Skip to content

Co to jest folder kontaktów systemu Windows i dlaczego go potrzebujesz?

22 de lipiec de 2021
img 546a972ca6e0b 1024x471 1

Windows ma sporospecjalne foldery, a jeśli dodasz pamięć w chmurze, prawdopodobnie masz więcej. Niezależnie od tego wszystkie z nich mają sens, z wyjątkiem folderu Kontakty. Co to jest folder Kontakty? Czy to służy celowi?

TL; DR:Jeśli nie masz ochoty czytać całego artykułu, chcesz usunąć folder Kontakty, a nic w nim nie ma, możesz czuć się komfortowo, że usunięcie folderu nie spowoduje żadnych problemów dla większości osób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej.

Co to jest folder kontaktów?

Folder Kontakty jest folderem specjalnym, w którym nie ma ścieżki bezwzględnej, dzięki czemu można go przenieść, ale nadal znaleźć w aplikacjach, które od niego zależą. Ale Kontakty systemu Windows, jak to się w rzeczywistości nazywa, jest również pełnoprawnym menedżerem kontaktów, wyposażonym we wszelkiego rodzaju funkcje, których można się spodziewać w typowej książce adresowej.

Kontakty systemu Windows pojawiły się po raz pierwszy w systemie Windows Vista i miał zastąpić książkę adresową systemu Windows (WAB), który pojawił się w 1996 roku jako część Internet Explorera 3 i był najczęściej używany zOutlook Express, który był dołączony do systemu Windows, zanim został zastąpiony przez pocztę systemu Windows.

1626948646 24 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Książka adresowa systemu Windows nadal istniała w systemie Windows XP, ale odniosła wielki sukces, gdy robak ILOVEYOU użył jej jako wektora do rozprzestrzeniania się.


W systemie Vista WAB został zastąpiony przez Kontakty systemu Windows, które obecnie znajdujemy. Największą różnicą między WAB a Kontaktami jest to, że ta pierwsza przechowuje swoje kontakty w lokalnej bazie danych, podczas gdy Kontakty systemu Windows to folder, a kontakty są przechowywane jako pojedyncze pliki z rozszerzeniem .CONTACTS.

Obecnie wydaje się, że nie ma żadnego merytorycznego powodu, aby mieć Kontakty systemu Windows. Możesz go używać z innymi aplikacjami, takimi jak Outlook i Poczta systemu Windows, ale te aplikacje mają własne książki adresowe. Co więcej, jeśli korzystasz z innego rodzaju poczty e-mail, takiego jak Gmail lub Yahoo! Mail, wtedy na pewno użyjesz z nimi książki adresowej.

Folder kontaktów (menedżera) systemu Windows

Dostęp do Kontaktów systemu Windows można uzyskać z menu Start systemu Windows Vista. W Windows 7 i 8 możesz przejść do folderu użytkownika i otworzyć go bezpośrednio.

1626948646 882 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Możesz też otworzyć go za pomocą Uruchom lub Wyszukaj, wpisując „wab.exe” lub „kontakty”.

1626948647 531 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Twój folder Kontakty jest prawie pusty. Zauważ, że w górnej części folderu znajdują się funkcje (podświetlone na żółto), które dotyczą w szczególności zarządzania kontaktami.

1626948647 715 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Możesz utworzyć „Nowy kontakt”, który możesz uzupełnić i uzupełnić wieloma informacjami, takimi jak imię i nazwisko, adres e-mail, dane dotyczące domu i/lub pracy, a także informacje o rodzinie, takie jak data urodzenia, współmałżonek i dzieci. Oczywiście możesz też dodać zdjęcie.

1626948647 733 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go


Możesz tworzyć grupy kontaktów, dzięki czemu możesz po prostu wysłać grupę e-mailem zamiast dodawać każdą nazwę do wiadomości osobno.

1626948647 109 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Jeśli nie chcesz tworzyć wszystkich kontaktów od podstaw, możesz zaimportować je z pliku .CSV, vCard(s), pliku formatu wymiany danych LDAP (LDAP) lub ze starego pliku .WAB, na przykład nadal masz starą instalację programu Outlook Express, z której chcesz wyeksportować.

1626948647 922 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Alternatywnie, jeśli zdecydujesz się używać Kontaktów systemu Windows do wszystkich potrzeb związanych z zarządzaniem kontaktami, możesz wyeksportować je do wizytówek vCard lub pliku .CSV, co jest ogólnie bezpiecznym zakładem dla prawie wszystkich klientów i usług poczty e-mail.

1626948647 294 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Ponadto, ponieważ Kontakty systemu Windows to „specjalny” folder, można go przenieść do innej lokalizacji, na przykład do oddzielnej partycji lub folderu połączonego z chmurą.

1626948647 395 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Wreszcie, jeśli wybierzesz jeden, kilka lub wszystkie kontakty, możesz wydrukować je jako notatki, wizytówki lub listę telefonów.

1626948647 924 Co to jest folder kontaktow systemu Windows i dlaczego go

Ostatecznie folder Kontakty nie zajmuje miejsca na dysku ani w żaden sposób nie wpływa na wydajność. Jest mało prawdopodobne, że jeśli nie korzystasz z programu Windows Live Messenger lub Windows Live Mail, kiedykolwiek będziesz potrzebować kontaktów systemu Windows. Krótko mówiąc, możesz używać Kontaktów systemu Windows do zarządzania kontaktami, ale prawdopodobnie po prostu odkładasz książkę adresową w Outlooku lub Gmailu lub cokolwiek, czego używasz do podstawowej poczty e-mail.


Mając to na uwadze, prawdopodobnie możesz go usunąć bez żadnych złych skutków, chociaż zalecamy ukrycie go, aby być po bezpiecznej stronie.

Czy ten post był pomocny?