Skip to content

Co to jest kamera typu „wyceluj i zrób zdjęcie”?

22 de lipiec de 2021
point and shoot camera

Aparat typu point-and-shoot (lub kompaktowy) to mały, łatwy w obsłudze aparat z wbudowanym obiektywem. Oferują one wyższą jakość niż aparaty smartfonów, a jednocześnie są bardziej przystępne cenowo i mniej kłopotliwe niż lustrzanka cyfrowa lub aparat bez lustra.

Aparat typu „celuj i strzelaj” a aparaty w smartfonach

Aparaty typu point-and-shoot tworzą dość szeroką kategorię, która obejmuje wszystko, od 150 USD Canon PowerShot ELPH 180 do 1300 USD Sony RX100. Byli znacznie bardziej popularne, zanim smartfony zawładnęły światem, ale wciąż mają miejsce w kieszeniach wielu fotografów.

Istnieją dwa główne problemy z aparatami w smartfonach:

  • Są małe i dlatego muszą używać małych czujników obrazu. Wszystkie inne są równe, większe czujniki oznaczają lepszą jakość obrazu.
  • Cienkość telefonu ogranicza długość ogniskowej i przysłonę, jaką można zastosować w obiektywie.

Nie chodzi o to, że smartfony w wielu sytuacjach nie potrafią robić świetnych zdjęć, tylko o to, że ogranicza je fakt, że muszą też dzwonić i przeglądać Instagram.

Aparaty typu point-and-shoot nie mają tych samych problemów. Ponieważ są to urządzenia dedykowane, mogą używać większych czujników bez żadnych innych kompromisów. Oznacza to, że możesz uzyskać lepszą jakość obrazu, szczególnie przy słabym oświetleniu. Ponadto, ponieważ ich wbudowane soczewki nie muszą być tak cienkie, mogą mieć szersze, zmienne przysłony i dłuższe ogniskowe. Dlatego niektóre „superzoomy” typu „wskaż i zrób zdjęcie .” aparat Panasonic LUMIX FZ80 mieć szalone, 60-krotne powiększenie, podczas gdy iPhone walczy o uzyskanie 2x.

Plusy i minusy kamer typu „wyceluj i zrób zdjęcie”

Sony Point and Shoot Camera

Aparaty typu point-and-shoot mają różne zalety i wady w zależności od tego, jak na nie patrzysz.


Jeśli jesteś fotografem smartfonem, aparat typu „wskaż i zrób zdjęcie” może zaoferować obrazy o wyższej jakości, możliwość zbliżenia obiektu znacznie bliżej obiektu, większą kontrolę nad ustawieniami aparatu oraz, w zależności od modelu, przyjazny dla profesjonalistów funkcje, takie jak możliwość robienia zdjęć RAW.

Minusem jest to, że musisz nosić ze sobą inne urządzenie i przesyłać zdjęcia z aparatu, aby je edytować lub przesyłać do mediów społecznościowych. Być może będziesz musiał wydać kilkaset dolarów, aby uzyskać zdjęcia, które są zauważalnie lepsze niż to, co robisz telefonem w większości przypadków.

Czy warto kupić aparat typu „wyceluj i zrób zdjęcie”?ZWIĄZANE ZCzy warto kupić aparat typu „wyceluj i zrób zdjęcie”? Jeśli jesteś fotografem, który jest przyzwyczajony do korzystania z lustrzanki cyfrowej lub innego dużego aparatu, nowoczesne aparaty typu point-and-shoot mogą nadal wiele zaoferować. Czujniki 1″ w niektórych modelach z wyższej półki oferują jakość obrazu równą jakości lustrzanek cyfrowych klasy podstawowej, mimo że czujnik jest fizycznie mniejszy. Ponadto, w przeciwieństwie do większości aparatów bezlusterkowych, wiele aparatów typu point-and-shoot naprawdę mieści się w Twojej kieszeni. Jeśli lubisz fotografować „prawdziwym” aparatem, ale nie chcesz go nosić, są świetną opcją, zwłaszcza że ich wbudowane soczewki są na tyle wszechstronne, że mogą zastąpić wiele różnych.

Największym minusem jest oczywiście to, że trzeba kupić inny aparat. Istnieją również sytuacje, w których aparat typu point-and-shoot, bez względu na to, jak dobry, nie pasuje do lustrzanki cyfrowej lub aparatu bezlusterkowego. Na przykład nigdy nie będą tak zdolne do tworzenia rozmytych, wypełnionych bokeh tła.

Czy ten post był pomocny?