Skip to content

Co to jest plik dziennika (i jak go otworzyć)?

18 de lipiec de 2021
2018 07 25 14h16 54 1 1024x469 1

Czasami najlepszym sposobem rozwiązywania problemów i systemu operacyjnego, aplikacji lub usługi jest zapoznanie się z plikami dziennika generowanymi przez aplikację lub usługę w trakcie prowadzenia działalności. Ale co to jest plik LOG i jak widzisz, co w nim jest?

Co to jest plik dziennika?

LOG to rozszerzenie pliku dla automatycznie tworzonego pliku, który zawiera zapis zdarzeń z określonego oprogramowania i systemów operacyjnych. Chociaż mogą zawierać wiele rzeczy, pliki dziennika są często używane do pokazywania wszystkich zdarzeń związanych z systemem lub aplikacją, która je utworzyła. Na przykład program do tworzenia kopii zapasowych może przechowywać pliki dziennika pokazujące dokładnie, co się wydarzyło (lub nie wydarzyło się) podczas tworzenia kopii zapasowej. System Windows przechowuje wszelkiego rodzaju pliki dziennika dla różnych usług.

Celem pliku dziennika jest śledzenie tego, co dzieje się za kulisami, a jeśli coś się wydarzy w złożonym systemie, masz dostęp do szczegółowej listy zdarzeń, które miały miejsce przed awarią. Zasadniczo należy zarejestrować wszystko, co uważa aplikacja, serwer lub system operacyjny.

Chociaż większość plików dziennika zawiera rozszerzenie .log, czasami aplikacje mogą zamiast tego używać rozszerzenia .txt lub innego zastrzeżonego rozszerzenia.

Jak otworzyć jeden?

Ponieważ większość plików dziennika jest zapisywana w postaci zwykłego tekstu, użycie dowolnego edytora tekstu wystarczy, aby go otworzyć. Domyślnie system Windows użyje Notatnika do otwarcia pliku LOG ​​po dwukrotnym kliknięciu.

1626603257 805 Co to jest plik dziennika i jak go otworzyc


Prawie na pewno masz już wbudowaną lub zainstalowaną w systemie aplikację do otwierania plików LOG. Na początek, jeśli masz zainstalowaną dowolną aplikację do przetwarzania tekstu — Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice, Notepad++ itd. — możesz otworzyć za jej pomocą plik LOG.

1626603257 388 Co to jest plik dziennika i jak go otworzyc

Jeśli nie masz edytora tekstu, niektóre przeglądarki internetowe obsługują również przeglądanie plików dziennika. Wszystko, co musisz zrobić, to przeciągnąć i upuścić plik, który chcesz otworzyć, do nowej karty.

1626603257 915 Co to jest plik dziennika i jak go otworzyc

Twoja przeglądarka wyświetli wszystko zawarte w pliku w nowej karcie.

1626603257 251 Co to jest plik dziennika i jak go otworzyc

Jeśli wolisz, aby pliki LOG były otwierane za pomocą innego programu niż bieżący domyślny, możesz to zmienić. W systemie Windows lub macOS po prostu kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie „Otwórz za pomocą”, aby wybrać program, którego chcesz użyć.

Oto okno, które pojawi się w systemie Windows (macOS jest podobny) po kliknięciu tego. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać program, którego chcesz użyć, wybrać „Zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików .LOG” i kliknij „OK”.

1626603258 707 Co to jest plik dziennika i jak go otworzyc

Należy również pamiętać, że niektóre systemy operacyjne i aplikacje mają własne narzędzia do przeglądania generowanych przez nie dzienników. Na przykład zdarzenia zarejestrowane przez system Windows i wiele różnych aplikacji systemu Windows można łatwiej przeglądać w Podglądzie zdarzeń — narzędziu, które umożliwia wyszukiwanie i rozwiązywanie problemów z wszelkiego rodzaju różnymi problemami z systemem Windows.

Czy ten post był pomocny?