Skip to content

Co to jest drzemka w aplikacji? Czy to spowalnia aplikacje na moim Macu?

19 de lipiec de 2021
mac app nap sleeping

App Nap, dodany do macOS w 2013 roku, nie jest funkcją, która trafiła na nagłówki gazet. Więc nie ma wstydu przyznać, trzy lata później, że nadal nie masz pojęcia, co robi.

Podsumowując: App Nap usypia programy, których obecnie nie używasz lub których nie szukasz, blokując im korzystanie z zasobów systemowych, zwłaszcza procesora, dopóki nie skupisz się na nich ponownie. Jeśli masz otwartych 20 okien, tylko rzeczy, których obecnie używasz, powinny wykorzystywać zasoby systemowe i żywotność baterii. Oszczędności energii mogą się sumować.

Nie należy mylić aplikacji Nap z energetyczna drzemka, podobnie nazwana funkcja, która umożliwia komputerowi Mac wykonywanie takich czynności, jak pobieranie aktualizacji lub tworzenie kopii zapasowych, gdy jest zawieszony. Te dwie cechy nie są ze sobą powiązane.

Co robi aplikacja Nap

App Nap był jedną z funkcji energetycznych dodanych w systemie macOS (wtedy OS X) 10.9 Mavericks. Inne poprawki obejmują listę „Aplikacji wykorzystujących znaczną energię”, która została dodana do ikony baterii.

Co to jest drzemka w aplikacji Czy to spowalnia aplikacje

App Nap to powiązana optymalizacja, która blokuje nieaktywnym aplikacjom korzystanie z procesora i innych zasobów systemowych. Dzięki temu zasoby komputera są wolne i oszczędza się baterię.

Kiedy wniosek jest uważany za „nieaktywny”? Zgodnie z wytycznymi dla programistów Apple, App Nap jest uruchamiany tylko wtedy, gdy aplikacja:

  • Nie jest aplikacją na pierwszym planie.
  • Nie aktualizował ostatnio treści w widocznej części okna.
  • Nie słychać.
  • Nie przyjął żadnych asercji zarządzania energią IOKit ani NSProcessInfo.
  • Nie używa OpenGL.


Co to znaczy? Przede wszystkim aplikacja, z której aktualnie korzystasz, nie zasypia. To samo dotyczy każdej aplikacji, którą obecnie widzisz, zakładając, że część okna, którą widzisz, jest aktualnie aktualizowana. Żadna aplikacja, która wydaje dźwięki, również nie zasypia, co jest dobrą wiadomością, jeśli chcesz pozostawić włączony odtwarzacz muzyki w tle.

Pomysł polega na tym, że żadna aplikacja, która aktualnie nic dla ciebie nie robi, nie powinna zużywać żadnych zasobów. Aplikacje budzą się natychmiast po ponownym otwarciu ich okien i teoretycznie nie powinno to w ogóle wpływać na wydajność (z wyjątkiem pozytywnego sposobu, poprzez pozostawienie otwartych zasobów dla aplikacji, z których faktycznie korzystasz).

Jak sprawdzić, czy aplikacja aktualnie drzemie?

App Nap nie jest, ogólnie rzecz biorąc, funkcją skierowaną do użytkownika. Nie ma wskaźnika, w stacji dokującej lub w inny sposób, który pokazuje, czy aplikacja aktualnie drzemie. W tym celu musisz udać się do Monitora aktywności, który można znaleźć w Aplikacje> Narzędzia lub przeszukując Spotlight.

1626684913 260 Co to jest drzemka w aplikacji Czy to spowalnia aplikacje

Przejdź do zakładki „Energia”, a zobaczysz kolumnę „App Nap”. Tutaj „Tak” oznacza, że ​​dana aplikacja aktualnie drzemie. Otwórz daną aplikację i natychmiast się obudzi, a Monitor aktywności wyświetli w kolumnie „Nie”.

Chodzi o to, aby aplikacje budziły się tak szybko, że użytkownicy nawet nie zauważają, że nastąpiła drzemka. Ale jeśli uważasz, że może to spowolnić działanie niektórych aplikacji, możesz skorzystać z pomocy.

Jak wyłączyć drzemkę w aplikacji, całkowicie lub dla niektórych aplikacji?

App Nap jest stosowany do wszystkich aplikacji, niezależnie od tego, czy zostały zbudowane z myślą o danej funkcji, czy nie. Może to, przynajmniej teoretycznie, powodować problemy w przypadku niektórych starszych aplikacji, uniemożliwiając aktualizacje w tle lub powodując spowolnienia. Jeśli podejrzewasz, że funkcja App Nap powoduje problemy, istnieje prosty sposób, aby się o tym przekonać.

Najpierw znajdź swoją aplikację w Finderze, a następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy.

1626684913 802 Co to jest drzemka w aplikacji Czy to spowalnia aplikacje

Kliknij „Pobierz informacje”, a możesz zobaczyć opcję PreventApp Nap.

1626684913 675 Co to jest drzemka w aplikacji Czy to spowalnia aplikacje


Ta opcja nie będzie oferowana dla każdej aplikacji; ogólnie opcja jest widoczna tylko wtedy, gdy aplikacje nie zostały stworzone specjalnie z myślą o App Nap. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​opcja ta pojawia się przede wszystkim w przypadku aplikacji zbudowanych w 2013 roku lub wcześniej, chociaż są wyjątki. Jeśli to możliwe, wyłącz App Nap dla swojego programu i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Alternatywnie możesz całkowicie wyłączyć App Nap za pomocą jednego polecenia. Otwórz Terminal, który możesz znaleźć w Aplikacje> Narzędzia lub wyszukując za pomocą Spotlight. Następnie uruchom to polecenie:

defaults write NSGlobalDomain NSAppSleepDisabled -bool YES

Spowoduje to całkowite wyłączenie funkcji App Nap. Jeśli to rozwiąże problem z aplikacją, rozważ napisanie do programisty tej aplikacji i poinformowanie go. Gdy to zrobisz, możesz ponownie włączyć App Nap za pomocą tego polecenia:

defaults delete NSGlobalDomain NSAppSleepDisabled

App Nap to ogólnie rzecz biorąc funkcja, którą warto mieć włączoną, chyba że masz konkretny problem. Sama lepsza żywotność baterii sprawia, że ​​ta funkcja jest warta zachodu, a większość użytkowników nigdy nie zauważy, że coś się dzieje. Ale dobrze jest wiedzieć, jak wyłączyć pewne rzeczy na wszelki wypadek.

Kredyt zdjęciowy:Artur Caranta/Flickr

Czy ten post był pomocny?