Skip to content

Co to jest obliczanie mgły?

25 de lipiec de 2021
whatisfogcomputing00

Do tej pory większość ludzi jest więcej niż zaznajomiona z koncepcją Cloud Computing, ale co z nową koncepcją określaną jako Fog Computing? W dzisiejszym poście z pytaniami i odpowiedziami przyjrzymy się tej nowej koncepcji i tym, jak różni się ona od Cloud Computing.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Papierowa ściana.

Pytanie

Czytnik SuperUser user1306322 chce wiedzieć, czym jest przetwarzanie mgły:

Czytam pracę o usługach w chmurze i dotyka ona pokrótce „Fog Computing” jako przykładu możliwej przyszłej gałęzi rozwoju infrastruktury programowo-sprzętowej, ale nie precyzuje, co to dokładnie jest, ani żadnej z jej zalet.

Wikipedia ma kilka słów na temat „Fog Computing” na swoim Obliczenia brzegowe strona. Przypuszczam, że może to oznaczać, że przetwarzanie jest nierównomiernie rozłożone między zestaw urządzeń, ale różni się to nieco od koncentracji całego przetwarzania na centralnym serwerze danych (Cloud Computing) lub urządzeniach końcowych użytkowników (Edge Computing), ale nie jestem pewien.

Czym dokładnie jest „przetwarzanie mgły”?

Co to jest „przetwarzanie mgły” i czym różni się od „przetwarzania w chmurze”?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser, Dan D., ma dla nas pierwszą odpowiedź:

Cytat z Cisco.com (Dan D.):

Fog Computing to paradygmat, który rozszerza przetwarzanie i usługi w chmurze na brzeg sieci. Podobnie jak Cloud, Fog zapewnia użytkownikom końcowym usługi w zakresie danych, obliczeń, przechowywania i aplikacji. Charakterystyczną cechą Mgły jest bliskość użytkowników końcowych, jej gęste rozmieszczenie geograficzne oraz wsparcie dla mobilności. Usługi są hostowane na brzegu sieci, a nawet na urządzeniach końcowych, takich jak dekodery lub punkty dostępowe. W ten sposób Fog zmniejsza opóźnienia usługi i poprawia QoS, co zapewnia lepsze wrażenia użytkownika. Fog Computing obsługuje pojawiające się aplikacje Internetu wszystkiego (IoE), które wymagają czasu rzeczywistego/przewidywalnego opóźnienia (automatyka przemysłowa, transport, sieci czujników i siłowników). Dzięki szerokiemu rozmieszczeniu geograficznemu paradygmat Fog jest dobrze przygotowany do analizy dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym i analityki w czasie rzeczywistym. Mgła obsługuje gęsto rozmieszczone punkty zbierania danych, dzięki czemu dodaje czwartą oś do często wspominanych wymiarów Big Data (objętość, różnorodność i prędkość).

W przeciwieństwie do tradycyjnych centrów danych, urządzenia Fog są rozmieszczone geograficznie na heterogenicznych platformach, obejmujących wiele domen zarządzania. Firma Cisco jest zainteresowana innowacyjnymi propozycjami ułatwiającymi mobilność usług między platformami oraz technologiami, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowników końcowych i treści oraz prywatność w różnych domenach.

Mgła zapewnia unikalne korzyści dla usług w kilku branżach, takich jak IT, rozrywka, reklama, komputery osobiste itp. Cisco jest szczególnie zainteresowane propozycjami, które koncentrują się na scenariuszach mgły obliczeniowej związanych z Internetem wszystkiego (IoE), sieciami czujników, analizą danych i innymi danymi intensywne usługi mające na celu zademonstrowanie zalet takiego nowego paradygmatu, ocenę kompromisów zarówno w przypadku wdrożeń eksperymentalnych, jak i produkcyjnych oraz rozwiązywanie potencjalnych problemów badawczych związanych z tymi wdrożeniami.

Aby przejść do tego, co Dan D. udostępnił/zacytował z Cisco, mamy nieco więcej do dodania z krótkiego badania, które przeprowadziliśmy:


Uwaga: możesz przeczytać pełne artykuły/posty, korzystając z łączy, które zamieściliśmy poniżej dla każdej sekcji.

Cytat z Artykuł z PCWorld o „Przetwarzaniu mgły”:

Tak zwany Internet Rzeczy (Internet of Things) obejmuje szereg urządzeń z dostępem do Internetu, które mogą być niemal nieograniczone: termometry, liczniki elektryczne, zespoły hamulcowe, ciśnieniomierze i prawie wszystko, co można monitorować lub mierzyć. Jedyną wspólną cechą jest to, że są rozsiani po całym świecie.

Z tych urządzeń mogą wychodzić ogromne ilości danych. Na przykład, według Cisco, silnik odrzutowy może wygenerować 10 TB danych o jego wydajności i stanie w zaledwie 30 minut. Przesyłanie wszystkich danych z urządzeń IoT do chmury, a następnie przesyłanie odpowiedzi z chmury z powrotem na brzeg to często strata czasu i przepustowości — powiedział Guido Jouret, wiceprezes i dyrektor generalny działu Internetu rzeczy w firmie Cisco. Zamiast tego część pracy w chmurze powinna odbywać się w samych routerach, a konkretnie w routerach Cisco o wytrzymałości przemysłowej, zbudowanych do pracy w terenie, powiedział.

„Chodzi o lokalizację” – powiedział Jouret. Powiedział, że korzystanie z lokalnego zamiast przetwarzania w chmurze ma wpływ na wydajność, bezpieczeństwo i nowe sposoby wykorzystania Internetu Rzeczy.

Cytat z definicji/wyjaśnienia w Co to jest.com:

Przetwarzanie we mgle, znane również jako zamglenie, to model, w którym dane, przetwarzanie i aplikacje są skoncentrowane w urządzeniach na brzegu sieci, a nie prawie w całości w chmurze.

Ta koncentracja oznacza, że ​​dane mogą być przetwarzane lokalnie na urządzeniach inteligentnych, a nie wysyłane do chmury w celu przetworzenia. Przetwarzanie we mgle to jedno z podejść do radzenia sobie z wymaganiami stale rosnącej liczby urządzeń podłączonych do Internetu, czasami określanych jako Internet Rzeczy (IoT).

W scenariuszu IoT rzecz to dowolny obiekt naturalny lub sztuczny, któremu można przypisać adres IP i zapewnić możliwość przesyłania danych przez sieć. Niektóre takie rzeczy mogą tworzyć dużo danych. Cisco podaje przykład silnika odrzutowego, który, jak twierdzą, może w pół godziny wygenerować 10 terabajtów (TB) danych o jego wydajności i stanie. Przesyłanie wszystkich tych danych do chmury i przesyłanie danych odpowiedzi z powrotem wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na przepustowość, wymaga znacznej ilości czasu i może ucierpieć z powodu opóźnień. W środowisku przetwarzania mgły większość przetwarzania odbywałaby się w routerze, a nie musiałaby być przesyłana.

Jak widać, „Fog Computing” koncentruje się na odciążeniu zwykłych usług w chmurze poprzez wykorzystanie zlokalizowanych zasobów, aby zapewnić użytkownikom szybsze, płynniejsze i bardziej usprawnione działanie. Jakie są twoje przemyślenia na temat „Przetwarzania mgły”? Czy uważasz, że stanie się ona tak popularna i użyteczna jak Cloud Computing, czy też zaklasyfikujesz ją jako „modę marketingową” bez przyszłości?

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?