Skip to content

Co to jest Patreon i jak to działa?

29 de lipiec de 2021
Patreon 2

Wielu twórców treści internetowych wykorzystuje Patreon do uzupełniania swoich dochodów. Jak to działa i czy powinieneś wspierać swojego ulubionego twórcę treści internetowych na stronie? Dowiedz się tutaj.

Wsparcie Patreona i Twórcy

Od muzyków, przez twórców wideo po podcasty, sieć dała wielu kreatywnym ludziom platformę do dzielenia się swoją pracą. Jednak ponieważ coraz więcej osób przechodzi na karierę w pełni online, przychody z reklam z witryn takich jak YouTube mogą nie wystarczyć do tworzenia treści, które tworzą. Dlatego wielu twórców internetowych dołącza do serwisów crowdfundingowych, takich jak Patreon.

Patreon to usługa, która umożliwia comiesięczne wsparcie finansowe ulubionego twórcy treści. W zamian zwolennicy lub „patroni” mogą otrzymać pewne korzyści, takie jak filmy na wyłączność, wczesny dostęp do nowych prac, treści bez reklam i możliwość zgłaszania sugestii. Wielu twórców na YouTube umieszcza również imiona swoich patronów na końcach swoich filmów.

Witryna ma również integrację z mediami społecznościowymi, dzięki czemu możesz szybko dowiedzieć się, czy jacyś twórcy, których obserwujesz na YouTube lub Twitterze, mają Patreona.

Zamiast pobierać opłatę miesięczną, twórcy mogą również pobierać opłatę za ukończoną pracę, na przykład za każdy film lub odcinek podcastu. Jest to powszechne wśród twórców, którzy nie przesyłają co miesiąc.

Poziomy członkostwa

Poziomy i członkostwa Patreon

Większość twórców Patreon ma wiele poziomów, do których mogą dołączyć wspierający, a każdy poziom odpowiada określonej kwocie pieniężnej. Te poziomy są ustalane przez twórców i mogą wynosić od 1 USD miesięcznie do 100 USD miesięcznie. Im większy stały wkład patrona, tym więcej korzyści otrzymuje. Niektóre z nagród najwyższego poziomu obejmują fizyczne towary, ich nazwę wyświetlaną w widocznym miejscu w filmie oraz możliwość bezpośredniego komunikowania się z twórcą.


Niektóre poziomy mogą mieć maksymalną liczbę „slotów”, które można wypełnić. Twórcy używają tego do zarządzania nagrodami na wyższych poziomach, zwłaszcza jeśli istnieją nagrody, które obejmują tworzenie niestandardowych prac dla najbardziej znaczących współtwórców.

Alternatywnie, niektórzy członkowie Patreon w ogóle nie używają poziomów. Zamiast tego zapewniają te same korzyści wszystkim wspierającym w ramach programu „płać ile chcesz”.

Członkowie Patreon zazwyczaj wyświetlają na swojej stronie cele pieniężne, przy czym konkretne cele odpowiadają specjalnym treściom lub zwiększonej częstotliwości publikowania. Możesz też zobaczyć, ile osób obecnie wspiera twórcę.

Funkcje i zalety Patreona

Podstawowym sposobem, w jaki członkowie Patreon komunikują się ze swoimi zwolennikami, jest kanał na ich stronie. Twórcy mogą publikować na swojej stronie tekst, obrazy, filmy i ankiety oraz używać ich jako bezpośredniej linii do swoich klientów. Mogą również blokować niektóre posty na określonych poziomach. Na przykład, jeśli klienci o wartości 5 USD uzyskają wczesny dostęp do nowych filmów, posty z nowymi filmami będą wyświetlane tylko tym, którzy wniosą co najmniej 5 USD.

Dla podcasterów Patreon ma niestandardową obsługę kanałów RSS. Gdy klient dołącza, otrzymuje niestandardowy link do kanału, który może dodać do wybranej przez siebie aplikacji do podcastów. Ten niestandardowy link do kanału jest specjalnie stworzony dla subskrybenta, a odcinki znajdujące się w kanale mogą się różnić w zależności od rodzaju subskrybentów.


Patreon ma również integrację z popularną aplikacją do czatowania grupowego Discord. Powszechną zaletą bycia kibicem jest dostęp do ekskluzywnego serwera lub kanału Discord, na którym możesz rozmawiać z twórcami i innymi fanami.

Jak Patreon zmienia tworzenie treści

Dla wielu twórców powstanie Patreon było dobrodziejstwem. Tradycyjnie twórcy online zarabiali większość swoich dochodów na reklamach. Dotyczy to zarówno powierzchni reklamowej, jaką sprzedają w serwisach takich jak Youtube czy blogi, jak i bezpośrednich sponsorów od firm. Jednak wpływy z reklam w ostatnim czasie spadają. W 2019 r. zmiana w wytycznych Youtube wywołała zjawisko nazwane „Adpocalypse”, co spowodowało znaczne zmniejszenie dochodów.

Patreon pozwala twórcom być finansowanym bezpośrednio przez ich największych fanów i utrzymywać miesięczny dochód. Wielu mniejszych twórców mogło skoncentrować się na swojej pracy online w pełnym wymiarze godzin przy wsparciu swoich patronów.

Dla fanów witryna to dobry sposób na finansowanie pracy ulubionych twórców, a także otrzymywanie w zamian nagród. Jeśli bardzo lubisz czyjeś treści, dołączenie do ich Patreona jest doskonałym sposobem na okazanie swojego wsparcia.

Czy ten post był pomocny?