Skip to content

Co to jest host dostawcy WMI (WmiPrvSE.exe) i dlaczego używa tak dużo procesora?

28 de lipiec de 2021
img 5a09f0c627251

Proces hosta dostawcy WMI jest ważną częścią systemu Windows i często działa w tle. Pozwala innym aplikacjom na twoim komputerze żądać informacji o twoim systemie. Ten proces nie powinien normalnie wykorzystywać wielu zasobów systemowych, ale może zużywać dużo procesora, jeśli inny proces w twoim systemie zachowuje się źle.

Ten artykuł jest częścią naszej ciągłej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, takie jak Runtime Broker, svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych. Nie wiesz, czym są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Co to jest host dostawcy WMI?

„WMI” oznacza „Windows Management Instrumentation”. Jest to funkcja systemu Windows, która zapewnia ustandaryzowany sposób, w jaki oprogramowanie i skrypty administracyjne mogą żądać informacji o stanie systemu operacyjnego Windows i znajdujących się na nim danych. „Dostawcy WMI” dostarczają te informacje na żądanie. Na przykład oprogramowanie lub polecenia mogą znaleźć informacje o stanie szyfrowania dysków funkcją BitLocker, wyświetlić wpisy z dziennika zdarzeń lub zażądać danych z zainstalowanych aplikacji, które zawierają dostawcę WMI. Microsoft ma listę dołączonych Dostawcy WMI na swojej stronie internetowej.

Jest to szczególnie przydatna funkcja dla przedsiębiorstw, które centralnie zarządzają komputerami PC, zwłaszcza że informacje mogą być żądane za pomocą skryptów i wyświetlane w standardowy sposób w konsolach administracyjnych. Jednak nawet na komputerze domowym niektóre zainstalowane programy mogą żądać informacji o systemie za pośrednictwem interfejsu WMI.

Możesz także samodzielnie użyć usługi WMI, aby znaleźć wiele przydatnych informacji, które zwykle nie są widoczne w interfejsie systemu Windows na własnym komputerze PC. Na przykład omówiliśmy narzędzie wiersza poleceń WMI (WMIC), aby uzyskać numer seryjny komputera, znaleźć numer modelu płyty głównej lub po prostu zobaczyć stan SMART kondycji dysku twardego.

1627449742 183 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Dlaczego używa tak dużo procesora?

Host dostawcy WMI nie powinien normalnie wykorzystywać dużo procesora, ponieważ normalnie nie powinien nic robić. Czasami może korzystać z procesora, gdy inny program lub skrypt na komputerze prosi o informacje za pośrednictwem WMI, i jest to normalne. Wysokie użycie procesora to prawdopodobnie tylko znak, że inna aplikacja żąda danych przez WMI.


Jednak długotrwałe, wysokie użycie procesora jest oznaką, że coś jest nie tak. Host dostawcy WMI nie powinien przez cały czas wykorzystywać dużej ilości zasobów procesora.

Ponowne uruchomienie usługi Instrumentacja zarządzania Windows może pomóc, jeśli utknie w złym stanie. Możesz też po prostu ponownie uruchomić komputer, ale istnieje sposób na ponowne uruchomienie usługi bez ponownego uruchamiania komputera. Aby to zrobić, otwórz menu Start, wpisz „Services.msc” i naciśnij Enter, aby uruchomić narzędzie Usługi.

1627449742 455 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Zlokalizuj „usługę Windows Management Instrumentation” na liście, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom ponownie”.

1627449742 278 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Jeśli widzisz stale wysokie użycie procesora, prawdopodobnie inny proces w twoim systemie działa nieprawidłowo. Jeśli proces stale żąda dużej ilości informacji od dostawców WMI, spowoduje to, że proces hosta dostawcy WMI będzie zużywał dużo procesora. Problemem jest ten inny proces.

Aby określić, który konkretny proces powoduje problemy z usługą WMI, użyj Podglądu zdarzeń. W systemie Windows 10 lub 8 możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybrać „Podgląd zdarzeń”, aby go otworzyć. W systemie Windows 7 otwórz menu Start, wpisz „Eventvwr.msc” i naciśnij klawisz Enter, aby go uruchomić.

1627449742 964 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa


W lewym okienku okna Podgląd zdarzeń przejdź do Applications and Service LogsMicrosoftWindowsWMI-ActivityOperational.

1627449742 813 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Przewiń listę i poszukaj ostatnich zdarzeń „Błąd”. Kliknij każde zdarzenie i poszukaj numeru po prawej stronie „ClientProcessId” w dolnym okienku. To informuje numer identyfikacyjny procesu, który spowodował błąd WMI.

Istnieje duża szansa, że ​​zobaczysz tutaj kilka błędów. Błędy mogą być spowodowane tym samym numerem identyfikatora procesu lub możesz zobaczyć wiele różnych identyfikatorów procesu powodujących błędy. Kliknij każdy błąd i zobacz, co ma znaleźć ClientProcessId.

1627449742 404 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Możesz teraz określić proces, który może powodować problemy. Najpierw otwórz okno Menedżera zadań, naciskając Ctrl + Shift + Escape lub klikając prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierając „Menedżer zadań”.

1627449742 804 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Kliknij zakładkę „Szczegóły”, kliknij kolumnę „PID”, aby posortować uruchomione procesy według identyfikatora procesu, i zlokalizuj proces pasujący do numeru ID, który pojawił się w dziennikach Podglądu zdarzeń.

Na przykład tutaj widzieliśmy, że proces „HPWMISVC.exe” spowodował te błędy na tym konkretnym komputerze.


Jeśli proces został już zamknięty, nie zobaczysz go na liście tutaj. Ponadto, gdy program zostanie zamknięty i ponownie otwarty, będzie miał inny numer identyfikacyjny procesu. Dlatego musisz szukać ostatnich zdarzeń, ponieważ numer identyfikacyjny procesu ze starszych zdarzeń w Podglądzie zdarzeń nie pomoże Ci niczego znaleźć.

1627449742 211 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Mając te informacje, znasz już proces, który może powodować problemy. Możesz wyszukać jego nazwę w Internecie, aby dowiedzieć się, z jakim oprogramowaniem jest powiązany. Możesz także kliknąć prawym przyciskiem myszy proces na liście i kliknąć „Otwórz lokalizację pliku”, aby otworzyć jego lokalizację w systemie, co może pokazać większy pakiet oprogramowania, którego częścią jest program. Może być konieczne zaktualizowanie tego oprogramowania, jeśli go używasz, lub odinstalowanie, jeśli tego nie zrobisz.

Czy mogę wyłączyć hosta dostawcy WMI?

Technicznie możliwe jest wyłączenie „usługi Windows Management Instrumentation” na komputerze. Jednak zepsuje to wiele różnych rzeczy na twoim komputerze. Jest to ważna część systemu operacyjnego Windows i należy ją pozostawić w spokoju.

Jak mówi oficjalny opis tej usługi: „Jeśli ta usługa zostanie zatrzymana, większość oprogramowania opartego na systemie Windows nie będzie działać poprawnie”. Więc nie wyłączaj tej usługi! Jeśli masz z tym problem, musisz zidentyfikować proces na swoim komputerze, który powoduje, że host dostawcy WMI zużywa tak dużo procesora i aktualizuje, usuwa lub wyłącza że zamiast tego procesu.

1627449743 815 Co to jest host dostawcy WMI WmiPrvSEexe i dlaczego uzywa

Czy ten post był pomocny?