Skip to content

Co to jest dpupdchk.exe i dlaczego to działa?

2 de sierpień de 2021
dpupdchk

Bez wątpienia czytasz ten artykuł, ponieważ zastanawiasz się, co u licha robi ten proces dpupdchk.exe w oknie Menedżera zadań… nie ma opisu i po prostu wraca. Więc co to właściwie jest?

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy znajdujące się w Menedżerze zadań, takie jak svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, mDNSResponder.exe, conhost.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych.Don’ wiesz, jakie są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Więc co to właściwie jest?

Ten proces jest rodzajem automatycznego sprawdzania aktualizacji firmy Microsoft IntelliPoint (o ile możemy powiedzieć), ale oto, jak faktycznie go zdiagnozowaliśmy…

Po pierwsze, jeśli używasz Vista, możesz kliknąć proces prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Otwórz lokalizację pliku.

1627921843 387 Co to jest dpupdchkexe i dlaczego to dziala

… co otworzy folder zawierający, dzięki czemu możesz dokładnie zagłębić się w to, czym jest plik, patrząc na właściwości. Niestety, ten proces nie zawiera żadnych informacji w oknie dialogowym właściwości… wstydź się, Microsoft!

1627921843 204 Co to jest dpupdchkexe i dlaczego to dziala


Dalsze dochodzenie doprowadziło mnie do rejestru, a przy użyciu Narzędzie do monitorowania procesu z Sysinternals udało mi się ustalić, że proces sprawdzał klucz rejestru o nazwie „Intellipoint Pro Auto Update”… jasna wskazówka, że ​​ten proces ma związek z jakimś rodzajem aktualizacji.

1627921843 599 Co to jest dpupdchkexe i dlaczego to dziala

Jest też fakt, że w menu startowym znajduje się skrót wykorzystujący podobną ikonę, która mówi Sprawdź aktualizacje. To jeden z tych specjalnych skrótów, dla których nie można zobaczyć celu… trzeba się zastanawiać, dlaczego zadali sobie trud, aby to tak skomplikować.

1627921844 627 Co to jest dpupdchkexe i dlaczego to dziala

Drogi Microsoft: Jeśli czytasz ten artykuł, być może zostawisz komentarz i rzucisz trochę światła na to, co naprawdę robi. Wtedy możesz zacząć uczyć się dokumentowania rzeczy.

Jak się go pozbyć?

Należy pamiętać, że usuwanie części oprogramowania Microsoft bez pełnego zrozumienia, czym one są, jest prawdopodobnie złym pomysłem i nie powinno być podejmowane przez nikogo w żadnych okolicznościach, nawet w niewielkim stopniu, prawdopodobnie.

Teraz, gdy zastrzeżenie zostało usunięte… oto, na czym stoimy: Możesz wybrać jedną z dwóch dróg, aby się go pozbyć:

  1. Odinstaluj IntelliPoint w Panelu sterowania (tracąc dodatkową funkcjonalność myszy)
  2. Zastąp plik dpupdchk.exe plikiem fikcyjnym, który nic nie robi.

A fikcyjny plik, powiadasz? Po co?

Problem polega na tym, że jeśli usuniesz plik dpupdchk.exe, za każdym razem, gdy otworzysz panel myszy, otrzymasz straszne błędy. Ponieważ lubimy unikać okropnych błędów, stworzyłem fikcyjny plik wykonywalny, który w ogóle nic nie robi, którym możesz zastąpić obecny.


Najpierw przejdź do następującego folderu (dostosowując w razie potrzeby do ścieżki instalacji).

C:Pliki programówMicrosoft IntelliPoint

Teraz zmień nazwę istniejącego pliku dpupdchk.exe na inną (używając przydatnego skryptu przejęcia własności, jeśli to konieczne, aby uzyskać dostęp).

1627921844 150 Co to jest dpupdchkexe i dlaczego to dziala

Po zmianie nazwy tego pliku zastąp go tym fałszywym plikiem dpupdchk.exe stworzonym przez dobrych ludzi tutaj w How-To Geek. Jest to pusty plik wykonywalny, który nic nie robi, ale możesz go przeskanować co najmniej 74 silnikami antywirusowymi, jeśli chcesz się upewnić.

I tak kończy się opowieść o widmowym procesie dpupdchk. Ale co z svchost.exe, jusched.exe lub dwm.exe? Podróż trwa!

Czy ten post był pomocny?