Skip to content

Co to jest plik AVI (i jak go otworzyć)?

28 de lipiec de 2021
2018 09 11 15h17 23

Plik z rozszerzeniem .avifile to plik Audio Video Interleave. AVI to powszechnie używany format wideo, który zawiera zarówno dźwięk, jak i wideo.

Co to jest plik AVI?

Po raz pierwszy opracowany w 1992 roku przez firmę Microsoft, AVI jest standardowym formatem wideo dla komputerów z systemem Windows. Plik jest zapisywany w formacie kontenera multimedialnego, który przechowuje audio i wideo przy użyciu różnych kodeków, takich jak DivX i XviD.

Plik AVI wykorzystuje mniejszą kompresję do przechowywania plików i zajmuje więcej miejsca niż wiele innych formatów wideo, takich jak pliki MPEG i MOV.AVI również można tworzyć bez użycia kompresji. Dzięki temu pliki są bezstratne, co skutkuje znacznie większymi rozmiarami plików — około 2-3 GB na minutę wideo. Bezstratny plik nie straci z czasem jakości, niezależnie od tego, ile razy go otworzysz lub zapiszesz. Dodatkowo pozwala to na odtwarzanie bez użycia jakichkolwiek kodeków.

Jak otworzyć plik AVI?

AVI to zastrzeżony format pliku stworzony przez Microsoft, więc jeśli planujesz otworzyć taki plik poza systemem Windows, będziesz potrzebować aplikacji innej firmy do obsługi odtwarzania.

Jeśli używasz systemu Windows, wystarczy dwukrotnie kliknąć plik, aby otworzyć go w programie Windows Media Player.

1627463309 904 Co to jest plik AVI i jak go otworzyc


Jeśli z jakiegoś powodu to nie zadziała, możesz kliknąć plik prawym przyciskiem myszy, wskazać menu „Otwórz za pomocą”, a następnie kliknąć „Windows Media Player” lub inną preferowaną obsługiwaną aplikację.

1627463309 177 Co to jest plik AVI i jak go otworzyc

Jeśli używasz macOS lub Linux, sprawy nie są takie proste, ponieważ te platformy nie mają wbudowanych aplikacji z obsługą AVI. Zamiast tego musisz pobrać aplikację innej firmy. Gorąco polecamyOdtwarzacz VLC. Jest szybki, open-source, darmowy i można go używać w systemach Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

VLC obsługuje również prawie każdy format plików i jest bardzo zdolnym odtwarzaczem. Nawet użytkownicy systemu Windows mogą preferować go od mniej wydajnej aplikacji, takiej jak Windows Media Player.

Czy ten post był pomocny?