Skip to content

Co to jest plik .CRDOWNLOAD i czy można go usunąć?

25 de lipiec de 2021
img 54e56cfbf3c00

Jeśli korzystasz z przeglądarki Google Chrome, istnieje duża szansa, że ​​w katalogu Pobrane są pliki z rozszerzeniem „.crdownload”. Google Chrome tworzy jeden za każdym razem, gdy zaczynasz pobierać plik.

Te pliki .crdownload są automatycznie zmieniane po pomyślnym zakończeniu pobierania, ale mogą pozostać, jeśli wystąpi błąd pobierania.

Aktualizacja: Nowa przeglądarka Edge firmy Microsoft jest oparta na Chromium, więc Edge będzie teraz tworzyć pliki .crdownload z tego samego powodu, co Google Chrome. Inne przeglądarki oparte na Chromium również utworzą pliki .crdownload.

Kiedy (i dlaczego) Chrome tworzy te pliki

Google Chrome tworzy pliki .crdownload do pobrania. Załóżmy na przykład, że zaczynasz pobierać plik muzyczny o nazwie Song.mp3 w Google Chrome. „Song.mp3” pojawi się na liście pobrań w Chrome, a plik o nazwie „Song.mp3.crdownload” pojawi się w folderze Pobrane. Ten plik będzie się powiększał w miarę dalszego pobierania pliku przez Chrome. Gdy Chrome zakończy pobieranie całego pliku, Chrome zmieni jego nazwę na Song.mp3, usuwając rozszerzenie pliku .crdownload.

Rozszerzenie pliku .crdownload wskazuje, że pobieranie pliku nie zostało jeszcze ukończone. Inne przeglądarki internetowe mogą przechowywać trwające pobieranie w innym folderze i przenosić je do folderu pobierania po ich zakończeniu, ale Chrome po prostu przechowuje niekompletny plik w Twoim Folder pobierania.


Jeśli widzisz plik .crdownload, sprawdź listę pobranych plików w Chrome. Możesz spojrzeć na tacę Pobrane na dole okna Chrome lub kliknąć menu i wybrać Pobrane. Jeśli plik nadal się pobiera, nie usuwaj pliku .crdownload — po prostu pozwól Chrome go pobrać.

Oczywiście, jeśli nie chcesz już pobierać pliku, możesz anulować pobieranie w Chrome. Chrome automatycznie usunie powiązany plik .crdownload, gdy anulujesz pobieranie.

1627191589 101 Co to jest plik CRDOWNLOAD i czy mozna go usunac

Chrome może wznowić pobieranie z tymi plikami

Możesz mieć plik .crdownload leżący w pobliżu, mimo że Chrome niczego w tej chwili nie pobiera. Otwórz stronę pobierania w Chrome i możesz zobaczyć niekompletne pobieranie. Oznacza to, że Chrome pobierał plik, ale wystąpił problem — połączenie internetowe mogło zostać przerwane lub serwer mógł przerwać połączenie. Możesz także „wstrzymać” pobieranie i wznowić je później, w takim przypadku Chrome zachowa plik .crdownload leżący.

Możesz spróbować kliknąć przycisk Wznów. Chrome spróbuje wybrać miejsce, w którym zostało przerwane, i dodać resztę pliku do pliku .crdownload. Ale wznawianie może nie zawsze działać poprawnie. Możesz po prostu zacząć pobierać plik od początku.

1627191590 578 Co to jest plik CRDOWNLOAD i czy mozna go usunac

Kiedy możesz usunąć plik

Możesz usunąć plik w dowolnym momencie. Jeśli żadne pobieranie nie jest w toku i nie musisz wznawiać pobierania przy użyciu pliku, kontynuuj i usuń go.

Będziesz chciał usunąć plik .crdownload, gdy już go nie potrzebujesz. Na przykład, jeśli sprawdzisz folder Pobrane i zobaczysz pliki o nazwach Song (1).mp3 i Song.mp3.crdownload, możesz usunąć plik kończący się na .crdownload. To tylko niekompletny plik do pobrania, którego nie potrzebujesz.


Jeśli widzisz stary plik .crdownload dla pliku, który próbowałeś pobrać dawno temu, zdecydowanie możesz go usunąć. Może się tak zdarzyć, jeśli nie będziesz regularnie czyścić folderu Pobrane i przeoczysz go.

1627191590 892 Co to jest plik CRDOWNLOAD i czy mozna go usunac

Jeśli spróbujesz pobrać plik i wrócisz później, aby zobaczyć plik .crdownload znajdujący się w folderze Pobrane, plik nie został poprawnie pobrany (lub nadal się pobiera). Następnie możesz wrócić do menedżera pobierania Chrome, aby ponownie spróbować pobrać. Plik .crdownload zawiera przypomnienie, że zamierzałeś pobrać określony plik, ale nie dotarł on pomyślnie.

Tak właśnie jest plik .crdownload — częściowo pełne pobieranie Chrome. To trwa pobieranie, nieudane pobieranie lub wstrzymanie pobierania.

Czy ten post był pomocny?