowy negatyw

1627122893 122 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

RAW to format minimalnie przetworzony. „Minimalne przetwarzanie” oznacza mniej decyzji podejmowanych na bieżąco i mniej informacji wyrzucanych po wykonaniu zdjęcia. Daje to fotografom poziom kontroli podobny do pracy z negatywami, z wyjątkiem większej i bardziej dynamicznej kontroli, ponieważ format RAW jest cyfrowy. Gdy zdjęcia są kręcone na kliszy światłoczułej, bez względu na rodzaj obróbki, światło pada na błonę światłoczułą, a sprytny fotograf może niedowinąć lub przewinąć kliszę, albo uniknąć i wypalić odbitki, aby wydobyć zakres wartości i kolory światło, które dosłownie uderzyło w film.

RAW opiera się na podobnym pomyśle. JPG jest czymś w rodzaju produktu końcowego; odbitka wykonana już z negatywu – statyczny produkt końcowy. RAW jest bardziej prostym zapisem światła przechodzącego przez obiektyw, tak jak negatyw jest zapisem światła, które trafiło w niego po otwarciu przysłony. Chociaż jest renderowany w pikselach, te piksele mają znacznie więcej informacji „za kulisami”, niż mogłoby się wydawać, patrząc na ten obraz RAW na wyświetlaczu cyfrowej lustrzanki.

Tysiące niezgodnych formatów plików

1627122893 507 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

Ponieważ nie ma jednego aparatu cyfrowego, nie ma jednego aparatu RAW. Każdy aparat ma własną metodę przechwytywania Camera RAW, a więc tworzy własne zastrzeżone typy plików. To sprawia, że ​​ich przetwarzanie (a nawet otwieranie) jest bardzo trudne, szczególnie bez nowszych wersji wysokiej klasy oprogramowania do zdjęć cyfrowych, takiego jak Photoshop. Nawet starsze wersje programu Photoshop mogą mieć problemy z otwarciem niektórych egzotycznych odmian Camera RAW; być może nawet nowe wersje Photoshopa. Istnieją wtyczki i aktualizacje oprogramowania, które przeciwdziałają temu problemowi, ale popularne markowe aparaty fotograficzne (na przykład lustrzanki Nikon lub Canon, na zdjęciu powyżej) będą miały dobrze znane formaty RAW, które programy takie jak Preview lub iPhoto (Mac) lub Picasa dla Windows będą mogli otwierać i przeglądać. Jednak samo przeglądanie plików RAW nie przynosi żadnych korzyści — musisz je przetworzyć, aby zrozumieć, co jest w nich naprawdę wspaniałe.

1627122893 250 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go


Pamiętaj, że Photoshop nie jest jedyną grą w mieście do otwierania i przetwarzania Camera RAW — Adobe Lightroom ma również dobre wsparcie dla przetwarzania i podobne narzędzia do dostosowywania balansu bieli i „wywoływania” cyfrowych negatywów. Jest to również znacznie tańszy produkt w sprzedaży detalicznej i może być miłym krokiem w połowie drogi dla entuzjastów fotografii, którzy nie są gotowi na zobowiązanie się do pełnej licencji na Photoshopa.

Co to jest balans bieli?

1627122893 214 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

Twoje oczy wyjątkowo dobrze przystosowują się do zmian światła, znacznie lepiej niż aparaty fotograficzne, które są zazwyczaj skalibrowane do fotografowania w dobrze oświetlonych warunkach czystego białego światła, takiego jak światło słoneczne. Oprócz możliwości widzenia przy stosunkowo niskim natężeniu światła, jedną z rzeczy, których większość z nas często nie zauważa, jest kolor światła rzucanego przez źródła kolorów.

Kiedy fotografowie musieli używać kliszy, musieli skrupulatnie planować, w jakim kolorze będą fotografować, oraz kupować i używać kliszy o konkretnym temperatura aby upewnić się, że ich fotografie nie kończą się kolorem niewykrywalnym dla ludzkiego oka.

Na szczęście nowoczesne lustrzanki nie tylko mają możliwość bezproblemowego przełączania się z jednego ustawienia balansu bieli na inne, ale większość z nich wybierze dla Ciebie ustawienie balansu bieli, nawet nie będąc tego świadomym. Ale pliki RAW nie mają możliwości wybrania określonych ustawień balansu bieli. Czemu? Ponieważ przechwytuje informacje o obrazie w wszystkie ustawienia balansu bieli. Fotografowanie w trybie Camera RAW pozwoli fotografowi na ciągłe dostosowywanie temperatury obrazu i balansu bieli bez uszkadzania informacji o obrazie w pliku.

balans bieli

Kontrola nad balansem bieli to ogromny wyczyn dla fotografów, a możliwość regulacji i przeciwdziałania prawie niewidocznym efektom światła może pomóc nawet amatorom uzyskać bardzo wysokiej jakości zdjęcia.

Przetwarzanie i „rozwijanie” w większej przestrzeni kolorów

1627122893 675 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

Kolejną zaletą RAW jest zwiększona przestrzeń kolorów. Standardowe pliki RGB są 24-bitowe, z 8 bitami (lub 256 kolorami) na kanał. Pliki RAW mają 12 bitów na każdy kanał koloru, tworząc 36-bitowy plik RGB. Pozwala to na przetwarzanie bogatej zawartości pliku i tworzenie ostatecznych obrazów, które po przetworzeniu mają doskonały zakres wartości. Spójrz na powyższe zdjęcie przetwarzane w programie Photoshop Camera RAW i czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

1627122893 314 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go


Dzięki dość prostej edycji, wybraniu odpowiedniego balansu bieli i podstawowych korektach, nasz obraz Camera RAW pokazuje teksturę w bieli i szarości śniegu, a także gamę kolorów i różne tekstury w szarościach skrzynki pocztowej. Ponieważ działa to z większej przestrzeni kolorów, pliki RAW zawierają nadmiar informacji i wyrzucają to, czego nie potrzebują w oparciu o podejmowane decyzje. Możesz myśleć o tym jako o przerysowaniu obrazu na podstawie podjętych decyzji, używając oryginalnej migawki jako punktu wyjścia.

1627122894 983 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

Narzędzia Photoshopa, takie jak Poziomy, mogą zapewnić niektóre z tych funkcji, ale są słabe w porównaniu. Praca z 24-bitowym JPG i poziomami po prostu ściska lub kompresuje w oparciu o niewielką ilość dostępnych informacji.

1627122894 819 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

Wyolbrzymianie poziomów obrazu JPG może sprawiać wrażenie większej szczegółowości w niektórych obszarach, chociaż odrzuca informacje o kolorach, których możesz nie zamierzać utracić. Zwróć uwagę, jak brud i plamy na skrzynce pocztowej tracą szczegóły, gdy szczegóły na śniegu zostaną wydobyte. Prawdą jest, że fotograf może chcieć tego surowego, ciemnego wyglądu, ale wyrzucanie szczegółów często może być bardzo problematyczne.

1627122894 882 Co to jest Camera Raw i dlaczego profesjonalista wolalby go

Ten obraz, przetworzony z formatu RAW, ma subtelne szczegóły w bieli śniegu, dobry zakres wartości od jasnego do ciemnego i traci minimum szczegółów w ciemnych obszarach. Chociaż możliwe jest osiągnięcie dobrych wyników, pracując wyłącznie z JPG, znacznie łatwiej jest zachować szczegóły w obrazie, który przechodzi z większej przestrzeni kolorów do mniejszej.

RAW to, w skrócie, plik sztuki „na żywo” w świecie fotografii, podobny do tego, w jaki sposób plik grafiki wektorowej lub plik obrazu warstwowego zapewnia maksymalną możliwość wykonywania dodatkowych edycji. . Pamiętaj, że wszelkie zmiany, które wprowadzasz do 24-bitowego obrazu w Photoshopie, są jedynie kondensacją lub ściskaniem informacji — RAW zawsze zaczyna się od zbyt dużej ilości i wyrzuca to, czego nie potrzebujesz. Nawet jeśli nie zależy Ci na byciu profesjonalnym fotografem, nie ma powodu, dla którego RAW nie może dla Ciebie działać.

Źródło zdjęcia: Stek by Fotograf DSCF, dostępny pod Creative Commons. Negatywny przez ollycoffey, dostępny pod Creative Commons. Wszystkie inne obrazy autora Erica Z Goodnight lub Brada Goodnight, chronione pod Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?