Skip to content

Co to jest plik MP3 (i jak go otworzyć)?

9 de lipiec de 2021
2018 08 06 14h28 57 1024x469 1

Plik z rozszerzeniem .mp3 jest jednym z najczęściej dystrybuowanych obecnie plików audio. Plik MP3 został stworzony przez Moving Pictures Experts Group (MPEG) i jest skrócony od MPEG-1 lub MPEG-2 Audio Layer 3.

Co to jest plik MP3?

Plik MP3 to plik audio, który wykorzystuje algorytm kompresji w celu zmniejszenia całkowitego rozmiaru pliku. Jest znany jako format „stratny”, ponieważ kompresja jest nieodwracalna, a niektóre oryginalne dane źródła są tracone podczas kompresji. Jednak nadal można mieć dość wysokiej jakości pliki muzyczne MP3. Kompresja jest powszechną techniką dla wszystkich typów plików, niezależnie od tego, czy są to pliki audio, wideo czy obrazy, aby zmniejszyć ilość zajmowanego miejsca. Podczas gdy 3-minutowy plik bezstratny, taki jak plik Waveform Audio (WAV), może mieć rozmiar około 30 MBin, ten sam plik, co skompresowany plik MP3, miałby tylko około 3 MB. To 90% kompresji, która zachowuje jakość zbliżoną do płyty CD!

Cała ta kompresja nie jest jednak pozbawiona wad. Podczas gdy zyskujesz bardzo potrzebne miejsce na dysku twardym, tracisz trochę jakości dźwięku podczas konwersji z bezstratnego formatu pliku.

Jednym z głównych problemów jest szybkość transmisji — w zasadzie ilość rzeczywistych informacji dźwiękowych, które są wytwarzane w każdej sekundzie. Ta szybkość transmisji jest mierzona w kbps (kilobitach na sekundę), a im wyższa szybkość transmisji, tym lepszą jakość dźwięku usłyszysz. Kompresja MP3 usuwa te części pliku audio, które ludzkie uszy są trudniej słyszeć — najwyższe i najniższe końce. Dla przeciętnego słuchacza muzyki spadek jakości na ogół nie jest aż tak zauważalny.

Jak otworzyć plik MP3?

Jak wspomniano wcześniej, MP3 jest najczęściej używanym formatem plików audio iz tego powodu prawie wszystkie aplikacje do odtwarzania dźwięku są w stanie otwierać pliki MP3 — prawdopodobnie nawet eReader.

Użytkownicy systemów Windows i macOS mogą odtwarzać pliki MP3 od razu po wyjęciu z pudełka bez konieczności instalowania oprogramowania innych firm. W systemie Windows 10 pliki MP3 są domyślnie odtwarzane w programie Windows Media Player; w systemie macOS są odtwarzane w iTunes.


Wszystko, co musisz zrobić, to dwukrotnie kliknąć plik MP3, którego chcesz słuchać, a domyślnie odtwarzacz audio otworzy plik i rozpocznie odtwarzanie.

1625823156 25 Co to jest plik MP3 i jak go otworzyc

Jeśli jednak wolisz inny odtwarzacz audio niż którykolwiek z nich, zmiana powiązania pliku jest prostym procesem w systemie Windows lub macOS. I najprawdopodobniej nawet nie będziesz musiał tego robić. Po zainstalowaniu nowej aplikacji muzycznej istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas instalacji nowa aplikacja zażąda skojarzenia z plikami MP3.

Czy ten post był pomocny?