Skip to content

Co to jest filtr UV i czy jest potrzebny do ochrony obiektywu aparatu?

24 de lipiec de 2021
uv 1024x469 1

Filtr UV to szklany filtr, który mocuje się z przodu obiektywu aparatu i blokuje promienie ultrafioletowe. Kiedyś były niezbędne w fotografii filmowej, ale teraz większość fotografów używa ich do ochrony obiektywów.

Istnieje wiele dezinformacji na temat filtrów UV. Niektórzy fotografowie przysięgają, że są niezbędni, podczas gdy inni są równie pewni, że to totalna strata pieniędzy. W niektórych sklepach fotograficznych sprzedawcy nie pozwolą ci wyjść z nowym obiektywem, chyba że kupiłeś również filtr UV; w innych wyśmieją cię za drzwi, jeśli spróbujesz je kupić. Więc jaka jest prawda? Dowiedzmy Się.

Co robi filtr UV?

Filtr UV blokuje światło UV wchodzące do soczewki. Pomyśl o tym jako o kremie przeciwsłonecznym do aparatu. Niektóre stare klisze fotograficzne były bardzo wrażliwe na światło UV, więc jeśli nie użyjesz filtra UV, na zdjęciach pojawi się niebieska mgiełka. Zdarzało się to szczególnie często podczas fotografowania w miejscu, gdzie było dużo światła UV, na przykład w naprawdę słoneczny dzień lub na dużej wysokości. Możesz to zobaczyć na tym polaroidzie przez Muminki Sean na Flickr.

1627129746 468 Co to jest filtr UV i czy jest potrzebny do

Rzecz w tym, że nowoczesne folie i czujniki cyfrowe po prostu nie są wrażliwe na światło UV. Nie wpływa na nie tak, jak na starsze filmy. Oznacza to, że nie potrzebujesz filtra UV do blokowania światła UV, aby robić dobre zdjęcia. Jednak to nie powstrzymało filtrów UV przed ponownym wykorzystaniem jako filtr ochronny dla twoich soczewek. Niektóre sklepy z aparatami fotograficznymi niechętnie pozwalają wyjść za drzwi z nowym obiektywem, jeśli nie kupiłeś również filtra UV, aby go chronić.

Czy filtr UV chroni Twój obiektyw?

Podstawowa idea polega na tym, że jeśli upuścisz obiektyw za 2000 dolarów, zamiast rozbić przednią soczewkę, zepsujesz swój 35 USD filtr UV35 zamiast. O wiele łatwiej jest po prostu wybrać nowy filtr, niż wysyłać obiektyw do – być może – do naprawy. Niestety, choć pomysł brzmi dobrze w teorii, tak naprawdę nie sprawdza się w praktyce.


Steve Perry z Galerii Backcountry Drop przetestował ładunek różnych filtrów obiektywu i soczewek i stwierdził, że filtry zapewniają minimalną, jeśli w ogóle, ochronę.

Wielkim wnioskiem Perry’ego było to, że szkło w filtrach UV było dużo słabsze niż szkło zastosowane w przedniej soczewce soczewek, więc filtry pękają od kropli, które nawet nie uderzają w obiektyw, niezależnie od tego, czy jest na nim filtr, czy nie. Ponadto, jeśli obiektyw został uderzony na tyle mocno, że przednia soczewka uległa uszkodzeniu, zwykle dochodziło również do dużych uszkodzeń wewnętrznych. Nawet w nielicznych przypadkach, w których filtr UV mógł chronić przednią soczewkę, obiektyw i tak był martwy.

To wszystko oznacza, że ​​jeśli upuścisz obiektyw z filtrem UV i filtr się zepsuje, ale nie soczewka, prawdopodobnie zrobiłeś tylko zepsuty filtr. Tak czy inaczej obiektyw byłby w porządku. A jeśli upuścisz obiektyw bez filtra UV i pęknie, filtr by go nie uratował.

Nie oznacza to, że filtry UV nie zapewniają żadnej ochrony. Oznacza to po prostu, że nie zapewniają żadnej ochrony przed twardymi upadkami. Świetnie chronią obiektyw przed kurzem, zarysowaniami, piaskiem, morską bryzą i innymi drobnymi zagrożeniami dla środowiska.

Efekty optyczne filtrów UV

Jest jeszcze jedna ostatnia rzecz do rozważenia w przypadku filtrów UV: umieszczenie dodatkowego szkła przed soczewkami wpływa na jakość obrazu.

Filtry UV blokują niewielki procent (od 0,1 do 5%) światła, które przez nie przechodzi. Ze względu na to, jak światło współdziała z filtrem, bardzo nieznacznie zmniejsza to ostrość i kontrast zdjęć. To ledwo zauważalny efekt i łatwy do naprawienia w Photoshopie, ale jest. Gorzej też jest z tanimi filtrami od bezimiennych marek. Najmniejszy wpływ wykazywały filtry takich firm jak Hoya, B+W, Zeiss, Canon i Nikon, podczas gdy filtry marek takich jak Tiffen wykazały się największe.

Co to jest filtr UV i czy jest potrzebny do


Mówiąc poważniej, filtry UV zwiększają również prawdopodobieństwo pojawienia się flary obiektywu lub zjawy na zdjęciach, jeśli kręcisz scenę z jasnym źródłem światła. Na powyższym obrazku widać artefakty spowodowane przez filtr UV i flarę obiektywu.

Czy powinieneś używać filtra UV?

Decyzja o tym, czy należy użyć filtra UV, nie jest prostym pytaniem. To naprawdę zależy. Najlepsza rada, jaką mogę ci dać, to:

  • Filtr UV nie ochroni obiektywu przed kurzem i zarysowaniami. Jeśli kręcisz na plaży lub na pustyni, założenie jednego jest dobrym pomysłem, ale poza tym prawdopodobnie nic ci nie będzie bez niego.
  • Filtry UV mają niewielki wpływ na jakość zdjęć. W większości przypadków nie ma to większego znaczenia. Ale jeśli absolutnie potrzebujesz najwyższej możliwej jakości obrazu lub twoje zdjęcia pokazują flarę obiektywu i inne artefakty, powinieneś usunąć filtr UV.

Twierdzę, że w twojej torbie fotograficznej jest miejsce na filtr UV. Ale to od Ciebie zależy, czy warto mieć go cały czas w aparacie. Wolę zdjąć filtry UV, jeśli wpływają na moje zdjęcia, inni wolą je zakładać, jeśli kręcą w brudnym miejscu.

Źródło obrazu: Abraksis/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?