Skip to content

Co to jest DuckDuckGo? Poznaj alternatywę Google dla prywatności

24 de lipiec de 2021
0 ddg 1024x469 1

DuckDuckGo to skoncentrowana na prywatności wyszukiwarka, która Cię nie śledzi. Ta alternatywa dla Google, Bing i Yahoo szybko się rozwija. Oto wprowadzenie do DuckDuckGo i zobacz, jak chroni Twoją prywatność.

Co to jest DuckDuckGo?

KaczkaKaczkaGo to wyszukiwarka skoncentrowana na prywatności. Aby z niego skorzystać, po prostu udaj się do kaczka.com zamiast google.com lub bing.com. Następnie wyszukujesz tak jak zwykle. Ale DuckDuckGo obiecuje chronić Twoją prywatność i nie śledzić Cię — wyjaśnimy, co to oznacza bardziej szczegółowo.

Możesz także ustawić DuckDuckGo jako domyślną wyszukiwarkę w przeglądarkach takich jak Chrome, Safari, Firefox i Edge. Za każdym razem, gdy wyszukujesz z paska adresu przeglądarki lub strony nowej karty, zostaniesz przeniesiony do DuckDuckGo zamiast do Google. DuckDuckGo jest wbudowany w nowoczesne przeglądarki internetowe jako jedna z domyślnych opcji, a przełączanie zajmuje tylko kilka kliknięć lub stuknięć.

DuckDuckGo wygląda bardzo podobnie do Google. Może przeszukiwać strony internetowe, obrazy, filmy, artykuły z wiadomościami i strony internetowe zakupów. Ma wbudowane mapy z nawigacją obsługiwane przez Apple Maps. Ma wyniki ze słownika, integrację z Wikipedią i inne natychmiastowe odpowiedzi, tak jak robi to Google.

Oczywiście DuckDuckGo nie oferuje dokładnie takich samych wyników wyszukiwania, jak Google. Wyniki DuckDuckGo będą inne.

Strona główna DuckDuckGo z polem wyszukiwania.

Jak DuckDuckGo chroni Twoją prywatność?

Google ma system kont, a historia Twoich wyszukiwań w Google jest przechowywana wTwoja aktywność w Google domyślnie. Google wykorzystuje również Twoją aktywność do dostosowywania wyników wyszukiwania, próbując dostarczać bardziej spersonalizowane, trafne wyniki wyszukiwania. Nawet jeśli nie jesteś zalogowany, Google zapamiętuje Twoją historię wyszukiwania i łączy ją z plikiem cookie przeglądarki.


Oczywiście Google śledzi Cię również w innych witrynach za pośrednictwem Google Analytics, śledzi oglądane filmy z YouTube, wie o Twoich ruchach w Mapach Google i tak dalej. Google śledzi wiele danych, które wykorzystuje do dostosowywania Twojego doświadczenia — i pokazuje spersonalizowane adresy. Wiele z tych danych trafia do Google AdSense, który pokazuje spersonalizowane s w wielu odwiedzanych witrynach. (Możesz wyświetlić większość danych dotyczących aktywności na koncie Google i je usunąć).

DuckDuckGo nie pamięta Twojej historii wyszukiwania. Według DuckDuckGo firma nawet nie rejestruje adresu IP związanego z wyszukiwaniem w swoich dziennikach serwera. Nie ma czegoś takiego jak konto DuckDuckGo, a DuckDuckGo nie wiąże historii wyszukiwania ze spersonalizowanym plikiem cookie. Czytać Polityka prywatności DuckDuckGo po więcej informacji.

Ponieważ nie śledzi żadnych informacji o Tobie, DuckDuckGo nie wyświetla również dostosowanych wyników wyszukiwania na podstawie Twojego przeglądania. Innymi słowy, nie ma „bańka filtracyjna” pokazujące wyniki wyszukiwania inne niż te, które widzą inne osoby.

Jak działa DuckDuckGo?

Według Strony pomocy DuckDuckGo, DuckDuckGo uzyskuje wyniki z ponad 400 źródeł. Na przykład niektóre wyniki „Natychmiastowej odpowiedzi” pochodzą z Wikipedii.

Jak mówi dokumentacja DuckDuckGo: „Oczywiście mamy również bardziej tradycyjne linki w wynikach wyszukiwania, które również pozyskujemy od wielu partnerów, chociaż najczęściej z Bing (i żadnego z Google).”


Tak więc DuckDuckGo to nie tylko Bing — to coś więcej — ale wiele wyników wyszukiwania w witrynie pochodzi z danych indeksowania witryny Bing. DuckDuckGo mówi, że nigdy nie udostępnia prywatnych informacji żadnemu ze swoich partnerów. Podczas wyszukiwania w DuckDuckGo serwery DuckDuckGo komunikują się z Bing (i innymi partnerami), a ci partnerzy nie widzą Twojego adresu IP ani nic o Tobie nie wiedzą. Nie mogą śledzić osób.

Wyniki wyszukiwania DuckDuckGo.

Jak DuckDuckGo zarabia pieniądze?

DuckDuckGo jest bezpłatne. Jak więc zarabia pieniądze? Proste — dzięki reklamie.

Te reklamy w ogóle nie są spersonalizowane. Są po prostu powiązane z indywidualnymi wyszukiwaniami. Tak więc, gdy wyszukujesz hasło „kosiarka”, zobaczysz reklamy kosiarek w wynikach wyszukiwania. Następnie, gdy wpiszesz hasło „zmywarka”, zobaczysz reklamy zmywarek do naczyń.

Nie będziesz widział, jak kosiarka podąża za tobą. Nie obudzisz się następnego dnia i nie zobaczysz reklam zestawu kosiarki i zmywarki w Twojej okolicy. DuckDuckGo nawet nie pamięta tego, czego właśnie szukałeś.

Okazuje się, że wyświetlanie reklam tylko na podstawie wyników wyszukiwania opłaca rachunki.

A dla wielu wyników DuckDuckGo ma nawet mniej niż sam Google.

Kto jest właścicielem DuckDuckGo i czy jest bezpieczny?

DuckDuckGo jest własnością firmy o nazwie Kaczka Kaczka Go, Inc. Firma ma siedzibę w Paoli w Pensylwanii i od stycznia 2021 roku zatrudnia 124 pracowników na całym świecie.


Ta wyszukiwarka została uruchomiona w 2008 roku, ponad dekadę temu. Od tego czasu Ruch drogowy DuckDuckGo nadal wspina się na nowe wyżyny. Od 19 stycznia 2021 r. w DuckDuckGo przeprowadzanych jest ponad 102 miliony wyszukiwań każdego dnia.

DuckDuckGo jest tak bezpieczna, jak tylko może być wyszukiwarka, i jest legalna — nie jest to jakaś nowa, latająca nocą firma. Jest to jedna z niewielu wyszukiwarek oferowanych domyślnie jako opcja we wszystkich głównych przeglądarkach internetowych i cieszy się dużym zaufaniem.

Czy DuckDuckGo jest dobry w porównaniu z Google?

DuckDuckGo nie jest identyczne z Google — jak wskazuje jego dokumentacja, wiele wyników internetowych pochodzi z Bing.

To, czy DuckDuckGo jest dobrym zamiennikiem Google, zależy od tego, czego szukasz i gdzie mieszkasz. Jeśli interesuje Cię zmiana, jest tylko jeden sposób, aby się o tym przekonać: spróbuj użyć DuckDuckGo i zobacz, jak to działa. Zmień domyślną wyszukiwarkę na DuckDuckGo i sprawdź, czy jesteś zadowolony z wyników.

Pamiętaj, że wyniki nie będą spersonalizowane na podstawie Twojej historii. Google wykonuje wiele personalizacji w oparciu o Twoją przeszłą aktywność i być może będziesz musiał być nieco bardziej szczegółowy w wyszukiwaniach DuckDuckGo, aby znaleźć dokładnie to, czego szukasz.


Ale od początku 2021 r. wyniki DuckDuckGo są lepsze niż kiedykolwiek. Jeśli chcesz zachować prywatność swoich wyszukiwań, uciec od usług należących do wielkich firm technologicznych oraz unikać hiperpersonalizowanych s i wyników wyszukiwania, DuckDuckGo to wyszukiwarka, którą powinieneś wypróbować.

Chcesz więcej prywatności w rozmowach online? Rozważ przejście na Signal, bezpieczną aplikację do przesyłania wiadomości.

Czy ten post był pomocny?