Skip to content

Co to jest Menedżer okien pulpitu (dwm.exe) i dlaczego działa?

4 de sierpień de 2021
dwm top 650x296

Bez wątpienia czytasz ten artykuł, ponieważ natknąłeś się na proces Menedżera okien pulpitu i zastanawiasz się, co to jest. Mamy odpowiedź.

Proces Menedżera okien pulpitu (dwm.exe) łączy wyświetlanie okien aplikacji przed narysowaniem ich na ekranie. Dzięki temu system Windows może dodawać efekty, takie jak przezroczystość i miniatury na żywo na pasku zadań. Ten proces jest istotną częścią systemu Windows, której nie można zapobiec.

Ten artykuł jest częścią naszej bieżącej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, takie jakctfmon.exe,mDNSResponder.exe, conhost.exe, rundll32.exe,Adobe_Updater.exe i wiele innych.Nie wiesz, co to za usługi? Lepiej zacznij czytać!

Czym więc jest Menedżer okien pulpitu?

Desktop Window Manager (dwm.exe) to menedżer okien do komponowania, który renderuje wszystkie te ładne efekty w systemie Windows: przezroczyste okna, miniatury paska zadań na żywo, Flip3D, a nawet obsługę monitora o wysokiej rozdzielczości.

1628076362 993 Co to jest Menedzer okien pulpitu dwmexe i dlaczego dziala

Zamiast aplikacji rysujących ekrany bezpośrednio na ekranie, aplikacje zapisują obraz swojego okna w określonym miejscu w pamięci. Następnie system Windows tworzy jeden „złożony” widok wszystkich okien na ekranie przed wysłaniem go do monitora. Ponieważ system Windows komponuje i wyświetla zawartość każdego okna, może dodawać efekty, takie jak przezroczystość i animacje okien, podczas nakładania warstw na okna do wyświetlania.

Czy mogę wyłączyć Menedżera okien pulpitu?

Nie, nie możesz. W czasach Vista, Desktop Window Manager był kontrolowany za pomocą usługi, którą można było wyłączyć, a tym samym wyłączyć wszystkie efekty wizualne. Począwszy od systemu Windows 7, Desktop Window Manager stał się bardziej integralną częścią systemu Windows, co jest niezbędne do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika. Ta integracja pogłębiła się jeszcze bardziej w Windows 8 i 10.


Dobrą wiadomością jest to, że Desktop Window Manager znacznie lepiej zarządza zasobami i nie powinieneś tak naprawdę potrzebować aby go wyłączyć.

Co mogę zrobić, jeśli zużywa pamięć RAM i procesor?

Menedżer okien pulpitu powinien wykorzystywać dość minimalne zasoby. Na przykład w moim systemie mam uruchomionych pół tuzina aktywnych aplikacji, w tym Chrome, w którym jest otwartych kilkanaście kart. Nawet wtedy Desktop Windows Manager zużywa nieco mniej niż 1% procesora i około 60 MB pamięci RAM. To dość typowe obciążenie. Rzadko powinieneś widzieć, jak pełza znacznie wyżej, a nawet jeśli od czasu do czasu rośnie, powinien szybko się uspokoić.

1628076362 511 Co to jest Menedzer okien pulpitu dwmexe i dlaczego dziala

Jeśli widzisz, że Menedżer okien pulpitu zużywa więcej pamięci RAM lub procesora, niż myślisz, że powinien, możesz spróbować kilku rzeczy:

  • Upewnij się, że masz zaktualizowane sterowniki sprzętu, zwłaszcza sterowniki karty graficznej lub zintegrowanej karty graficznej. Menedżer okien pulpitu odciąża procesor graficzny, aby zmniejszyć obciążenie procesora.
  • Sprawdź komputer pod kątem złośliwego oprogramowania. Wiadomo, że niektóre typy złośliwego oprogramowania powodują problemy z Menedżerem okien pulpitu.

To są dobre miejsca na początek.

Czy ten proces może być wirusem?

Sam proces Menedżera okien pulpitu jest oficjalnym składnikiem systemu Windows. Chociaż możliwe jest, że wirus zastąpił prawdziwy proces własnym plikiem wykonywalnym, jest to bardzo mało prawdopodobne. Jeśli chcesz mieć pewność, możesz sprawdzić podstawową lokalizację pliku procesu. W Menedżerze zadań kliknij prawym przyciskiem myszy proces Menedżera okien pulpitu i wybierz opcję „Otwórz lokalizację pliku”.

1628076362 606 Co to jest Menedzer okien pulpitu dwmexe i dlaczego dziala

Jeśli plik jest przechowywany w folderze WindowsSystem32, możesz być prawie pewien, że nie masz do czynienia z wirusem.

1628076362 69 Co to jest Menedzer okien pulpitu dwmexe i dlaczego dziala

To powiedziawszy, jeśli nadal chcesz mieć trochę więcej spokoju, zawsze możesz skanować w poszukiwaniu wirusów za pomocą preferowanego skanera antywirusowego. Lepiej dmuchać na zimne!

Czy ten post był pomocny?