Skip to content

Co to jest cfprefsd i dlaczego działa na moim Macu?

26 de lipiec de 2021
xshutterstock 530337757.jpg.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .za xAbvkPk

Przeglądasz Monitor aktywności, gdy zauważysz coś o nazwie cfprefsd. Co to jest i czy powinieneś się tym martwić?

Szybka odpowiedź: Nie, cfpresfd jest podstawową częścią systemu macOS i bez niego nie można używać komputera.

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Monitorze aktywności, takie jak kernel_task, hidd, mdsworker, installd, WindowServer, blued, launchd, backup, opendirectoryd, powerd, coreauthd, configd, mdnsresponder, UserEventAgent, nsurlstoraged, commerce, parentalcontrold, sandboxd, cloudd i wiele innych. Nie wiesz, co to za usługi? Lepiej zacznij czytać!

Dzisiejszy proces, cfprefsd, jest demonem, co oznacza, że ​​działa w tle i obsługuje zadania systemowe. Ogólnie rzecz biorąc, demony można zidentyfikować po „d” na końcu. Ten konkretny demon umożliwia macOS i Twoim aplikacjom odczytywanie i zapisywanie plików preferencji.

Co robi cfprefsd

Aby zacytować stronę podręcznika, którą możesz wyświetlić, wpisując man cfprefsd w Terminalu:

cfprefsd zapewnia usługi preferencji dla interfejsów API CFPreferences i NSUserDefaults.


To trochę mylące, jeśli nie wiesz, czym są Preferencje CF i NSUserDefaults, więc przyjrzyjmy się tym pokrótce.

CF w CFPreferences oznacza Core Foundation. Według Dokumentacja programisty Apple, Core Foundation to sposób, w jaki komputer Mac zarządza preferencjami systemowymi i specyficznymi dla aplikacji:

Core Foundation zapewnia prosty, standardowy sposób zarządzania preferencjami użytkownika (i aplikacji). Core Foundation przechowuje preferencje jako pary klucz-wartość, do których przypisano zakres przy użyciu kombinacji nazwy użytkownika, identyfikatora aplikacji i nazw hosta (komputera). Umożliwia to zapisywanie i pobieranie preferencji, które dotyczą różnych klas użytkowników.

Zasadniczo za każdym razem, gdy komputer tworzy lub edytuje plik .plist w ukrytym folderze Biblioteki na komputerze Mac, to właśnie CFPreferences to powoduje.

Co to jest cfprefsd i dlaczego dziala na moim Macu

Tymczasem NSUserDefaults to powiązany system, który umożliwia programom dostęp do ustawień domyślnych. Jeśli skonfigurowałeś komputer do używania cali i stopni Celsjusza, jestem zdezorientowany twoimi wyborami. Twoje aplikacje nie są jednak, ponieważ mogą używać NSUserDefaults, aby dowiedzieć się, jakie opcje zostały wybrane. Cytować dokumentacja Apple Developer ponownie:

Klasa NSUserDefaults zapewnia interfejs programistyczny do interakcji z systemem domyślnym. Domyślny system umożliwia aplikacji dostosowanie swojego zachowania do preferencji użytkownika. Na przykład możesz zezwolić użytkownikom na określenie preferowanych jednostek miary lub szybkości odtwarzania multimediów. Aplikacje przechowują te preferencje, przypisując wartości do zestawu parametrów w domyślnej bazie danych użytkownika.

Podsumowując: cfprefsd to demon używany przez macOS i aplikacje do tworzenia i edycji plików preferencji. Służy również do upewniania się, że aplikacje respektują ustawienia domyślne całego systemu.

Co zrobić, jeśli cfprefsd zużywa moc procesora

Ten proces nie powinien zużywać dużo mocy procesora, ponieważ ma dość prostą pracę. Jeśli tak, winowajcą jest prawdopodobnie aplikacja, którą ostatnio zainstalowałeś. Jak już powiedzieliśmy, cfprefsd jest używany zarówno przez macOS, jak i przez Twoje indywidualne aplikacje.

Jeśli niedawno coś zainstalowałeś, spróbuj zamknąć tę aplikację i sprawdzić, czy to pomaga. Jeśli tak, możesz mieć do czynienia z uszkodzonym plikiem .plist. Rozważ wyczyszczenie ustawień tej aplikacji za pomocą AppCleaner lub ręcznie usuwając wszystkie pliki .plist, które znajdziesz dla aplikacji z folderu Library. Jeśli to nie pomoże, znalazłeś błąd; skontaktuj się z twórcą problematycznej aplikacji.

Kredyt zdjęciowy: guteksk7/Shutterstock.com

Czy ten post był pomocny?