Skip to content

Co to jest ogniskowa w fotografii?

15 de lipiec de 2021
preview 10 650x300 1024x469 1

W fotografii używamy ogniskowej jako podstawowego deskryptora obiektywów. Jest to miara (w milimetrach) odległości między tylnym punktem węzłowym a ogniskiem obiektywu, podczas gdy obiektyw jest zogniskowany do nieskończoności. Tak, to całkiem niezły kęs, więc podzielmy to.

Jak działa ogniskowa

Celem obiektywu fotograficznego jest uchwycenie równoległych promieni światła i skupienie ich w jednym punkcie ostrości, aby można je było zarejestrować na kliszy lub, znacznie częściej, za pomocą czujnika cyfrowego. Punkt, w którym soczewka powoduje zbieżność promieni świetlnych, nazywany jest ogniskiem. Na obrazku u góry artykułu równoległe promienie światła wpadające do soczewki są reprezentowane przez dwie czerwone strzałki. Ognisko, w którym zbiegają się po przejściu przez soczewkę, jest oznaczone literą „F”.

Bez obiektywu, który skupia światło w aparacie, wszystko, co otrzymujesz, to rozmazany bałagan. Oto przykładowe selfie, które zrobiłem bez obiektywu w aparacie. Czyż nie jestem ładna?

Co to jest ogniskowa w fotografii

Nie ma tylko jednego rozmiaru lub kształtu soczewki, która będzie skupiać promienie światła. Każda soczewka wypukła (czyli taka, która zakrzywia się na zewnątrz) będzie działać, ale punkt ogniskowania będzie inny. Ogniskowa soczewki wypukłej to odległość między środkiem soczewki a ogniskiem.

1626345667 290 Co to jest ogniskowa w fotografii

Niestety obiektywy, których używamy do fotografii są dużo bardziej złożone niż pojedynczy obiektyw wypukły. Zwykle mają wiele różnych elementów obiektywu, które współpracują ze sobą, aby skupiać światło z jak najmniejszą liczbą aberracji optycznych. Oznacza to, że tak naprawdę nie ma prawdziwego centrum, z którego moglibyśmy mierzyć. Zamiast tego ogniskowa jest mierzona od tylnego punktu węzłowego, który wraz z ogniskiem wynosi jeden z głównych punktów optyki Gaussa— do ogniska, gdy obiektyw jest ustawiony na nieskończoność.

Co ogniskowa mówi nam o obiektywie

Jeśli to wszystko nadal brzmi, jakby było trochę skomplikowane, nie martw się. Naprawdę nie potrzebujesz bardzo głębokiego zrozumienia, jak mierzy się ogniskową, aby robić dobre zdjęcia; musisz tylko wiedzieć, co to oznacza dla Twoich zdjęć.

Powodem, dla którego używamy ogniskowej do opisu obiektywów, jest to, że mówi nam jedna bardzo ważna rzecz: jakie będzie pole widzenia tego obiektywu. A ponieważ matryca pozostaje tego samego rozmiaru niezależnie od używanego obiektywu, pole widzenia mówi nam, jak bardzo obiektyw może powiększyć odległe obiekty.

Obiektywy fotograficzne zazwyczaj mają ogniskową od 14 mm do 600 mm, chociaż istnieją drogie wyjątki, które mają krótszą lub dłuższą ogniskową. Im krótsza ogniskowa, tym szersze pole widzenia. Im dłuższa ogniskowa, tym węższe pole widzenia.

Oto zdjęcie zrobione przy ogniskowej 18 mm moim Canonem 650D.

1626345668 109 Co to jest ogniskowa w fotografii

A oto zdjęcie zrobione kilka sekund później dokładnie z tego samego miejsca na ogniskowej 135 mm.

1626345668 791 Co to jest ogniskowa w fotografii

Jak widać, zdjęcie 135 mm ma znacznie węższe pole, więc wygląda na to, że przybliżyłem odległe obiekty.


Ludzkie oko ma ogniskową między 40 mm a 58 mm, przy czym 50 mm jest zwykłym kompromisem. Nazywa się to „normalną” ogniskową. Trudno to zmierzyć, bo obiektyw aparatu nie jest idealnym analogiem naszych oczu. Każdy obiektyw o ogniskowej krótszej niż normalna ogniskowa jest obiektywem szerokokątnym, a rzeczy na obrazie będą wyglądały na mniejsze, niż wyglądają w twoich oczach. Każdy obiektyw o ogniskowej dłuższej niż normalna ogniskowa jest teleobiektywem i rzeczy na obrazie będą wydawały się większe.

Jakiej ogniskowej należy użyć?

W fotografii jest miejsce na obiektywy o każdej ogniskowej, a wybór odpowiedniego do fotografowanego zdjęcia to często bardzo ważna decyzja.

Jeśli chcesz na przykład robić zdjęcia krajobrazowe, znacznie częściej będziesz potrzebować obiektywu szerokokątnego niż podczas fotografowania sportu. W takim przypadku będziesz potrzebować teleobiektywu, aby zbliżyć się do akcji. Zwykłe obiektywy świetnie nadają się do fotografii okazjonalnej i portretów.

Ogniskowa to najważniejszy pomiar obiektywu fotograficznego. To, wraz z aperturą, mówi nam, jak obiektyw wpłynie na nasze obrazy.

Kredyty obrazkowe: Henrik przez Wikipedię.

Czy ten post był pomocny?