Skip to content

Co to jest GitHub i do czego służy?

21 de lipiec de 2021
1 github explained 1024x390 1

GitHub to strona internetowa i usługa, o której słyszymy, że maniacy zachwycają się przez cały czas, ale wiele osób tak naprawdę nie rozumie, co robi. Chcesz wiedzieć, o co chodzi w całym tym zgiełku GitHub? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

„Git” w GitHub

Aby zrozumieć GitHub, musisz najpierw zrozumieć Git. Git to system kontroli wersji o otwartym kodzie źródłowym, który został uruchomiony przez Linusa Torvaldsa — tę samą osobę, która stworzyła Linuksa. Git jest podobny do innych systemów kontroli wersji — Subversion, CVS i Mercurial, żeby wymienić tylko kilka.

Więc Git jest systemem kontroli wersji, ale co to oznacza? Kiedy programiści tworzą coś (na przykład aplikację), wprowadzają ciągłe zmiany w kodzie, wypuszczając nowe wersje przed i po pierwszym oficjalnym wydaniu (nie beta).

Systemy kontroli wersji utrzymują te wersje prosto, przechowując modyfikacje w centralnym repozytorium. Pozwala to programistom na łatwą współpracę, ponieważ mogą pobrać nową wersję oprogramowania, wprowadzać zmiany i przesyłać najnowszą wersję. Każdy programista może zobaczyć te nowe zmiany, pobrać je i wnieść swój wkład.

Podobnie osoby, które nie mają nic wspólnego z rozwojem projektu, mogą nadal pobierać pliki i z nich korzystać. Większość użytkowników Linuksa powinna być zaznajomiona z tym procesem, ponieważ używanie Git, Subversion lub innej podobnej metody jest dość powszechne przy pobieraniu potrzebnych plików — zwłaszcza w przygotowaniu do kompilacji programu z kodu źródłowego (dość powszechna praktyka dla maniaków Linuksa).


Git jest preferowanym systemem kontroli wersji większości programistów, ponieważ ma wiele zalet w porównaniu z innymi dostępnymi systemami. Przechowuje zmiany plików wydajniej i zapewnia lepszą integralność plików. Jeśli chcesz poznać szczegóły,Strona podstaw Gitzawiera dokładne wyjaśnienie, jak działa Git.

„Centrum” w GitHub

Ustaliliśmy, że Git jest systemem kontroli wersji, podobnym, ale lepszym niż wiele dostępnych alternatyw. Więc co sprawia, że ​​GitHub jest tak wyjątkowy? Git to narzędzie wiersza poleceń, ale centrum, wokół którego obracają się wszystkie rzeczy związane z Git, jest centrum — GitHub.com — gdzie programiści przechowują swoje projekty i nawiązują kontakty z ludźmi o podobnych poglądach.

Omówmy kilka głównych powodów, dla których maniacy lubią korzystać z GitHub, i przy okazji nauczmy się terminologii.

Magazyn

Repozytorium (zazwyczaj w skrócie „repo”) to lokalizacja, w której przechowywane są wszystkie pliki dla konkretnego projektu. Każdy projekt ma swoje własne repozytorium i możesz uzyskać do niego dostęp za pomocą unikalnego adresu URL.

Co to jest GitHub i do czego sluzy

Rozwidlenie repozytorium

„Rozwidlenie” ma miejsce, gdy tworzysz nowy projekt na podstawie innego, już istniejącego projektu. To niesamowita funkcja, która bardzo zachęca do dalszego rozwoju programów i innych projektów. Jeśli znajdziesz projekt w serwisie GitHub, do którego chcesz współtworzyć, możesz rozwidleć repozytorium, wprowadzić pożądane zmiany i wydać poprawiony projekt jako nowe repozytorium. Jeśli oryginalne repozytorium, które rozwidlałeś, aby utworzyć nowy projekt, zostanie zaktualizowane, możesz łatwo dodać te aktualizacje do bieżącego forka.

Żądania ściągnięcia

Rozdzieliłeś repozytorium, dokonałeś świetnej rewizji projektu i chcesz, aby było rozpoznawane przez oryginalnych programistów — może nawet włączone do oficjalnego projektu/repozytorium. Możesz to zrobić, tworząc żądanie ściągnięcia. Autorzy oryginalnego repozytorium mogą zobaczyć twoją pracę, a następnie zdecydować, czy zaakceptować ją do oficjalnego projektu. Za każdym razem, gdy wysyłasz żądanie ściągnięcia, GitHub zapewnia idealne medium do komunikacji dla Ciebie i opiekuna głównego projektu.

Sieć społecznościowa

Aspekt społecznościowy GitHub jest prawdopodobnie jego najpotężniejszą funkcją, pozwalającą projektom rozwijać się bardziej niż jakiekolwiek inne oferowane funkcje. Każdy użytkownik GitHub ma swój własny profil, który działa jak swego rodzaju CV, pokazując Twoją przeszłą pracę i wkład w inne projekty za pośrednictwem żądań ściągnięcia.


Wersje projektów mogą być dyskutowane publicznie, dzięki czemu masa ekspertów może wnieść wiedzę i współpracować w celu dalszego rozwoju projektu. Przed nadejściem GitHub programiści zainteresowani współpracą w projekcie zwykle musieli znaleźć jakiś sposób skontaktowania się z autorami – prawdopodobnie przez e-mail – a następnie przekonać ich, że można im zaufać, a ich wkład jest uzasadniony.

Dzienniki zmian

Gdy nad projektem współpracuje wiele osób, trudno jest śledzić zmiany — kto zmienił co, kiedy i gdzie są przechowywane te pliki. GitHub rozwiązuje ten problem, śledząc wszystkie zmiany, które zostały przesłane do repozytorium.

GitHub nie jest tylko dla programistów

Cała ta rozmowa o tym, jak GitHub jest idealny dla programistów, może sprawić, że uwierzysz, że tylko oni uznają go za przydatny. Chociaż jest to o wiele mniej powszechne, możesz w rzeczywistości używać GitHub do dowolnych typów plików. Jeśli masz zespół, który stale wprowadza zmiany w dokumencie Word, możesz na przykład użyć GitHub jako systemu kontroli wersji. Ta praktyka nie jest powszechna, ponieważ w większości przypadków istnieją lepsze alternatywy, ale należy o tym pamiętać.

Teraz, gdy wiesz, o co chodzi w GitHub, czy jesteś gotowy, aby zacząć? Udaj się doGitHub.comi koniecznie sprawdź ichstrony pomocypo zarejestrowaniu się.

Czy ten post był pomocny?