Skip to content

Co to jest Microsoft Flow?

27 de lipiec de 2021
Image 2

W ramach nacisku firmy Microsoft na aplikacje w chmurze i aplikacje mobilne zainwestowali w kilka dodatków tylko w chmurze do starych znanych aplikacji pakietu Office. Jednym z nich jest Flow, system oparty na wyzwalaczach do tworzenia zautomatyzowanych przepływów pracy.

Co robi Flow?

Jeśli jesteś osobą, która regularnie czyta How-To Geek, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z dążenia do osobistej produktywności, które szaleje przez prawie całe tysiąclecie. Flow to próba Microsoftu, aby zapewnić Ci rodzaj automatyzacji powiadomień, alertów, gromadzenia danych i komunikacji, która pomoże Ci spędzać mniej czasu na nudnej, ale niezbędnej pracy administratora, a więcej na interesujących (i produktywnych) rzeczach.

Pomyśl o Flow jako IFTTT, ale z nastawieniem na biuro, a nie na IoT czy sprzęt.

Strona główna Flow

Flow umożliwia tworzenie „przepływów” (skrót od „przepływów pracy”) opartych na zdarzeniach wyzwalających. Na przykład możesz utworzyć przepływ, który będzie regularnie pobierał odpowiedzi na kwestionariusz Microsoft Forms do Dropbox lub publikował wiadomość w kanale Slack, jeśli kompilacja programu Visual Studio nie powiedzie się.

Czy każdy może z niego korzystać?

Każdy może korzystać z Flow, jeśli zarejestruje bezpłatne konto Microsoft. Osoby z subskrypcją Office 365 mogą również korzystać z Flow, ale uzyskują one taką samą funkcjonalność, jak osoby z bezpłatnym kontem Microsoft.


Flow jest również dostarczany z biznesowymi wersjami Office 365 i Dynamics 365, ale różne poziomy subskrypcji otrzymują różne wersje Flow, które pasują do płatnych i bezpłatnych kont. To trochę zagmatwane, ale możesz sprawdzić szczegóły na Strona z cenami firmy Microsoft.

Możesz również zapłacić za konto Flow, jeśli planujesz używać więcej niż pozwala na to darmowe konto. Istnieją trzy plany cenowe:

  • Flow Free: Bezpłatny plan umożliwia tworzenie nieograniczonej liczby przepływów, ale otrzymujesz tylko 750 przebiegów miesięcznie, a kontrole odbywają się co 15 minut.
  • Plan przepływu 1: Ten plan kosztuje 5 USD miesięcznie. Otrzymujesz 4500 uruchomień miesięcznie, a kontrole odbywają się co trzy minuty. Otrzymasz również kilka łączników premium do usług takich jak MailChimp i Salesforce.
  • Plan przepływu 2: Ten plan kosztuje 15 USD miesięcznie. Otrzymujesz 15 000 uruchomień miesięcznie, a kontrole odbywają się co minutę. Otrzymujesz te same łączniki premium, które zapewnia Flow Plan 1, a także uzyskujesz dostęp do ustawień zasad organizacji i kilku przepływów procesów biznesowych.

Możesz zapisać się na darmowy okres próbny przez 90 dni do jednego z płatnych planów, który powinien być wystarczająco długi, aby dowiedzieć się, czy warto wyłuskać pieniądze.

Co mogę zrobić z Flow?

Flow polega na usunięciu irytujących zadań, które komputer może za Ciebie wykonywać. Może to być tak proste, jak otrzymanie alertu e-mail, gdy ktoś zmodyfikuje plik w Dropbox, lub tak złożone, jak wieloetapowy przepływ pracy z zatwierdzeniami, alertami i powiadomieniami opartymi na analizie danych w czasie rzeczywistym w usłudze Power BI.

Możesz stworzyć trzy główne typy przepływu:

  • Zautomatyzowane:Aflow uruchamiany automatycznie przez zdarzenie, takie jak przybycie e-maila lub zmiana pliku.
  • Przycisk:Aflow wyzwalany ręcznie przez naciśnięcie przycisku.
  • Zaplanowany:Przepływ działający w określonym czasie, jednorazowo lub jako akcja cykliczna.

Użytkownicy korporacyjni korzystający z płatnego planu mają również dostęp do przepływów procesów biznesowych, które prowadzą personel przez etapy wprowadzania danych, z możliwością wyzwalania dalszych przepływów na podstawie danych.

Często trudno jest wymyślić sposoby korzystania z tego rodzaju narzędzia, więc firma Microsoft udostępniła dużą liczbę szablonów, z których można wybierać, niektóre z nich przeznaczone do konkretnych sytuacji (produktywność, sprzedaż, tworzenie oprogramowania itp.) oraz reszta z nich za pomocą specjalnych złączy. Łącznik to łącze między Flow a inną aplikacją.

Niektóre przykładowe szablony Flow


Istnieją łączniki dla dużej liczby aplikacji, w tym każdej aplikacji Microsoft z interfejsem SAAS (w tym GitHub), wraz z łącznikami dla Slack, Dropbox, Gmail, MailChimp, Jira, Twitter, BaseCamp i dziesiątki więcej. Niektóre z nich są dostępne tylko dla klientów premium (tj. płatnych), ale większość z nich to usługi korporacyjne, takie jak BitBucket i Salesforce, których nie potrzebujesz jako użytkownik osobisty. Istnieją również złącza dla protokołów takich jak FTP i RSS. W chwili pisania tego tekstu istnieją konektory dla 323 aplikacji i protokołów i można Napisz swoje własne jeśli potrzebujesz innego.

Kilka przykładowych złączy

Czy przepływ jest lepszy niż IFTTT?

Odpowiedź na to zależy od tego, czego od nich potrzebujesz. Flow jest bardziej skoncentrowany na przedsiębiorstwie i oprogramowaniu; IFTTT jest bardziej skoncentrowany na użytkowniku i IoT. Jeśli chcesz, aby światła włączały się w odpowiedzi na wiadomość Slack, IFTTT jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz, aby lista programu SharePoint była aktualizowana za każdym razem, gdy ktoś odpowie na utworzoną przez Ciebie ankietę, Flow jest lepszą opcją. Oboje są dobrzy w tym, co robią, a do niektórych zadań możesz z radością użyć obu.

Czy ten post był pomocny?