Skip to content

Co to jest kernel_task i dlaczego działa na moim Macu?

15 de lipiec de 2021
macbook air stand

Znalazłeś więc coś, co nazywa się „kernel_task” w Monitorze aktywności i chcesz wiedzieć, co to jest. Dobra wiadomość: to nic nikczemnego. To właściwie twój system operacyjny.

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy znalezione w Monitorze aktywności, takie jak hidd, mdsworker, zainstalowane i wiele innych. Nie wiesz, co to za usługi? Lepiej zacznij czytać!

„Jądro”, jeśli nie wiesz, jest rdzeniem każdego systemu operacyjnego, pomiędzy procesorem, pamięcią i innym sprzętem a uruchamianym oprogramowaniem. Kiedy włączasz komputer Mac, jądro jest pierwszą rzeczą, która się uruchamia i w zasadzie wszystko, co robisz na komputerze, w pewnym momencie przechodzi przez jądro. Activity Monitor umieszcza całą tę zróżnicowaną aktywność pod jednym banerem: kernel_task.

Jeśli Twój komputer nie działa wolno, nie martw się, że ten proces zajmuje dużo pamięci lub czasami zużywa cykle procesora: to normalne. Niewykorzystana pamięć to zmarnowana pamięć, więc kernel_task wykorzysta ją do działania na przykład w przypadku buforowania plików, a uruchomienie nowoczesnego systemu operacyjnego oznacza czasami użycie trochę mocy procesora.

Ale jeśli kernel_task stale używa większości zasobów systemowych, a Twój Mac jest naprawdę wolny, możesz mieć problem. Ponowne uruchomienie komputera Mac to jedyny sposób na ponowne uruchomienie jądra, a czasami rozwiąże to wszystkie problemy. Ale jeśli zachowanie będzie się powtarzać, oto trochę więcej informacji.

kernel_task udaje, że używa cykli procesora, aby zachować spokój

Jeśli robisz coś, co wymaga dużej mocy obliczeniowej — na przykład konwertujesz filmy 4K — możesz się zastanawiać, co trwa tak długo, i spojrzeć na Monitor aktywności. Często zobaczysz, że kernel_task zużywa dużo mocy procesora… moc, której wolisz, aby ta moc była wykorzystywana przez twój intensywny proces.


To zrozumiałe, jeśli jesteś sfrustrowany, ale okazuje się, że Twój system operacyjny robi to celowo, aby zapobiec przegrzaniu procesora. Cytować Strona wsparcia Apple:

Jedną z funkcji kernel_task jest pomoc w zarządzaniu temperaturą procesora przez zmniejszenie dostępności procesora dla procesów, które intensywnie go używają. Innymi słowy, kernel_task reaguje na warunki, które powodują, że procesor staje się zbyt gorący, nawet jeśli Twój Mac nie jest dla Ciebie gorący. Sama nie powoduje tych stanów. Gdy temperatura procesora spada, kernel_task automatycznie zmniejsza swoją aktywność.

Więc kernel_task nie jest naprawdę zużywa całą moc procesora: po prostu uniemożliwia intensywnemu procesowi korzystanie z niego, aby zapobiec przegrzaniu. Wszystko powinno wrócić do normy, gdy znajdziesz się poza strefą zagrożenia.

Jedną z aplikacji o złym nawyku zużywania dużej ilości procesora i monitowania o to jest Flash. Jeśli widzisz, że Flash lub karty przeglądarki zajmują dużo mocy procesora wraz z kernel_task, rozważ odinstalowanie lub całkowite wyłączenie Flasha, aby uniknąć problemu. Spowoduje to, że Flash nie będzie zużywał twojego procesora z różnymi błędami, a kernel_task nie będzie musiał chronić twojego procesora, aby było chłodno.

Uruchom komputer w trybie awaryjnym, aby rozwiązać problemy z jądrem

Jeśli zauważysz, że kernel_task zużywa dużo procesora lub pamięci, gdy nie robisz zbyt wiele, możesz mieć inny problem. Zwykle ma to związek z rozszerzeniami jądra innych firm, zwanymi „kexts” przez macOS. Te moduły, które są dostarczane ze sterownikami sprzętu i pewnym oprogramowaniem, i są bezpośrednio połączone z jądrem. Wadliwy kext może spowodować, że kernel_task zajmie nadmierne zasoby systemowe.

Aby to przetestować, uruchom komputer Mac w trybie awaryjnym, jednej z ukrytych opcji uruchamiania komputera Mac, o których powinien wiedzieć każdy użytkownik komputera Mac. Wyłącz komputer Mac, a następnie włącz go, przytrzymując klawisz Shift. Na ekranie logowania zobaczysz słowo „Bezpieczny rozruch”.

Co to jest kernel task i dlaczego dziala na moim Macu


Tryb awaryjny nie włącza kextów innych firm, więc jeśli Twój komputer Mac nie ma żadnych problemów w trybie awaryjnym, znalazłeś problem. Odinstaluj ostatnio zainstalowane oprogramowanie lub sterowniki innych firm i sprawdź, czy to pomoże.

1626331172 380 Co to jest kernel task i dlaczego dziala na moim Macu

Jeśli chcesz zagłębić się dalej, Etrecheck przeprowadza dziesiątki diagnostyki, w tym listę wszystkich zainstalowanych i uruchomionych kextów w twoim systemie. Odinstaluj wszystko, co Twoim zdaniem może powodować problem, i sprawdź, czy to go rozwiąże. Jeśli nie, być może będziesz musiał rozważyć wycieczkę do Apple Store lub przyjaznego lokalnego warsztatu Mac.

Kilka innych rzeczy do wypróbowania

Jeśli mimo wszystko nadal masz problem, możesz spróbować kilku rzeczy.

Czasami pomaga zresetowanie pamięci NVRAM na komputerze Mac. Rozważ przeskanowanie komputera Mac w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, które może być przyczyną problemu. Możesz także wykonać zwykłe czynności, aby przyspieszyć działanie komputera Mac, takie jak usuwanie niepotrzebnych elementów startowych i zwalnianie miejsca na dysku twardym.

Jeśli nic nie pomaga, czasami musisz przestać marnować czas i ponownie zainstalować macOS od zera. Oczywiście powinna to być ostateczność, ale ważne jest, aby wiedzieć, kiedy jesteś bity.

Kredyt zdjęciowy: Mateusz Pearce

Czy ten post był pomocny?