Skip to content

Co to jest luz i dlaczego ludzie go kochają?

22 de lipiec de 2021
slack logo

Slack to aplikacja do czatowania w miejscu pracy, która jest tak popularna, że ​​firma, która jest jej właścicielem, została wyceniona na ponad 20 miliardów dolarów. Prawdopodobnie widziałeś o tym w wiadomościach. Jeśli jeszcze go nie używałeś, oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest luz?

Luźny to narzędzie komunikacji w miejscu pracy, „jedno miejsce dla wiadomości, narzędzia i pliki”. Oznacza to, że Slack to system wiadomości błyskawicznych z wieloma dodatkami do innych narzędzi w miejscu pracy. Dodatki nie są jednak konieczne do korzystania ze Slacka, ponieważ główna funkcjonalność polega na rozmawianiu z innymi ludźmi. W Slacku dostępne są dwie metody rozmowy: kanały (czat grupowy) i wiadomość docelowalub DM (czat między osobami). Rzućmy okiem na interfejs użytkownika.

Interfejs Slack z nazwą instancji, listą kanałów i DM oraz oknem czatu

W Slacku należy zwrócić uwagę na cztery główne rzeczy:

  1. Nazwa instancji Slack.
  2. Lista kanałów, których jesteś członkiem.
  3. Lista osób, do których prowadziłeś bezpośrednie wiadomości.
  4. Okno czatu.

Gdy klient chce zacząć korzystać ze Slacka, wybiera nazwę dla swojego Slack instancja. Staje się to następnie częścią unikalnego adresu URL. Tak więc, jeśli Wile E. Coyote chce utworzyć instancję Slack dla ACME Slingshots, jego instancją Slack będzie https://acmeslingshot.slack.com/. Wile E. może wtedy zaprosić każdego, kogo chce, aby został członkiem jego instancji Slack.

Kanały w Slack mogą być publiczne, co oznacza, że ​​każdy członek może zobaczyć ten kanał i do niego dołączyć, lub prywatne, co oznacza, że ​​tylko członkowie tego kanału mogą go zobaczyć lub zaprosić innych do dołączenia. Czaty są zawsze prywatne, chociaż mogą obejmować do 8 osób.


Okno czatu to miejsce, w którym odbywa się cała rzeczywista komunikacja. Możesz czytać dowolne odpowiedzi na wiadomości, używać reakcji emoji, dodawać gify, przeglądać kanały RSS, ustawiać przypomnienia, otrzymywać powiadomienia o dodatkach i różne inne dzwonki i gwizdki. Ale przede wszystkim tutaj rozmawiasz z ludźmi.

Co jest takiego wspaniałego w luzie?

Kiedy pojawił się Slack, na rynku nie było prawdziwych konkurentów. Nie oznacza to, że nie było innych aplikacji do czatu, ale Slack połączył intuicyjny interfejs użytkownika z wiadomościami grupowymi i międzyosobowymi. Pozwala również firmom mieć kontrolę nad tym, kto może z niego korzystać za pośrednictwem systemu zaproszeń. Inne narzędzia mogłyby zrobić to samo, ale bez tej samej użyteczności (Ognisko, teraz BaseCamp, był oczywisty). Żaden z tradycyjnych dostawców (Microsoft, Apple, IBM, Sun itd.) nie miał niczego porównywalnego ze Slackiem.

Ten brak wielkości korporacyjnej również był zaletą. Slack był na tyle mały, że był responsywny i szybki, jeśli chodzi o dodawanie nowych funkcji, takich jak reakcje emoji (świetne dla użytkowników) i uwierzytelnianie dwuskładnikowe (świetne dla administratorów). Dla niektórych użytkowników fakt, że Slack nie był należący do dużego tradycyjnego sprzedawcy był wystarczający, ale to nie wyjaśnia, dlaczego Slack jest tak popularny.

Slack naprawdę dobrze robi dwie rzeczy: projektuje i rozumie potrzeby swoich użytkowników. Te bliźniacze filary są podstawą większości dobrych produktów, ale są zaskakująco trudne do wykonania, jak udowodni wiele nieudanych aplikacji. Wstępny projekt został stworzony przez założyciela Slacka, Stewarta Butterfielda (tego samego, który był współzałożycielem Flickr na początku 2000 roku) i jego zespół, a następnie przekazany stronie trzeciej o nazwie MetaLab na polski. Andrew Wilkinson z MetaLab wyjaśnił:

„Aby zwrócić na siebie uwagę na zatłoczonym rynku, musieliśmy znaleźć sposób na przyciągnięcie uwagi ludzi. Większość oprogramowania dla przedsiębiorstw wygląda jak tani garnitur na bal z lat 70. — wszędzie wyciszone błękity i szarości — więc, zaczynając od logo, sprawiliśmy, że Slack wyglądał, jakby wystrzeliła armata konfetti. Wszędzie elektryzujący błękit, żółcie, fiolety i zielenie. Nadaliśmy mu kolorystykę gry wideo, a nie produkt do współpracy w przedsiębiorstwie… żywe kolory, zaokrąglony krój pisma bezszeryfowego, przyjazne ikony oraz wszędzie uśmiechnięte twarze i emotikony”.

W tym samym artykule Wilkinson mówi o tym, jak dobrze zbudowany Slack czuje się, gdy go używasz — co robi — i jak treść, taka jak ładowanie wiadomości, jest nieformalna i często dość zabawna, podsumowując: „To ten sam korporacyjny klient czatu pod spodem , ale jest zabawny, zabawny w użyciu, a wszystko to razem sprawia, że ​​czujesz się jak postać w twoim życiu”.

Kiedy spojrzysz na elementy, które składają się na Slack, łatwość użytkowania i niezawodność wyróżniają się. To łatwe dla użytkownicy nietechniczni do odebrania, zwłaszcza w porównaniu z innymi narzędziami do czatu grupowego, takimi jak Basecamp czy Microsoft Teams. Możesz także uruchomić własną instancję Slack za darmo, nawet do użytku osobistego. A jeśli nie podoba ci się wygląd „armatki konfetti”, łatwo zmienić kolory.


Ale dobry projekt na niewiele się przyda, jeśli nie ma funkcjonalności. Czat jest stosunkowo łatwy do wykonania, dlatego większość aplikacji do czatu stosuje ten sam podstawowy format: okno do przeglądania rozmowy i miejsce do pisania, pod lub z boku. Tutaj w grę wchodzi dbałość Slacka o wymagania swoich użytkowników. Zamiast wymyślać na nowo koło czatu, skupili się na tym, czego ludzie chcieli od aplikacji do czatu, wykraczając poza podstawowy wymóg wysyłania do siebie wiadomości.

Jednym z najbardziej widocznych punktów sprzedaży Slacka było to, że prywatne kanały i wiadomości DM nie mogły być odczytywane przez administratorów Slacka bez otwartej zgody członków lub wiadomości wysyłanej do wszystkich użytkowników z informacją, że nastąpił eksport wiadomości. Dało to użytkownikom poczucie prywatności i bezpieczeństwa, którego nie zapewniały inne produkty (zwłaszcza poczta e-mail).

Dzięki przede wszystkim Przepisy RODO które weszły w życie w Europie w 2018 r., jednak uległo to zmianie — administratorzy na wyższych poziomach mogą dokonać pełnego eksportu bez informowania swoich użytkowników. To pokazuje, jak bardzo wielu użytkowników cenił oryginalne ustawienia prywatności, dobry pokaz tego, jak – jeśli nie jest ograniczony przepisami – Slack rozumie, czego chcą jego użytkownicy.

Zrozumienie to zdobywają głównie dzięki: używanie produktu samodzielnie na co dzień:

“[W]W murach centrali Slack w San Francisco zespół projektowy może testować różne scenariusze użytkowników we własnych działach. Każdy dział działa jak mikrokosmos większej bazy klientów. Na przykład projektanci mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak ulepszyć Slack dla zespołów finansowych, obserwując i zbierając informacje zwrotne od własnego działu finansowego”.

Jak mówi jeden z projektantów produktów w tym samym artykule: „Opinie użytkowników regularnie napływają również spoza firmy, a wszyscy służą cotygodniową zmianą wsparcia, aby lepiej wczuć się w klientów”.

Ile znasz firm, w których każdy musi pracować regularnie na zmianę, aby upewnić się, że rozumieją problemy klientów?


Slack zdecydował się również na wczesnym etapie rozwoju ekosystemu integracji aplikacji. Użytkownicy mogą zintegrować prawie każdą aplikację, jaką chcą, od narzędzi programistycznych, takich jak GitHub, Jenkins i StackOverflow, po narzędzia biznesowe, takie jak Google Analytics, ServiceNow, MailChimp lub SalesForce. Tam sąponad 1500 aplikacjiSlack może się zintegrować, więc jeśli nie może zrobić czegoś, czego potrzebujesz, prawdopodobnie istnieje aplikacja, która może to zrobić. Dzięki temu Slack staje się potężną aplikacją koncentratora, którą użytkownicy mogą otwierać na jednym ekranie podczas pracy na innym. Zasadniczo Slack stał się punktem kompleksowej obsługi dla wielu użytkowników.

Bliźniacze filary projektowania i zrozumienie potrzeb użytkowników sprawiły, że Slack stał się popularny. Ta ankieta podaje dobry podział tego, co użytkownicy myślą o Slacku, a wyniki są prawie ogólnie pozytywne.

Slack jest tak popularny, że Atlassian — miliardowy australijski gigant stojący za odnoszącymi sukcesy aplikacjami biurowymi, takimi jak Jira i Confluence — przyznał się do porażki w 2018 roku i sprzedał swoje dwa wysiłki w aplikacji do czatu, HipChat i Stride, aż po Slack — bazę użytkowników i tak dalej.

W chwili pisania tego tekstu istnieje ankieta, która twierdzi, że Microsoft Teams jest bardziej popularny niż Slack. Ta ankieta została przeprowadzona przez partnera Microsoft i opiera się na liczbie firm korzystających z każdego narzędzia, a nie na preferencjach użytkowników. Office 365 to zdecydowanienajczęściej używane oprogramowanie w świecie biznesu, a usługa Teams jest do niego dołączona. W związku z tym więcej firm korzysta z usługi Teams tylko dlatego, że jest dla nich dostępna w ramach subskrypcji korporacyjnej.

Ile kosztuje luz?

Możesz uruchomić Slacka zawolny, ale ten plan umożliwia dostęp tylko do 10 000 najnowszych wiadomości. Ma inne ograniczenia, w tym tylko dziesięć integracji, brak gości jednokanałowych lub wielokanałowych oraz ograniczone funkcje administracyjne.

Gdy już jesteś na pokładzie, Slack jest dość drogi, jeśli chcesz mieć edycję Plus. Ta warstwa zapewnia takie rzeczy, jak jednokrotne logowanie i eksport zgodności, które są niezbędne dla każdej firmy o przyzwoitej wielkości. Jak drogo? Około 12 USD za użytkownika miesięcznie, jeśli płacisz rocznie, lub 15 USD za użytkownika miesięcznie, jeśli płacisz miesięcznie. Jeśli masz 1000 użytkowników i płacisz rocznie, to 144 000 USD. Nie mówimy, że to nie jest tego warte, ale to spory kawałek zmiany.


W ramach subskrypcji dostajesz wiele rzeczy, ale jedną z nich nie jest możliwość hostowania własnych danych. Wszystkie dane są przechowywane na serwerach Slacka, które w rzeczywistości są serwerami Amazona, ponieważ Slack działa na AWS. Częściowo dlatego Microsoft umieścił Slacka na swojej wewnętrznej liście „odradzanych” aplikacji.; nie tylko Slack jest jednym z Microsoftoficjalni konkurenci (i nawzajem), ale Microsoft Azure idzie łeb w łeb z Amazon Web Services na wielomiliardowym rynku usług w chmurze. Jest to mało prawdopodobne, aby był to konkretny problem dla Twojej firmy, ale w zależności od jurysdykcji prawnej, wymagań dotyczących zgodności lub zasad przetwarzania danych, posiadanie danych w AWS korzystanie z narzędzia innej firmy może być niedopuszczalne.

Czego nie lubić?

Jeśli Twoja firma może przełknąć koszty i nie ma nic przeciwko braku kontroli nad swoimi danymi, nadal istnieje kilka problemów z samą aplikacją. Na przykład decentralizacja Slacka daje użytkownikom kontrolę nad tym, które kanały są tworzone, co jest świetne, dopóki nie uświadomisz sobie, że musisz sprawdzać dwa tuziny kanałów dziennie – częściowo po to, aby uspokoić FOMO, a częściowo dlatego, że musisz wiedzieć, co się dzieje. Ma to negatywny wpływ naniektórzy użytkownicy, i łatwo zrozumieć, dlaczego coraz częściej ludzie uważają Slack za wysysacza czasu, a nie produktywne narzędzie. Jeśli to ty, ty mogą wybierz na chwilę wyłączyć Slack.

Poważniejszym problemem jest jednak to, że Slack nie ma funkcji wyciszania ani blokowania:

„Abstrakcyjnie, ma to sens: Slack postrzega siebie jako narzędzie organizacyjne, które jest używane w miejscach pracy. Tak więc polityka miejsca pracy i sposób, w jaki to miejsce pracy radzi sobie z nękaniem, to sposób, w jaki należy postępować z nękaniem na Slacku.

Jeśli na pierwszy rzut oka to wymaganie wydaje się dziwne i czujesz, że stanowisko Slacka ma sens, prawdopodobnie nigdy nie spotkałeś się z niechcianą uwagą kogoś, kto po prostu nie zostawi cię w spokoju. Z tego samego artykułu:

„Moja przyjaciółka miała niewygodne interakcje ze współpracowniczką przez Slack — platformę, z której musi korzystać przez wiele godzin dziennie, aby wykonywać swoją pracę. Dlatego nie mogła go ignorować za każdym razem, gdy wysyłał do niej wiadomości, mimo że często pochodziły one od jej napastnika. Ponieważ nie może wyciszyć osoby, byłaby zmuszona widzieć jego nieodpowiednie wiadomości za każdym razem, gdy pojawiało się to małe czerwone powiadomienie.

Bez względu na to, jak firma powinna postępować z pracownikami nękającymi innych pracowników, nie jest w porządku, że ludzie czują się nieswojo podczas korzystania ze Slacka, ponieważ brakuje mu tej podstawowej funkcjonalności.

Czy polecamy Slack?

Bardzo lubimy Slacka w How-To Geek – sami go używamy! Nie jest idealny i są rzeczy, które moglibyśmy zmienić, ale ogólnie jest dobrze zaprojektowany i przyjazny dla użytkownika. Ponadto — jeśli nie zależy Ci na przechowywaniu wszystkich wiadomości lub posiadaniu zabawek dla firm — to nic nie kosztuje!


Polecamystworzyć przestrzeń do pracy i poeksperymentuj ze Slackiem, aby sprawdzić, czy odpowiada on Twoim potrzebom.

Czy ten post był pomocny?