Skip to content

Co to jest gniazdo rozszerzeń M.2 i jak z niego korzystać?

28 de lipiec de 2021
img 59814cc98a4fe

Nowy otwarty format ogarnia świat wydajnych komputerów PC i jest… no cóż, skomplikowany. Format M.2 jest przeznaczony dla producentów do wymiany różnych konkretnych urządzeń, robi to na niewielkiej przestrzeni i wymaga bardzo małej mocy. Ale w rzeczywistości uaktualnienie do dysku lub akcesorium M.2 wymaga trochę przezorności.

Skąd się wzięło M.2?

Wcześniej znany jako Next Generation Form Factor (NGFF), format M.2 jest technicznie zamiennikiem standardu mSATA, który był popularny wśród producentów superkompaktowych laptopów i innych małych gadżetów. To może wydawać się zaskakujące, ponieważ większość dysków M.2 sprzedawanych w sprzedaży detalicznej jest przeznaczona do użytku w pełnowymiarowych komputerach stacjonarnych, ale M.2 skutecznie zastąpiło dyski twarde i SSD mSATA w kompaktowych laptopach, takich jak MacBook firmy Apple czy XPS 13 firmy Dell. zamknięte w ciałach i niemożliwe do ulepszenia przez większość użytkowników.

Co to może zrobić?

1627462212 98 Co to jest gniazdo rozszerzen M2 i jak z niego

M.2 to coś więcej niż tylko ewolucyjny czynnik kształtu. Potencjalnie może całkowicie zastąpić cały starzejący się format Serial ATA. M.2 to gniazdo, które może współpracować z SATA 3.0 (kabel, który prawdopodobnie jest obecnie podłączony do dysku komputera stacjonarnego), PCI Express 3.0 (domyślny interfejs dla kart graficznych i innych głównych urządzeń rozszerzających), a nawet USB 3.0.

Oznacza to, że potencjalnie każda pamięć masowa lub dysk, karta graficzna lub rozszerzenie portu lub gadżet o niskim poborze mocy, który korzysta z połączenia USB, możewszystkobyć montowany na karcie podłączonej do gniazda M.2 w tym samym czasie. Rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana – na przykład pojedyncze gniazdo M.2 ma tylko cztery linie PCI Express, co stanowi jedną czwartą całości pożądanej dla kart graficznych – ale elastyczność tego małego, małego gniazda jest imponująca.


Używając magistrali PCI zamiast magistrali SATA, urządzenia M.2 mogą przesyłać dane z prędkością od 50% do około 650% szybciej niż standardowe SATA, w zależności od możliwości płyty głównej i samej karty M.2. Jeśli masz możliwość korzystania z dysku SSD M.2 na płycie głównej obsługującej 3 generację PCI, może on być znacznie szybszy niż zwykły dysk SATA.

Jakie urządzenia korzystają z gniazda M.2?

1627462212 157 Co to jest gniazdo rozszerzen M2 i jak z niego

W tej chwili M.2 jest używany przede wszystkim jako interfejs dla superszybkich dysków SSD, zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Jeśli wejdziesz do sklepu ze sprzętem komputerowym i poprosisz o dysk M.2 – zakładając oczywiście, że możesz znaleźć nadal działający sklep komputerowy – prawie na pewno pokażą ci dysk SSD ze złączem M.2.

Niektóre projekty laptopów wykorzystują również port M.2 jako środek połączenia bezprzewodowego, montując małe karty o niskim poborze mocy, które łączą radia Wi-Fi i Bluetooth. Jest to mniej powszechne w przypadku komputerów stacjonarnych, gdzie preferowana jest łatwość korzystania z klucza USB lub karty PCIe 1x (chociaż nie ma powodu, dla którego nie można by tego zrobić na kompatybilnej płycie głównej).

1627462212 88 Co to jest gniazdo rozszerzen M2 i jak z niego

Wreszcie, niektóre firmy zaczynają rozszerzać wykorzystanie slotu na kategorie, które nie pasują do przechowywania lub rozbudowy. Chociaż nikt jeszcze nie stworzył karty graficznej M.2, Intel sprzedaje konsumentom swoją zwiększającą prędkość pamięć podręczną „Optane” w formacie M.2.

Czy mój komputer ma gniazdo M.2?

Jeśli Twój komputer został wyprodukowany lub zmontowany w ciągu ostatnich kilku lat, prawdopodobnie ma gniazdo M.2. Niestety elastyczność formatu sprawia, że ​​korzystanie z niego nie jest tak proste, jak samo podłączenie karty.

Karty M.2 mają dwie główne zmienne kompatybilności: długość i klucz. Pierwsza jest dość oczywista — twój komputer musi mieć wystarczająco dużo miejsca, aby obsłużyć długość karty, której chcesz użyć. Druga zmienna — sposób, w jaki karta jest kluczowana — oznacza po prostu, że złącze karty musi pasować do gniazda, do którego będzie ono podłączane.

Długość M.2

1627462212 118 Co to jest gniazdo rozszerzen M2 i jak z niego

W przypadku komputerów stacjonarnych długość zwykle nie stanowi problemu. Nawet niewielka płyta główna Mini-ITX może z łatwością zrobić miejsce na maksymalną długość płytki M.2, która ma długość 110 milimetrów. Niektóre karty są tak krótkie, jak 30 mm. Generalnie chcesz, aby karta miała rozmiar przeznaczony do użytku przez producenta płyty głównej, ponieważ wcięcie na końcu płytki PCB pozwala na małą śrubę do bezpiecznego trzymania jej na miejscu.


Wszystkie dyski M.2 używają tej samej szerokości określonej przez połączenie. „Rozmiar” jest wyrażony w następującym formacie; przy wyborze jednego z nich sprawdź kompatybilność z laptopem lub płytą główną:

  • M.2 2230:22 milimetry szerokości i 30 milimetrów długości.
  • M.2 2242:22 milimetry szerokości i 42 milimetry długości.
  • M.2 2260:22 milimetry szerokości i 60 milimetrów długości.
  • M.2 2280:22 milimetry szerokości i 80 milimetrów długości.
  • M.2 2210:22 milimetry szerokości i 110 milimetrów długości.

Niektóre płyty główne są elastyczne, oferując otwory montażowe dla śruby mocującej w niektórych lub wszystkich tych odstępach.

Klucz M.2

Co to jest gniazdo rozszerzen M2 i jak z niego

Chociaż standard M.2 używa tego samego 22-milimetrowego gniazda dla wszystkich kart, niekoniecznie jest to dokładnie to samo gniazdo. Ponieważ M.2 został zaprojektowany do użytku z tak wieloma różnymi rodzajami urządzeń, ma kilka frustrująco podobnie wyglądających portów.

  • Klucz B:wykorzystuje przerwę po prawej stronie karty (lewa strona kontrolera hosta), z sześcioma pinami po prawej stronie przerwy. Ta konfiguracja obsługuje połączenia magistrali PCIe x2.
  • Klucz M:wykorzystuje przerwę po lewej stronie karty (po prawej stronie kontrolera hosta), z pięcioma pinami na lewo od przerwy. Ta konfiguracja obsługuje połączenia magistrali PCIex4 dla dwukrotnie większej przepustowości danych.
  • Klucz B+M:wykorzystuje obie powyższe luki, z pięcioma pinami po lewej stronie karty i sześcioma po prawej stronie. Ze względu na konstrukcję fizyczną karty B+M Key są ograniczone do prędkości PCIe x2.

Karty M.2 z interfejsem B Key mogą pasować tylko do gniazda hosta B Key, podobnie jak do M Key. Ale karty z kluczem B+M mogą zmieścić się w gnieździe hosta B lub M, ponieważ mają luki dla obu.

Sprawdź specyfikację laptopa lub płyty głównej, aby zobaczyć, która z nich jest obsługiwana. Zalecamy zapoznanie się z dokumentacją zamiast „przyglądania się” slotowi, ponieważ te dwa kluczowe standardy można łatwo pomylić.

Czego potrzebuję, aby zainstalować kartę M.2?

Niewiele. Większość kart M.2 to dyski SSD, które są automatycznie rozpoznawane przez system operacyjny na podstawie sterowników AHCI. W systemie Windows 10 większość kart Wi-Fi i Bluetooth jest również automatycznie rozpoznawana, a ogólne sterowniki są aktywowane natychmiast lub określone sterowniki są pobierane później. Jednak może być konieczne włączenie gniazda M.2 poprzez ustawienie w systemie BIOS komputera lub UEFI. Przyda się również śrubokręt do wkręcenia śruby mocującej.

Czy mogę dodać kartę M.2, jeśli mój komputer nie ma gniazda?

1627462212 83 Co to jest gniazdo rozszerzen M2 i jak z niego

W przypadku laptopów odpowiedź brzmi: nie — konstrukcja nowoczesnych laptopów jest tak kompaktowa, że ​​nie ma miejsca na jakąkolwiek nieplanowaną rozbudowę. Jeśli używasz komputera stacjonarnego, masz szczęście. W sprzedaży jest wiele adapterów, które wykorzystują gniazdo PCIe x4 już na płycie głównej. Jeśli jednak Twoja płyta główna nie może uruchomić się z PCIe, nie będziesz w stanie ustawić tego dysku M.2 jako dysku rozruchowego, co oznacza, że ​​nie będziesz korzystać z dużej prędkości. Miej to na uwadze — jeśli chcesz w pełni korzystać z dysku M.2, prawdopodobnie będziesz potrzebować płyty głównej, która go obsługuje.

Źródło obrazu: naprawię to, Amazonka, Kingston

Czy ten post był pomocny?