Skip to content

Co to jest LockApp.exe w systemie Windows 10?

15 de lipiec de 2021
img 5b9c0cd207d84 1024x469 1

Możesz zobaczyć proces o nazwie LockApp.exe działający na twoim komputerze. To normalne. LockApp.exe jest częścią systemu operacyjnego Windows 10 i odpowiada za wyświetlanie ekranu blokady.

Ten artykuł jest częścią naszej ciągłej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, takie jak Runtime Broker, svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych. Nie wiesz, czym są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Co to jest LockApp.exe?

W szczególności LockApp.exe pokazuje nakładkę ekranu blokady, która pojawia się przed zalogowaniem się do komputera. Ten ekran pokazuje ładny obraz tła, godzinę i datę oraz wszelkie inne elementy „szybkiego statusu”, które wybrałeś do wyświetlenia na ekranie blokady. Na przykład możesz tutaj wyświetlić prognozę pogody lub informacje o nowych wiadomościach e-mail.

Proces LockApp.exe wyświetla ten ekran i wszystkie informacje na nim.

Co to jest LockAppexe w systemie Windows 10

Ten proces przez większość czasu nie wykonuje żadnej pracy. Robi coś tylko wtedy, gdy jesteś na ekranie blokady. Pojawia się, gdy logujesz się do komputera lub jeśli blokujesz komputer, klikając opcję „Zablokuj” w menu Start lub naciskając Windows + L. Zawiesza się i przestaje działać po zalogowaniu.


W rzeczywistości mogliśmy uzyskać tylko zrzut ekranu LockApp.exe działającego na karcie Procesy w Menedżerze zadań, używając sztuczki do uruchamiania programów na ekranie logowania do systemu Windows. Zazwyczaj nie zobaczysz go w ogóle na tej liście, chociaż niektóre narzędzia systemowe mogą poinformować Cię, że LockApp.exe jest uruchomiony na Twoim komputerze.

1626339728 16 Co to jest LockAppexe w systemie Windows 10

Czy wykorzystuje dużo zasobów systemowych?

Aplikacja blokady nie zużywa dużo zasobów systemowych. Jeśli narzędzie systemowe informuje, że działało przez długi czas, oznacza to, że Twój komputer był zablokowany i wybudzony przez długi czas. Komputer siedział na ekranie blokady, więc LockApp.exe był uruchomiony. A po zalogowaniu się na komputerze aplikacja blokująca automatycznie się zawiesza.

Zauważyliśmy, że aplikacja blokady używała tylko 10-12 MB pamięci na ekranie blokady. Użycie procesora było bardzo niskie, ponieważ aplikacja nie musi wiele robić. Po zalogowaniu LockApp.exe zawiesił się i używał tylko niewielkiej ilości pamięci o wartości 48 KB. Zobaczysz te informacje na karcie Szczegóły w Menedżerze zadań.

Ten proces ma być lekki i mały. Jeśli wydaje się, że zużywa dużo procesora, pamięci lub innych zasobów, napotkałeś poważny błąd w systemie Windows. To nie powinno się zdarzyć.

1626339728 177 Co to jest LockAppexe w systemie Windows 10

Czy mogę to wyłączyć?

Możesz wyłączyć aplikację blokady, jeśli chcesz. Spowoduje to usunięcie ekranu blokady z systemu Windows. Innymi słowy, po uruchomieniu, wybudzeniu lub zablokowaniu komputera zobaczysz zwykły monit logowania bez pierwszego pustego ekranu blokady.

Użyj tego hackowania rejestru, aby wyłączyć ekran blokady w systemie Windows 10. Eksperymentowaliśmy ze zmianą nazw plików aplikacji blokującej, aby uniemożliwić jej uruchomienie przez system Windows, ale hack rejestru działa znacznie lepiej. Testowaliśmy to ostatnio Aktualizacja systemu Windows 10 z kwietnia 2018 r..


Wyłączenie aplikacji blokującej nie pozwoli zaoszczędzić zauważalnej ilości zasobów komputera. Pozwoli ci to nieco szybciej zalogować się do komputera, ale nie zobaczysz już tego ekranu blokady. Na ekranie logowania nadal będzie widoczny typowy obraz tła.

1626339728 399 Co to jest LockAppexe w systemie Windows 10

Czy to wirus?

Nie widzieliśmy żadnych zgłoszeń wirusów lub innego złośliwego oprogramowania podszywającego się pod proces LockApp.exe, chociaż zawsze jest to możliwe. Złośliwe programy lubią imitować legalne procesy systemowe, aby się w nich wtopić.

Aby sprawdzić proces LockApp.exe, otwórz Menedżera zadań, kliknij kartę Szczegóły i zlokalizuj LockApp.exe na liście. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz lokalizację pliku”.

1626339728 590 Co to jest LockAppexe w systemie Windows 10

System Windows otworzy okno Eksploratora plików. Powinien pokazać plik LockApp.exe w następującym folderze, w którym zwykle się znajduje:

C:WindowsSystemAppsMicrosoft.LockApp_cw5n1h2txyewy

Jest okej. Ten plik jest częścią systemu Windows 10 i właśnie tam można go znaleźć.

1626339728 99 Co to jest LockAppexe w systemie Windows 10

Jeśli plik LockApp.exe znajduje się w innym folderze, na komputerze może działać złośliwe oprogramowanie. Zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą preferowanego programu antywirusowego, jeśli podejrzewasz, że na komputerze może znajdować się coś złego.

Czy ten post był pomocny?