Skip to content

Co to jest configd i dlaczego działa na moim Macu?

24 de lipiec de 2021
shutterstock 530337757

Przeglądasz procesy na komputerze Mac za pomocą Monitora aktywności, gdy zauważysz coś, czego nie rozpoznajesz: configd. Co to jest i czy powinieneś się martwić?

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Monitorze aktywności, takie jak kernel_task, hidd, mdsworker, installd, WindowServer, blued, launchd, backup, opendirectoryd, powerd, coreauthd i wiele innych. Nie wiesz, co to za usługi? Lepiej zacznij czytać!

Nie powinieneś martwić się konfiguracją — jest to podstawowa część systemu macOS. Ten konkretny proces jest demonem, co oznacza, że ​​działa w tle i obsługuje krytyczne zadania systemowe. Ten konkretny demon to serwer konfiguracji systemu, co oznacza, że ​​monitoruje i raportuje ustawienia i stan komputera Mac. Cytując configd strona podręcznika:

Demon configd jest odpowiedzialny za wiele aspektów konfiguracyjnych systemu lokalnego. configd przechowuje dane odzwierciedlające pożądany i aktualny stan systemu, dostarcza do aplikacji powiadomienia o zmianie tych danych i obsługuje szereg agentów konfiguracyjnych w postaci ładowalnych pakietów.

To dużo do zepsucia, ale wszystko staje się bardziej jasne, gdy spojrzysz na wspomniane pakiety. Według Safari O’Reilly’ego, znajdują się one w /System/Library/SystemConfiguration.

Co to jest configd i dlaczego dziala na moim Macu

Szybkie spojrzenie na buty, że większość tych pakietów jest związana z networkingiem. Na przykład jeden do konfiguracji IP, a inne do zapory sieciowej macOS i PPP. Ale to nie wszystko jest związane z siecią: te pakiety monitorują również takie rzeczy, jak drukarki i preferencje użytkownika.

Zasadniczo, gdy coś zmienia się w twoim systemie, zwykle jest to configd, który zauważa pierwszy i configd, który wysyła powiadomienia do innych twoich programów. To pozwala im dostosować się do nowej konfiguracji.

Jak to wygląda? Cóż, jeśli aplikacja ma tryb offline, configd informuje tę aplikację, gdy nie ma połączenia z Internetem. Jeśli próbujesz wydrukować dokument, configd informuje aplikacje, czy drukarka jest podłączona, czy nie. Jeśli zmienisz jakieś ustawienie, configd poinformuje o tym wszystkie twoje aplikacje. To prosta praca, ale musi być wykonana, aby twój system działał.

Jeśli korzystasz z zapory innej firmy, możesz zobaczyć wiele wyskakujących okienek związanych z konfiguracją. Jest to normalne, ponieważ ogromną częścią pracy configd jest monitorowanie aktualnego stanu sieci. W rzeczywistości, Apple wyraźnie mówi użytkownikom, aby nie blokowali konfiguracji za pomocą zapory sieciowej z tego powodu.

Tak naprawdę nie powinieneś widzieć, jak configd zajmuje dużo zasobów systemowych, ale jeśli to się stanie, ponowne uruchomienie komputera Mac powinno zwykle rozwiązać problem. Możesz także spróbować zabić proces w Monitorze aktywności; natychmiast uruchomi się kopia zapasowa.

Kredyt zdjęciowy: guteksk7/Shutterstock.com

Czy ten post był pomocny?