Skip to content

Co to jest neutralność sieci?

25 de lipiec de 2021
14547304209 31e588a6ae o

Neutralność sieci to jedna z największych debat politycznych w Internecie i rząd przegłosował oficjalne zniesienie przepisów dotyczących neutralności sieci. Oto czym jest neutralność sieci i jak wpływa na Ciebie.

Krótko mówiąc, „neutralność sieci” odnosi się do zasady, że cały ruch internetowy powinien być traktowany równo, bez dyskryminacji. Neutralność sieci mówi, że dostawcy usług internetowych powinni przesyłać dane, nie dając pierwszeństwa niektórym firmom lub rodzajom danych. Przeciwnicy twierdzą, że rząd nie powinien regulować sposobu prowadzenia działalności przez dostawców Internetu.

Jak obecnie działa Internet

1627224682 232 Co to jest neutralnosc sieci

W ramach neutralności sieci dostawcy Internetu nie mogą preferencyjnie traktować niektórych rodzajów danych. Niezależnie od tego, czy uzyskujesz dostęp do How-To Geek, Google, czy też do niewielkiej witryny działającej na współdzielonym hostingu, Twój dostawca usług internetowych traktuje te połączenia równo, wysyłając dane z tą samą prędkością.

W większości tak zawsze działał internet, a zasady te były egzekwowane dzięki uchwalonemu w ostatnich latach zbiorowi przepisów dotyczących neutralności sieci. Dostawcy Internetu są obecnie klasyfikowani jako „operatorzy zwykli”, co zasadniczo sprawia, że ​​podlegają tym samym regulacjom, co inne media, takie jak przewodowe linie telefoniczne. W rezultacie rząd może wkroczyć i powiedzieć „nie, nie możesz tego zrobić”, jeśli zostanie pokazane, że dostawca Internetu preferencyjnie traktuje niektóre rodzaje ruchu.

Na przykład w 2012 roku Abonenci AT&T nie mogli korzystać z FaceTime na swoich iPhone’ach chyba że dokonają aktualizacji do jednego z nowszych, droższych planów udostępniania danych AT&T. Mimo że FaceTime działał dobrze w starszych planach, AT&T chciał, aby ludzie płacili więcej za swoją usługę, więc zablokowali FaceTime na wszystkim oprócz Wi-Fi. Byłoby to sprzeczne z dzisiejszymi zasadami neutralności sieci, a FCC mogłaby interweniować i zmusić AT&T do równego traktowania tych danych, bez względu na to, z jakiego planu danych korzysta dana osoba.


Konsekwencje tego są liczne. Wyobraź sobie, że Comcast spowolnił Netflix, abyś był bardziej skuszony do subskrybowania własnych usług przesyłania strumieniowego NBC lub Xfinity firmy Comcast. Mogą zmusić Netflix (lub Ciebie) do płacenia im więcej pieniędzy, aby strumienie Netflix były szybsze i miały wyższą jakość. Są to rzeczy, na które dostawcy Internetu mogliby robić, gdyby nie istniały przepisy dotyczące neutralności sieci.

Dlaczego neutralność sieci jest w wiadomościach

Nie wszyscy jednak zgodzili się z tymi przepisami. Przeciwnicy twierdzą, że dostawcy internetu to prywatne firmy, którym należy pozwolić działać tak, jak chcą – w końcu, jeśli ci się to nie podoba, możesz przenieść się do innego dostawcy internetu (o ile inny jest oferowany w Twojej okolicy, co jest nie zawsze tak jest).

Wiele z tych przepisów dotyczących neutralności sieci zostało uchwalonych w ciągu ostatnich kilku lat, ale podobnie jak w przypadku wszystkiego w rządzie, przeciwnicy zawsze szukają sposobów na ich zlikwidowanie. FCC niedawno zagłosowało za uchyleniem tych przepisów dotyczących neutralności sieci, które teraz pozwolą dostawcom Internetu na dostosowanie ruchu według własnego uznania.

Debata: Czy należy regulować neutralność sieci?

1627224682 722 Co to jest neutralnosc sieci

Wiele argumentów dotyczących neutralności sieci nie sprowadza się do tego, czy neutralność sieci jest dobra sama w sobie, ale do tego, czy regulacje rządowe są konieczne, aby ją zachować, czy też są one szkodliwe dla przyszłych innowacji.

Duże firmy internetowe, takie jak Google i Microsoft, wraz z grupami rzeczników konsumentów, zwykle popierają neutralność sieci, argumentując, że dostawcy usług internetowych nie powinni być w stanie dyskryminować niektórych rodzajów połączeń i treści. Duże firmy telekomunikacyjne, wraz ze zwykłymi antyrządowymi grupami interesu-regulacji, zwykle sprzeciwiają się neutralności sieci, argumentując, że rządy nie powinny mówić dostawcom usług internetowych, jak obsługiwać ich sieci, i że może to hamować innowacje.

Niezależnie od tego, czy popierasz neutralność sieci, czy uważasz, że rząd nie powinien ustanawiać przepisów, jasne jest, że „neutralność sieci” była sposobem, w jaki do tej pory działał Internet. Możliwe, że bez regulacji dotyczących neutralności sieci Internet zmieniłby się tylko w niewielkim stopniu, ale może też zmienić się w dużym stopniu. Prawdziwym problemem jest brak konkurencji: jeśli nie masz innego dostawcy Internetu w swojej okolicy, do którego mógłbyś się przełączyć, firmy internetowe nie są zachęcane do dbania o to, czego chcesz.


Źródło obrazu: Fundusz akcji bezpłatnej prasy na Flickr, KIUI na Flickr, Thomas Belknap na Flickr

Czy ten post był pomocny?