Skip to content

Co to jest internetowy Bluetooth?

22 de lipiec de 2021
1498489461 picsay 650x301

Ogólnie rzecz biorąc, większość z nas myśli o Bluetooth jako o prostym połączeniu między urządzeniem a urządzeniem służącym do wykonywania takich czynności, jak odtwarzanie muzyki lub innego dźwięku (głośniki/zestawy słuchawkowe), oferowanie szybkiego dostępu do powiadomień (smartwatch) lub wykonywanie innych zadań. Ale pojawia się nowy standard Bluetooth, który umożliwia przeglądarce internetowej sterowanie pobliskimi urządzeniami Bluetooth. Będzie fajnie.

Ten standard, zwany po prostu Web Bluetooth, jest już częścią przeglądarki Chrome. Został zaprojektowany tak, aby pasował do „Internetu rzeczy” (tak bardzo nienawidzę tego wyrażenia) i ułatwi projektantom stron internetowych interakcję z urządzeniami peryferyjnymi użytkowników w ich domach – oczywiście jeśli użytkownik im na to pozwoli.

Zrozumiałe jest, że wielu użytkowników będzie miało tutaj obawy dotyczące bezpieczeństwa, więc porozmawiajmy o nich, zanim przejdziemy do niektórych rzeczy, które sprawią, że Web Bluetooth będzie super fajny.

Zaraz za bramą pojawia się obawa, że ​​Twoja przeglądarka będzie mogła łączyć się z pobliskimi urządzeniami Bluetooth — pytanie, do jakiego rodzaju informacji może uzyskać dostęp witryna, jest pytanie, które należy zadać. Dobrą wiadomością jest to, że podobnie jak w przypadku każdego innego interfejsu API wbudowanego w przeglądarki takie jak Chrome, każda witryna będzie musiała poprosić o dostęp. Twoja przeglądarka wyświetli wyskakujące okienko z prośbą o zezwolenie tej witrynie na dostęp do danego urządzenia, podobnie jak w przypadku powiadomień, dostępu do lokalizacji lub kamery internetowej. Jeśli nie odpowiesz, prośba zostanie automatycznie odrzucona. Ponadto w dowolnym momencie będziesz mieć możliwość zmiany tej decyzji o przyznaniu uprawnień. Jeśli chcesz dokładniej poznać problemy z bezpieczeństwem sieci Bluetooth, jest tu świetny opis na ten temat.

Więc do czego byś używał Web Bluetooth? Naprawdę możliwości są nieograniczone. Co powiesz na żarówki, które zmieniają kolor w zależności od pogody, wszystkie powiązane z interfejsem API w przeglądarce internetowej? A może witryna z nowym filmem, która zapewnia wciągające wrażenia dzięki podłączeniu takich elementów, jak głośniki (lub nawet żarówki) w Twoim domu? To świetny pomysł.


Ale jest tu też bardziej praktyczne zastosowanie. Wiele stanów już pozwala ludziom na dostęp do lekarzy przez Internet za pomocą tylko kamery internetowej, ale co by było, gdyby strona internetowa mogła również wykrywać tętno za pomocą paska Bluetooth HR (lub nawet smartwatcha!) i ciśnienie krwi za pomocą monitora Bluetooth? A może termometr Bluetooth może automatycznie wysyłać informacje o temperaturze do lekarza w czasie rzeczywistym? To oczywiście zakłada, że ​​faktycznie masz wszystkie te urządzenia peryferyjne (których wiele osób jeszcze nie ma), ale nadal – pomysł jest. I kocham to. Dla osób z problemami zdrowotnymi tego rodzaju narzędzia mogą naprawdę poprawić jakość ich życia. Dostęp do najlepszych lekarzy w kraju może być oddalony o niewiele więcej niż kilka kliknięć. To ekscytujące — pomysł, aby nie ograniczać się już do miejsca zamieszkania dla opieki zdrowotnej, może zmienić zasady gry.

Web Bluetooth jest już częścią Chrome na Androida (6.0+), Mac i Chrome OS, a społeczność programistów pracuje z interfejsami API od prawie roku. Nadal nie jest gotowy do codziennego użytku, ale jest coraz bliżej.

Oczywiście muszę wspomnieć o słoniu w pokoju: Windows i iOS są zauważalnie nieobecne na tej liście kompatybilnych urządzeń. Działająca wersja internetowego interfejsu API Bluetooth dla systemu Windows jest w przygotowaniu i poczyniła postępy, ale jeszcze nie do końca odpowiada standardom innych modeli — miejmy nadzieję, że wkrótce.

Jeśli chodzi o iOS, Apple musi zaimplementować standard Web Bluetooth w Apple WebKit, zanim będzie można go użyć, ponieważ Chrome na iOS jest zmuszony do korzystania z WebKit. Może zostanie zaimplementowany w nadchodzącym wydaniu, ale jeszcze nie widziałem niczego, co by to zadeklarowało w taki czy inny sposób.

Tak czy inaczej, nadchodzi Web Bluetooth i będzie niesamowity. Ma bardzo fajny potencjał i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co z nim zrobią programiści, ponieważ standard wciąż zyskuje na popularności.

Czy ten post był pomocny?